תושבי עוטף עזה: "איבדנו את האמון במקבלי ההחלטות"

על רקע הסיכום שערך נתניהו למבצע "צוק איתן", שבמהלכו טען כי "חמאס הוכה קשות" אך עם זאת הוא לא בטוח שהושגה רגיעה ממושכת, תושבים בעוטף עזה לא ממש מתרשמים מהדברים: "לא נתנו לנו תשובות, לא סופרים אותנו כי אנחנו לא תל אביב"

"לא בטוחים שאפשר לחזור עם הילדים" (אדי ישראל, פלאש 90)

הדרג המדיני והצבאי מדגיש את הישגי מבצע "צוק איתן", אך בעוטף עזה עדיין לא מרגישים בטוחים ובעיקר לא מאמינים להבטחות: יממה אחרי תחילתה של הפסקת האש, סיפרו תושבי הדרום כי הם לא רגועים והביעו ביקורת על נאומי ראש הממשלה, שר הביטחון והרמטכ"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הם לא חידשו לנו דבר, השאלות נשארו פתוחות. אין תשובות לגבי מה עושים מחר בבוקר", סיפר הלילה (חמישי) דני כהן, תושב עין השלושה לחדשות 2 Online. "חשוב לנו לחזור לחיים שלנו. לא שמענו דברים ברורים שיאפשר לי להביא את הילדים בחזרה לכאן. הנאומים האלה לא הוסיפו דבר. איבדנו את האמון ולא שמענו משהו שיחזיר לנו את הביטחון במקבלי ההחלטות".מור כצמן, תושב קיבוץ ארז שמתגורר שם עם משפחתו מתבייש בראש הממשלה ובשר הביטחון שלדבריו "עומדים ומשקרים במצח נחושה מול כל האומה כולה. בכל אחד מהנאומים שלהם היה חסר לי משפט אחד, בו הם אומרים שהם לא עמדו במשימתם כיוון שאיבדו את האמון מהאזרחים - ואז מתפטרים מתפקידיהם".

"לא סופרים אותנו, כי אנחנו לא תל אביב"

"אין לי באמת מושג מה הולך לקרות. אני יודע מה אני לא רוצה שיקרה: אני לא רוצה לגדל את הילדים שלי תחת הטרור הזה. אני מקווה שיעשו את כל מה שיידרש כדי שזה לא יקרה אם בהסדר קבע או במלחמה כוללת", הוסיף כצמן.בראל אפרים, תושב קיבוץ נירים שבחתונתו אמש היה אמור להשתתף הקב"ט זאביק עציון שנהרג מפגיעת פצמ"ר, סיפר בכאב: "גם חלק מהחברים שלי לא הגיעו לחתונה כי הם נשארו לטפל בפצועים. ביבי לא התייחס בנאומו להמשך הירי באופן רציני, כי גם הוא יודע שהפסקת הירי לטווח זמן ארוך לא תקרה. פשוט לא סופרים אותנו כי אנחנו לא תל אביב ופשוט אין לו פתרון להמשך ירי הפצמר"ים לאזורנו".

"חמאס הוכה קשות. לא נסכים לטפטופי ירי"

בנאומו אמש (רביעי), הדגיש ראש הממשלה את הישגי מבצע "צוק איתן" ב-50 הימים האחרונים: "חמאס הוכה קשות. השמדנו את מערך המנהרות ההתקפיות שבנה במשך שנים. הכנסנו את הכוח הקרקעי למטרה הזאת. משדווח לנו על ידי הצבא שהמשימה הזאת הושלמה, משכנו את הכוחות אחורה כדי למנוע מחמאס את האפשרות להרג חיילינו או לחטיפת חיילינו, לפציעת חיילינו - מטרות שמאוד ייחל להן".

עוד הוסיף ראש הממשלה: "כאלף מחבלי האויב נהרגו - כולל בכירים ואפילו בכירים מאוד בצמרת הפיקוד שלו. השמדנו אלפי רקטות, משגרי רקטות, אמצעי ייצור לרקטות ונשק אחר, מאגרי תחמושת, מאות עמדות פיקוד ושליטה. סיכלנו גם כמובן ניסיונות חמאס לפגוע בנו מהים, האוויר והיבשה ומעל הכל סיכלנו באמצעות מערך כיפת ברזל ניסיון קטל המוני באזרחי ישראל".

נתניהו ויעלון במסיבת העיתונאים, אמש (יונתן סינדל ,פלאש 90)


עוד טען נתניהו כי חמאס הופתע מעוצמת התגובה הישראלית להפרת הפסקת האש בימים האחרונים והבהיר כי הפרה נוספת - תגבה מחמאס מחיר יקר: "מגדלי הטרור נפלו וראשי הטרור נפגעו. חמאס הבין שהדרך הזאת כנראה יקרה מאוד. אני מנצל את ההזדמנות לומר שאם יחדש את הירי - לא נסבול טפטופים על שום חלק של מדינת ישראל. מה שהגבנו עכשיו - נגיב עוד יותר חזק ואנחנו ערוכים לכל אפשרות".

"אמרנו מתחילת המבצע שלא נשלים עם מציאות של ירי - ופעלנו באופן נחוש וחסר פשרות", הבהיר גם שר הביטחון יעלון. "אם נאלץ לעשות זאת שוב - נכה מכה יותר כבדה משהכנו במבצע. חמאס וארגוני הטרור ספגו מכה קשה ביותר ב-50 הימים האחרונים. למעלה מאלף מחבלים נהרגו, בהם בכירי הזרוע הצבאית, תשתיות טרור הושמדו, תקפנו והרסנו אמצעי לחימה, משגרים, רקטות, בתי מפקדים ומרכזי פיקוד ושליטה. פגענו ביכולותיהם בהם מנהרות טרור שנחפרו שנים. החזרנו את חמאס שנים אחורה".