ההרוג ה-72 במבצע "צוק איתן": שחר שלו

כחודש לאחר שנפצע אנוש ממטען חבלה בעזה, מת מפצעיו לוחם הצנחנים שחר שלו בבית החולים רמב"ם בחיפה. שלו, תושב אלוני הבשן, נזקק לטיפול רפואי מתקדם ואזרחים רבים התגייסו כדי לתרום עבורו טסיות דם

הרוג נוסף מהמבצע בעזה: סמל שחר שלו (20), לוחם בחטיבת הצנחנים, נפצע אנושות ממטען חבלה שהטמינו מחבלים בחאן יונס ב-23 ביולי. לאחר מאבק ממושך על חייו, נפטר היום (ראשון) שלו, תושב אלוני הבשן, בבית החולים רמב"ם שבחיפה. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"לאחר שהתפתח מצב של אי ספיקה רב מערכתית והוא היה חלש מאוד, ניסינו לטפל בו בתא לחץ שאמור היה לטפל בזיהומים בפצעיו אחרי שנקטעו רגליו", סיפר ד"ר ירון בר לביא, מנהל אגף טיפול נמרץ בבית החולים רמב"ם. "פגיעות נוספות ודלקת ריאות קשה גרמו לכך שהיה בהליך החייאתי רציף. מצבו המשיך להידרדר ולצערנו בימים האחרונים חלה החמרה במצבו. קראנו למשפחתו שהייתה לצידו והם קיבלו את הידיעה הקשה באצילות רבה".

בפיצוץ המטען נהרגו שלושה לוחמים נוספים: סמ"ר שחר דאובר (20) מקיבוץ גניגר, סגן פז אליהו (22) מקיבוץ עברון וסמ"ר לי מט (19) מאילת. שלו פונה במצב אנוש, ולא שב להכרתו במהלך המאבק על חייו.

שחר נולד באלוני הבשן שבגולן. הוא הניח אחריו זוג הורים, שמעון ונעמי, וכן שישה אחים ואחיות. הוא התחנך במוסדות החינוך בגולן ובתנועת בני עקיבא, שם שימש כמדריך. בהמשך למד בישיבה התיכונית 'חיצים' שבאיתמר ובמכינה הקדם צבאית 'ארזי הלבנון' במעלה אפרים. לפני כשנה וחצי התגייס לחטיבת הצנחנים סיים מסלול והפך ללוחם. מועד הלוויתו טרם נקבע. 

במועצה האזורית גולן בה מתגוררת משפחתו הביעו צער רב על מותו של שחר: "ראש מועצה אזורית גולן ועובדיה מרכינים ראשם על מותו בטרם עת של לוחם הצנחנים שחר שלו. אנו מחבקים את בני משפחת שלו ומחזקים אותם ואת תושבי אלוני הבשן בשעה קשה זו. מי יתן ויהא זה הנופל האחרון".

במהלך הניסיונות להציל את חייו של שלו, נאלצו הרופאים לקטוע את שתי רגליו. באמצע השבוע שעבר, כשצוות חדשות 2 ביקר את הוריו של החייל, הם סיפרו כי הם "מתרכזים במלחמה על חייו" וכי "המצב לא נראה טוב". היום ביקש אביו של שחר, שמעון שלו להודות לצוות הרפואי על עבודתו המסורה. "שחר שלנו היה גיבור", אמר. "וכאנשים מאמינים אנו טוענים שאם הקדוש ברוך הוא רצה אותו, אין לנו מה להוסיף".

לא שב להכרתו מרגע הפציעה (באדיבות המשפחה)

"קיבלנו אותו במתנה"

בהמשך סיפר אביו של שחר כי בנו רצה לשרת בחטיבת הצנחנים ושמח מאוד כשהגיע ליחידתו. "ממה שאנו מבינים מחבריו ומפקדיו הוא עשה עבודה טובה בשדה הקרב", אמר. "קיבלנו את היחד שלנו במשך חודש וחצי במתנה, כי הוא וחבריו נהרגו באותה תקרית והיה לנו את הזמן להיפרד ממנו. גם הבוקר אחיו הגדולים היו איתו כשנפטר. אין לנו טענות לאיש. זהו המחיר על המצאותנו כאן וזה מסוג המחירים שאין ברירה וצריך לשלם לצערנו הרב".

"שחר אהב לטייל ולמצוא מעיינות, אהב מלאכות יד, הוא יחסר לנו מאוד", סיפר אביו. אמו נעמי אמרה כי שחר היה נער אהוב על חבריו, שביקרו אותו בזמן אשפוזו בבית החולים. "הוא היה ילד עם עיניים כחולות כמו הים", אמרה. "הוא אהב לאסוף חברים גדולים וקטנים ממנו. בשבועות האחרונים באו חברים רבים, הוא היה אהוב מאוד על כל. הוא תמיד רצה להתגייס ליחידה מובחרת והוא תמיד עשה את המירב".

בשבוע שעבר פורסם בחדשות 2 Online כי בשל מצבו הרפואי, נזקק שלו לתרומת טסיות דם בקצב של מנה ליום ואזרחים רבים תרמו טסיות עבור הלוחם. בשל הודעת ההורים והפניות הרבות שקיבלו, בבית החולים רמב"ם אמרו כי מכסת הטסיות שנדרשה התמלאה בזכות תרומות מצד משפחה וידידים. "מסתבר שעם ישראל נותן את כל מה שצריך - אפשר פשוט לבקש וכולם נענים לבקשות. זה מדהים - כשצריך את עם ישראל, הוא תורם", הוסיף אייל.

הכוח נפגע במהלך פעילות לאיתור מנהרות בחאן יונס. במהלך אחת הסריקות נכנס הכוח לתוך בית, שככל הנראה היה ממולכד. לעבר הכוח הופעל מטען רב עוצמה שגרם לחלק מהבניין להתמוטט. שלושה חיילים נהרגו ושבעה מחבריהם נפצעו בתקרית. במקום החלו חילופי אש עם מחבלי חמאס, כאשר חברי ההרוגים והפצועים חילצו אותם תחת אש. המחבלים נהרגו, והפצועים - בהם שחר שלו - פונו במסוקים לבתי חולים בישראל.