הרכבת קנסה חייל - בגובה כל המשכורת הצבאית

חייל שמיהר לבסיס קנה כרטיס רכבת ליעד אחר, ולאחר ש"נתפס" נאמר לו כי ייקנס. למרות הנחיית שר התחבורה לא לקנוס חיילים שנוסעים ברכבת, החייל קיבל דרישת חוב מנופחת עם הוצאות עורך דין והוצאה לפועל. לשכת שר התחבורה: "רואים את המקרה בחומרה". הרכבת בתגובה: "כל אחד צריך לשמור על החוק"

הקנס לחייל זינק למרות הנחיות השר: ז', חייל צה"ל, מקבל מהצבא בקושי 540 שקלים לחודש, אבל הקנס שקיבל ביום שישי האחרון על נסיעה אחת בלבד ברכבת עומד על 503 שקלים - 93% משכרו. כעת הוא מבקש שיוותרו לו על הקנס, וזועם על כך שהרכבת "עושה קופה" לטענתו על גבו. החייל טוען כי הקנס נגדו תפח למרות שהרכבת הונחתה לא לקנוס חיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ז' התגייס בנובמבר 2014 לתותחנים. באחד מימי ראשון באותו החודש הוא נדרש להגיע לבסיס שלוש שעות לפני חבריו בשל עונש, ולכן היה צריך לנסוע ברכבת של 05:00 בבוקר מבית יהושע. "הגעתי לתחנה ואני רואה את הרכבת בצדה השני", הוא משחזר. "מהר העברתי את החוגר  - לא ידעתי שעשיתי עבירה ולא ידעתי על קנסות".

הקנס שקיבל החייל

החייל הסביר: "רציתי להספיק לרכבת"

החייל הממהר קנה כרטיס לתחנה אחרת מזו שהיה צריך להגיע אליה: "לקחתי כרטיס לנתב"ג כי זה הופיע ראשון על המסך, ורציתי להספיק לרכבת". כשהגיע ליעדו בבאר שבע הלך ז' לכרטיסן בקופה ועדכן אותו על היעד השגוי של הכרטיס, אך לדבריו הכרטיסן צעק עליו. לבסוף נתן ז' את פרטיו לכרטיסן, שאמר שיישלח לביתו של ז' קנס על סך 93 שקלים - פי שלושה ממחיר הכרטיס.

מאז עברו חמישה חודשים, וז' חשב לתומו שלא יקבל את דרישת החוב: בחודש ינואר פורסם לראשונה בחדשות 2 Online כי שר התחבורה הורה שלא לגבות קנסות מחיילים, ולכן ז' לא חשש מהקנס. אלא שביום שישי האחרון הוא קיבל מכתב מרשות האכיפה והגבייה עם קנס על סך 503 שקלים כולל תשלום הוצאה לפועל והוצאת עורך דין.

"אני לא חושב שחיילים אמורים בכלל לשלם על תחבורה ציבורית - זאת מחויבות שלנו לתרום, ואין סיבה בכלל שנחפש דרכים חלופיות לרכבת. אין  שום סיבה שניקנס על המשכורת שלנו, שהיא עשירית ממשכורת מינימום", אומר ז' לחדשות 2 Online.

הורה לא לקנוס חיילים. השר כץ (חדשות 2)

שר התחבורה איים: צעדים חמורים יינקטו נגד הרכבת אם תקנוס

"יש חוקים במדינה ואין מה לעשות - צריך לחיות איתם. אני לא נמנע מלשלם קנסות, אבל לא עם הוצאה לפועל ועורך דין לפני שקיבלתי כל התראה מוקדמת", מוסיף ז' בזעם.

בלשכת שר התחבורה ישראל כץ מסרו בתגובה: "שר התחבורה הבהיר באופן שאינו משתמע לשני פנים לרכבת ישראל שאין לגבות קנסות מחיילים. שר התחבורה רואה זאת בחומרה והמקרה המדובר ייבדק לאלתר. נוכח המידע החדש, שר התחבורה הזהיר את מנכ"ל הרכבת כי במידה וימשיך לא למלא את הנחייתו בנושא החיילים ינקטו נגדו צעדים חמורים".

מרכבת ישראל נמסר: "בהתאם להנחיית שר התחבורה, הוקפא מתן קנסות לחיילים. רכבת ישראל מצפה מכל אזרח, בכלל זה חיילים, למלא את החוק ולהצטייד בכרטיס מתאים לנסיעתם ברכבת".

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv