הנייה: רק נתחזק מחיסול הבכירים

ממקום מחבואו פרסם ראש ממשלת חמאס לשעבר הנייה הצהרה לעמו שבה ביכה את חיסול בכירי חמאס אמש על ידי צה"ל והבטיח כי הארגון לא ייכנע. לדבריו, ישראל, שאותה כינה "כובש ניאו-נאצי", ממשיכה להכשיל את המשא ומתן

"חזקים יותר אחרי חיסול הבכירים" (AP)

בחמאס מנסים לשדר עסקים כרגיל: אחרי חיסול שלושת הבכירים בזרוע הצבאית של ארגון הטרור וניסיון ההתנקשות במוחמד דף שגורלו טרם התברר, מסר ראש ממשלת חמאס לשעבר איסמעיל הנייה הצהרה כתובה שפורסמה בתחנת הטלוויזיה של הארגון שבה הביע "עצב על מותם של האחים והמפקדים שהלכו בדרכם של גדולים ורבים". הוא הוסיף: "אנחנו רוצים להדגיש כי למרות הכאב על הליכתם, ההיסטוריה של תנועת חמאס הוכיחה יותר מפעם אחת כי היא חזקה יותר אחרי כל חיסול של אחד מבכיריה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ברגע שנהרג בכיר", המשיך הנייה, "מיד אנחנו ממשיכים בדרכנו מבלי שאנחנו נסוגים ממנה או מהססים לגביה". לדבריו, המערכה בין חמאס ל"אויב הציוני" קשה. "הוא (האויב) שילם מחיר יקר שגבו לוחמי גדודי עז א-דין אל-קסאם מחוץ לעזה ובתוכה. אנשינו ומפקדינו האמיצים שמו להם למטרה להסיר את המצור מעל עזה ולשחרר את ירושלים ואת פלסטין מידי הכובש הניאו נאצי שרק הורס בתים והורג ילדים ונשים".

ראאד עטאר (הטלוויזיה המצרית)

בדבריו רמז הנייה למתווך המצרי ואמר כי "בהתאם למה שקרה בעבר, אנו מציעים לכל מי שיוזם את הפסקות האש לפנות קודם כל לאויב ולבקש ממנו לדבוק בהסכמות ולא לנקוט בסחבת. האויב ממשיך להרוג את ילדינו ומבצע מעשי טבח".

תיעוד: כך חוסלו שלושת הבכירים

שעות אחרי סיכולם הממוקד בלילה של שלושה מפקדים בכירים בזרוע הצבאית של חמאס בתקיפת דירת מסתור בשכונת אל-סולטאן שברפיח, מפרסם דובר צה"ל את תיעוד המבצע שהוכתר כהצלחה ועשוי לשנות את פני המערכה. האירוע מגיע כיממה לאחר ניסיון החיסול של "רמטכ"ל חמאס" מוחמד דף, שטרם נודע מה עלה בגורלו.

ראאד עטאר (הטלוויזיה המצרית)

בכיר בחיל האוויר אמר כי "בלילה, בין 2 ל-3 לפנות בוקר, תקף חיל האוויר בית באזור רפיח במאמץ משולב של גורמים שסיפקו מודיעין מדויק שהביא לבסוף להריגתם של השלושה". הגורם הוסיף כי בצה"ל "לא מכירים ניסיונות קודמים לפגוע באנשים האלה".

אחד מיעדי החיסול, ראאד עטאר, היה המפקד של חטיפת גלעד שליט ואחד האנשים שהחזיקו בו בשבי. הוא גם עמד בראש החוליה שניסתה לחטוף את סגן הדר גולדין ז"ל במהלך קרב שנערך ברפיח במסגרת מבצע "צוק איתן".

עטאר היה מפקד חטיבת רפיח בחמאס ובמהלך השנים היה אחראי לשורה של פיגועים רצחניים, כמו גם החדרת מחבלים לשטח ישראל. מלבד המעורבות בתכנון חטיפת שליט, נמנה עטאר עם שוביו של החייל הישראלי, ואף ליווה אותו ביום שחרורו.

במסגרת תפקידו היה עטאר אחראי על הכוונת כלל הפעילות הצבאית בגזרת רפיח - חפירת מנהרות, החדרת מחבלים לשטח ישראל והוצאת פיגועים. עטאר היה מעורב גם בהברחת אמצעי לחימה ממצרים אל תוך רצועת עזה.

ראאד עטאר (הטלוויזיה המצרית)

לא נותרו מפקדים בכירים בדרום רצועת עזה

מפקד בכיר נוסף שחוסל הוא מוחמד אבו שמאללה, שהיה מעורב בשנת 94' ברציחתו של קצין צה"ל באזור רפיח ובמרוצת השנים היה אחראי על מספר פיגועי תופת שבהם נהרגו שמונה חיילי צה"ל ולמעלה מ-20 נפצעו. במהלך מבצע "צוק איתן" היה אבו שמאללה מעורב בהפעלת חדירת 13 מחבלי חמאס דרך מנהרת טרור באזור סופה.

ההרוג השלישי בחיסול הוא מוחמד ברהום (45), תושב רפיח ופעיל בכיר מחטיבת רפיח של הזרוע הצבאית. בצה"ל הדגישו כי ברהום עסק רבות בהברחות אמל"ח לזרוע הצבאית, ובעבר גייס כספים לתנועה ואף שהה מספר שנים בסוריה ובלוב במסגרת פעילותו לגיוס כספים והעברתם לידי חמאס ברצועה.