אירן מציגה: זה המל"ט הישראלי שהפלנו

השלטונות באירן הציגו סרטון ותמונות של מל"ט ישראלי, לטענתם, שאותו הפילו כשטס באזור הכור הגרעיני בנתנז. "אנו רואים בכך תוקפנות ישראלית וחציית קווים", אמרו במשמרות המהפכה. בישראל שותקים

לאחר שאתמול טענו משמרות המהפכה של אירן כי הפילו מל"ט ישראלי שטס בשמי המדינה - היום (שני) הם הציגו את כלי הטיס המדובר. מישראל לא התקבלה תגובה רשמית לדיווחים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי דיווחי האירניים המטוס ללא טייס פעל באזור המתקן הגרעיני בנתנז, ככל הנראה בכדי לצלם תמונות. "אנו רואים בכך תוקפנות ישראלית וחציית קווים", נמסר בהודעת משמרות המהפכה של אירן שפורסמה. בהודעה שפרסמו משמרות המהפכה, נכתב אף כי אירן שומרת לעצמה את הזכות להגיב לתוקפנות הישראלית באופן פרופורציונלי.

בישראל לא מגיבים לטענות באירן

גורם לשעבר במערכת הביטחון המתמחה במל"טים הסביר בשיחה עם חדשות 2 Online כי "קשה לומר האם מדובר במל"ט ישראלי או לא. מהאלמנטים שנראים בסרטון ברור שמדובר בכלי טיס כלשהו מפני שרואים את המדחס, אבל קשה להגיד אם זה ישראלי או אפילו אם זה מל"ט".

"הפלת מל"ט היא לא עניין פשוט או קל כי מדובר בכלי קטן בשמיים וצריך הרבה מזל כדי לפגוע בו", המשיך הגורם. "יכול להיות גם שהאירנים בעצמם בנו את המטוס והפילו אותו. מהסרטון נראה שהאירנים אספו את החלקים מן הקרקע וסידרו אותם באופן המוצג, מפני ששברי כלי טיס לא נופלים מהשמיים בצורה הזאת".

בשנת 2011 הצליחה אירן להפיל מטוס אמריקני ללא טייס, ובמקרה ההוא היא גם הציגה תמונות שהוכיחו את טענתה. גורם בכיר בוושינגטון חשף כי המל"ט החמקן שהופל היה במשימה מטעם סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA. המקור הביע דאגה שהאירנים יגלו פרטים על הטכנולוגיה המתוחכמת של כלי הטיס החדשני וייערכו לסיכול משימות מודיעין נוספות. "למרות שכלי הטיס התרכז במשימה סודית מטעם ה-CIA, אנשי חיל האוויר האמריקני הם אלו שהפעילו אותו", אמר הבכיר שהעדיף להשאר בעילום שם בגלל האופי הסודי של הנושא.

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני