איסמעיל הנייה הסתובב בעזה וביקר את ביתו ההרוס

התקשורת הפלסטינית שידרה תמונות של חבר ההנהגה המדינית של חמאס בעת סיור בהריסות בעזה, במהלכן ביקר גם באתר ביתו ההרוס. השבוע דווח כי הנייה הובהל לטיפול רפואי בשל התדרדרות במצבו, אך בנו הכחיש את הפרסומים

יצא מהבונקר לביקור בבית ההרוס: איסמעיל הנייה, מנהיג החמאס בעזה שעמד בעבר בראש ממשלת חמאס, הפריך את הדיווחים על התדרדרות על מצבו הרפואי - ושב היום (שישי) לביתו ברפיח, שהופצץ במהלך מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ביציאתו הראשונה של הנייה מהבונקר לאחר כחודשיים, הוא אמד את הנזקים שנגרמו לרצועה ממתקפת צה"ל. במהלך היום ביקר הנייה בהריסות הבית ברפיח, שבו נהרגו שלושה מפקדים בכירים בזרוע הצבאית של חמאס. לאחר מכן ביקר בחורבות ביתו, שנהרס במתקפה אווירית במהלך המבצע.

השבוע דווח כי הנייה הובהל לבית החולים בשל בעיה רפואית, אך הצילומים שפורסמו היום בעזה נועדו להפריך את השמועות. שעות ספורות לאחר הדיווח על מצבו הרפואי של הנייה, פרסם בנו של סגן יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, עבד א-סלאם הנייה, הודעת הכחשה. 

לדבריו של הבן, הנייה ביקר בבית החולים שיפא בעזה בכדי לבקר את הפצועים שנפגעו במהלך תקיפות צה"ל ברצועה. זמן קצר לאחר ההודעה על הפסקת האש, יצא הנייה מהבונקר והגיע ל"חגיגות הניצחון" עם ההמונים בעזה. "התחלנו את המערכה בירי לעבר חיפה וכך גם סיימנו", אמר הנייה להמונים שהריעו לו. "שרטטנו קו התקדמות לירושלים. נחזיר את הפליטים לבתיהם. לא חגגנו את עיד אל-פיטר, אבל היום אנחנו חוגגים את חג הניצחון.

דיווחים סותרים במהלך השבוע על מצבו (AP)

"אנו מברכים את כל השאהידים והלוחמים. המלחמה - שטרם נראתה כמותה - נמשכה 51 יום. אין לנו מילים לתאר את גודל ההישג. המערכה הראתה כמה חמאס התפתח בשנים האחרונות. עברנו במהלך המבצע מהגנה מפני התוקפנות - להתקפה על השטח הציוני". הוא הוסיף, כי בשמונה השנים האחרונות העם הפלסטיני בעזה חי תחת מצור וכי "גדודי אל-קסאם הביסו את צה"ל באוויר, בים, בקרקע ומתחתיה".

הנייה התייחס גם למחיר הכבד ששילמו הפלסטינים בלחימה, לאחר שיותר מ-2,000 בני אדם מצאו את מותם ברצועת עזה. "אנחנו מגנים על האדמה", הצהיר הנייה. "ההרוגים הם הסמלים של הניצחון שלנו. הסמלים של הכבוד הלאומי שלנו ברכות, תשואות להרוגים ולקורבנות שנפלו במהלך המערכה".

יום קודם לכן, זמן קצר לאחר כניסתה של הפסקת האש בין ישראל לחמאס לתוקף, יצאו בכירים בארגון חמאס מהבונקרים שבהם הסתתרו במהלך מבצע "צוק איתן", ביניהם גם מחמוד א-זהאר, חבר ההנהגה המדינית של חמאס בעזה. הבכירים יצאו במכוניותיהם כדי להשתתף בחגיגות השמחה שהחלו הערב ברצועה. הם נופפו לשלום אל עבר העוברים והשבים וזכו למחיאות כפיים. גם דוברי הארגון, סאמי אבו זוהרי ופאוזי ברהום, שהופיעו פעמים רבות במהלך המבצע מול המצלמות אך הקפידו לעשות זאת ממתחם בית החולים ברצועה, השתתפו בחגיגות ברחובות.