חוזרים לשגרה: "אפשר לשוב הביתה"

אחרי כ-50 ימי "צוק איתן", הצופרים דוממים - וגם בפיקוד העורף מכריזים על כך באופן רשמי: החל מ-18:30 ניתן לסגור את כל המקלטים הציבוריים בטווח 0-80 ק"מ. ראש מועצת אשכול לתושבים: "אפשר לחזור הביתה"

חוזרים לשגרה. אילוסטרציה (חדשות 2)

שש וחצי אחרי המלחמה: בפיקוד העורף מכריזים הערב (שבת) על חזרה לשגרה מלאה החל מהשעה 18:30. משמעות הדבר היא שניתן לסגור את המקלטים שנמצאים ביישובים שבטווח 0-80 קילומטרים מהרצועה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בעקבות הודעת פיקוד העורף, קרא בתכנית "פגוש את העיתונות" ראש מועצת אשכול חיים ילין לתושבים לחזור לבתיהם "אחרי ארבעה ימים של הפסקת אש. אני צריך לומר לכם תודה על האיתנות שלכם. אתם הרבה יותר חזקים מהרבה אנשים שיושבים בירושלים".

מוקדם יותר היום, אחרי 50 יום של לחימה וגם ביקורת שספג מחברי הקבינט על ניהול מבצע "צוק איתן", התפנה גם הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ לנשום עמוק ולשתות כוס קפה בשבת ראשונה של הפסקת אש.

גם הרמטכ"ל חוזרה לשגרה

גנץ צולם, סוף סוף לא במדים אלא בלבוש אזרחי, כשהוא מנהל שיחה עם אשתו רויטל באחד מבתי הקפה ברמת החייל שבצפון תל אביב. הרמטכ"ל נראה נינוח למדי, והוא נשען לאחור תוך כדי השיחה. סביר להניח שגם לו, כמו לחיילי מילואים רבים שסוף סוף שוחררו הביתה, היה הרבה מאוד מה לספר, בגבולות ביטחון המידע כמובן.

בפיקוד העורף רעננו את הנחיות ההתגוננות לכלל היישובים בארץ:
• בהישמע אזעקה או קול נפץ, יש להיכנס למרחב המוגן תוך פרק הזמן המוגדר לכל אזור.
• חזרה לשגרה - ללא מגבלות.

הנחיות התגוננות בהישמע אזעקה:

בזמן הישמע אזעקה או קול נפץ יש להיכנס למרחב המוגן בהתאם לזמן העומד לרשותנו ולפעול על פי ההנחיות הבאות: במבנה - יש להיכנס לממ"ד, ממ"ק, מקלט, או חדר פנימי מוגן, בהתאם לזמן העומד לרשותנו, ולסגור דלתות וחלונות. בחוץ - יש להיכנס למבנה קרוב, בהתאם לזמן העומד לרשותנו. אם אין מבנה בקרבת מקום, או אם נמצאים בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

ארכיון (אור גלזר)

ברכב - יש לעצור בצד הדרך, לצאת מהרכב ולהיכנס למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה תוך פרק הזמן העומד לרשותנו. יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. במקרה שלא ניתן לצאת מהרכב, יש לעצור בצד הדרך ולהמתין 10 דקות.

הסעות תלמידים - יש לעצור בצד הדרך, על הנהג לפתוח את הדלתות, על הנוסעים להתכופף ולהגן על הראש באמצעות הידיים.
ניתן להמשיך בנסיעה לאחר 10 דקות. תחבורה ציבורית - תנועה בצירים בין עירוניים בעת הישמע אזעקה על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות, על הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה.

תנועה בצירים עירוניים בעת הישמע אזעקה על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות, על הנוסעים לרדת במידה ויש מבנה קרוב, במידה ולא ניתן לרדת מהאוטובוס או שאין מבנה קרוב, על הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה.

אם לא ניתנה הנחיה אחרת - לאחר 10 דקות ניתן לצאת ממיגון. חשוב להתרחק מחפצים לא מזוהים או מרקטה המונחת על הארץ. במקרה כזה, יש להרחיק סקרנים ולהודיע למשטרה.
יש להמשיך ולהאזין להנחיות באמצעי התקשורת.