בכיר אירני: "המל"ט הישראלי המתוחכם הופל בטיל אחד"

התקשורת באירן חושפת פרטים חדשים על המל"ט הישראלי שלטענתם הופל סמוך לכור בנתנז. גנרל בצבא האירני טען כי רדאר "תוצרת בית" איתר את כלי הטיס, שהופל במכוון בסמוך לכור על מנת שניתן יהיה לאסוף את שרידיו ולנתח את המידע שצילם

הצהרות לוחמניות נגד ישראל באירן בצל פרשת המל"ט: סוכנות הידיעות האירנית "פארס" פרסמה היום (שישי) פרטים נוספים על המל"ט הישראלי שלטענת טהרן הופל במהלך משימת ריגול בסוף השבוע שעבר. גנרל אירני טען כי כלי הטיס מסוג "הרמס" אותר על ידי מערכת רדאר שיוצרה באירן, והופל על ידי טיל אחד בלבד למרות "הטכנולוגייה המתקדמת". כמו כן איימו בכירים באירן בתגובה צבאית על הריגול לטענתם. מישראל לא התקבלה תגובה רשמית לדיווחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גנרל פרזד אסמעילי, מפקד בסיס ההגנה האווירי האירני חתאם עול-ענביה, טען כי מערכת הרדאר המקומית "שבאב" הייתה בעלת תפקיד משמעותי באיתור המל"ט שהופל סמוך לכור ההעשרה בנתנז בסוף השבוע. הגנרל טען כי "מטוס הריגול הישראלי, המצוייד בכל הטכנולוגיות המתקדמות", הופל בגובה 3,700 מטרים.

לדבריו, שיתוף הפעולה בין הצבא לבין משמרות המהפכה סייע במרדף אחר כלי הטיס. לאחר מכן תיאר את הפלת המל"ט: "ירינו רק טיל אחד, משום שאם היינו יורים יותר היינו עלולים לסכן את כלי הטיס האירני שטס באותו אזור". עוד ציין הבכיר כי אירן "אפשרה למל"ט להיכנס לאזור היעד שלו, כי אם היינו משמידים אותו באזור הגבול, היינו יכולים לאבד את השרידים שלו ואת המידע שנאסף במצלמות".

בישראל לא מגיבים לטענות באירן

"האויב יבין את התגובה"

במהלך השבוע הפנו גנרלים באירן איום לעבר ישראל וטענו כי "תל אביב תחכה לתגובה מאיתנו בשדה הקרב - לא תהיה תגובה דיפלומטית, ולא בהכרח נכריז עליה, אבל האויב יבין אותה". כמו כן הודיעו בכירים כי יחמשו את ארגוני ההתנגדות בגדה המערבית, כדי "להוביל להשמדת המשטר הציוני".

ביום ראשון הודיעה אירן על הפלת המל"ט סמוך לנתנז, וטענה כי מדובר ב"צעד אגרסיבי ישראלי". בכיר אירני הודיע כי חלקים מהמל"ט עדיין פועלים, "והמומחים שלנו חוקרים את המידע והמודיעין שנאסף בכלי הטיס". לאחר מכן הציגה אירן את שרידי כלי הטיס, וגורם לשעבר במערכת הביטחון המתמחה במל"טים הסביר בשיחה עם חדשות 2 Online כי "קשה לומר האם מדובר במל"ט ישראלי או לא".

"הפלת מל"ט היא לא עניין פשוט או קל כי מדובר בכלי קטן בשמיים וצריך הרבה מזל כדי לפגוע בו", המשיך הגורם. "יכול להיות גם שהאירנים בעצמם בנו את המטוס והפילו אותו. מהסרטון נראה שהאירנים אספו את החלקים מן הקרקע וסידרו אותם באופן המוצג, מפני ששברי כלי טיס לא נופלים מהשמיים בצורה הזאת". שלשום דווח כי מל"ט נוסף מסוג הרמס התרסק בעירק בסמוך לנמל התעופה בבגדד. בישראל סירבו להתייחס לדיווח.