רגע לפני הפסקת האש: הרוג, פצוע אנוש ופצוע קשה באשכול‎

7 בני אדם נפגעו במטח שנורה לעבר יישובי עוטף עזה ויישובי הדרום. רקטה נוספת נפלה בשטח פתוח בגוש דן בלי שהופעלה מערכת האזעקה. מצרים: הפסקת אש תוכרז בשעה 19:00. ישראל מאשרת‎

רגע לפני הפסקת האש - הרוג במבצע "צוק איתן": שעה קלה לפני כניסתה לתוקף של הפסקת האש המסתמנת, ירה הערב (שלישי) חמאס מטח כבד של רקטות לעבר יישובי הדרום ועוטף עזה. כתוצאה מאחד השיגורים נהרג אדם אחד, ונפצעו שישה בני אדם - אחד מהם באורח אנוש, אחד קשה, אחד באורח בינוני ושלושה באורח קל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

פצצת המרגמה התפוצצה באחד מיישובי המועצה האזורית אשכול וגרמה למותו של אדם אחד ולפציעתם של עוד שישה בני אדם, אחד מהם במצב אנוש ואחד במצב קשה. כוחות רפואה הוזעקו לזירת הנפילה, והחלו לטפל בפצועים. מסוק הוקפץ למקום.

כל הפצועים נפגעו מרסיסי פצצת המרגמה בכל חלקי גופם. לאחר טיפול ראשוני במקום, פונו הפצועים באמצעות המסוק לבית החולים סורוקה בבאר שבע. "ניידות טיפול נמרץ נמצאות במקום וכוח רב של מד"א במקום פועל יחד עם כוחות הרפואה של הצבא", מסר מנכ"ל מד"א, אלי בין, לחדשות 2.

20 דקות לפני מועד כניסתה של הפסקת האש לתוקף, נשמעו אזעקות גם בבאר שבע ויישובי הסביבה. מספר דקות לאחר מכן, בשעה 18:52, נשמעו אזעקות פעם נוספת בבאר שבע ויישובי הסביבה. בשעה 18:59, רגע לפני הפסקת האש נשמעו אזעקות גם באשקלון והסביבה. בתוך כך, דקות ספורות לפני השעה שבע, תקף צה"ל בניין רב קומות בשיח זהאייד וכלי רכב בחאן יונס.

במקביל לירי הכבד שאירע הערב לעבר יישובי עוטף עזה, נורתה רקטה אחת גם לעבר גוש דן. הרקטה נחתה בשטח פתוח, אין נפגעים ולא נגרם נזק. האזעקות לא פעלו ביישובי גוש דן משום שמערכת כיפת ברזל זיהתה שמדובר בשטח פתוח.

ישראל הסכימה להפסקת האש

זמן קצר לאחר הירי הכריזה מצרים על הפסקת האש שתיכנס לתוקפה בשעה שבע. שרי הקבינט המדיני-ביטחוני עודכנו גם הם בפרטים וישראל הסכימה לקבל את הפסקת האש. מוקדם יותר היום פרסמו בג'יהאד האיסלאמי שישנו מאמץ לסכם על הפסקת אש בין ישראל לחמאס החל מהשעה שבע בערב.

"יש הבנות". הנייה

גם יו"ר ממשלת חמאס לשעבר איסמעיל הנייה הצהיר: "אנחנו על סף הבנות מדיניות, שיקשרו כתרים לעמידה האיתנה שלנו". הנייה, שמכהן כיום כסגן יו"ר הוועד הפועל של חמאס, העביר את הדברים באמצעות הודעה כתובה לתחנת הטלוויזיה אל אקצה. רוח הדברים של הנייה נוגדת את רוח דבריו של יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס בקטאר, חאלד משעל.

אולם גם מוסא אבו מרזוק, סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס השוהה בשיחות המשא ומתן בקהיר, אישר כי ישנן הבנות על הפסקת אש. "המשא ומתן הסתיים, הגענו להבנות", הוא הודיע. "אנחנו מחכים להודעה שתקבע את שעת ההתחלה של הפסקת האש‎". גורם פלסטיני אמר לסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" כי הצעת הפסקת האש המצרית הנוכחית דומה ככל הנראה להצעות הקודמות, אך עם תיקונים קלים. חמאס עזה ככל הנראה עקף את הווטו שהטיל חאלד משעל בקטאר. חמאס עזה יצר מצב של עובדה מוגמרת בלי לחכות למשעל.