חייל, לעסת גת? תעלה למשפט

הרמטכ"ל חתם לאחרונה על הרחבה לפקודת האלכוהול והסמים בצה"ל: בין היתר, חיילים לא יוכלו ללעוס גת או לצרוך חומרים אחרים, גם כאלה שלא מצויים בפקודת הסמים המסוכנים. עוד הוחלט כי ניתן יהיה להעמיד לדין חיילים אם הגיעו לבסיס שיכורים, גם אם לא שתו בתפקיד

אסור בבסיס או בתפקיד. גת

בצה"ל חתמו החודש על פקודת האלכוהול החדשה - שזכתה לשם "פקודת החומרים המשכרים". המשמעות: חיילים יוכלו להיכנס לכלא על שימוש בגת, גז מזגנים ועוד סמים שלא נמצאים בפקודת הסמים המסוכנים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

העבודה על הפקודה החדשה התבצעה בענף משטר ומשמעת באגף כוח האדם והיא נחתמה על ידי הרמטכ"ל בני גנץ. בין היתר הוגדר בפקודה מהם חומרים משכרים: כל חומר שממריץ או מדכא את מערכת העצבים.

עד כה, איסורים על סמים כללו רק את הסמים שנמצאים בפקודת המסוכנים. מצב זה גרם לכך שמפקדים לא יכלו להעמיד לדין חיילים שהשתמשו בחומרים שלא מוגדרים כסמים מסוכנים כמו למשל הגת. עוד הוחלט כי מפקדים יוכלו להעמיד לדין חיילים שהגיעו לבסיס שיכורים - מה שלא יכלו לעשות עד היום אם לא שתו אלכוהול בבסיס עצמו או במסגרת התפקיד.

על פי גורם בצה"ל, אותם חומרים היו במעין 'חלל ריק', והנושא גרר שאלות מצד מפקדים בשטח על איסור או אי-איסור שימוש בחומרים שמשפיעים על החיילים, אך לא ניתן לשפוט אותם על השימוש בהם. עם זאת, כל עוד החומרים לא הופיעו בפקודת הסמים המסוכנים חיילים יכלו להשתמש בהם כרצונם, אך לא בתפקיד.

סיגריות. עליהן אין הגבלות (דו"צ)

"אחד הערכים המובילים בצבא זה שמירה על חיי אדם והשילוב של חומרים משכרים, עם כל הסממנים והמאפיינים של השירות הצבאי כמו נשק ונהיגה יכול להיות קטלני. היו מספר מקרים בעבר שהדבר הזה צף ועלה והייתה החלטה לעשות מהפכה בתחום הזה", הסביר ראש ענף משטר ומשמעת באגף כוח אדם, סגן-אלוף אורן אברהם.

"היו חיילים שהיו מושפעים מחומרים משכרים - ואי אפשר היה להעמיד אותם לדין", הוסיף אברהם. "ברגע שזה נכנס לפקודות, עכשיו ניתן לטפל בכך באופן משמעתי". באכ"א גם הוסיפו בפקודה כלים למפקדים להתמודדות עם חיילים שנחשדים בעבירות כאלה. במקביל, בשיתוף חיל החינוך, מתקיימות פעולות הסברה והדרכה על אלכוהול וסמים, על מנת לצמצם נזקים ולהעלות את המודעות לסכנות.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv