תיעוד: כך חוסלו בכירי חמאס בעזה

במבצע מורכב שעשוי לשנות את פני הלחימה, הצליח צה"ל בסיוע שב"כ לחסל 3 מבכירי החמאס - ראאד עטאר, מוחמד אבו-שמאללה ומוחמד ברהום. כלי טיס של חיל האוויר ירה לעבר בית המסתור שבו הם שהו בעזה. כך זה נראה

שעות אחרי סיכולם הממוקד בלילה (חמישי) של שלושה מפקדים בכירים בזרוע הצבאית של חמאס  בתקיפת דירת מסתור בשכונת אל-סולטאן שברפיח, מפרסם דובר צה"ל את תיעוד המבצע שהוכתר כהצלחה ועשוי לשנות את פני המערכה. האירוע מגיע כיממה לאחר ניסיון החיסול של "רמטכ"ל חמאס" מוחמד דף, שטרם נודע מה עלה בגורלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בכיר בחיל האוויר אמר כי "בלילה, בין 2 ל-3 לפנות בוקר, תקף חיל האוויר בית באזור רפיח במאמץ משולב של גורמים שסיפקו מודיעין מדויק שהביא לבסוף להריגתם של השלושה". הגורם הוסיף כי בצה"ל "לא מכירים ניסיונות קודמים לפגוע באנשים האלה".

אחד מיעדי החיסול, ראאד עטאר, היה המפקד של חטיפת גלעד שליט ואחד האנשים שהחזיקו בו בשבי. הוא גם עמד בראש החוליה שניסתה לחטוף את סגן הדר גולדין ז"ל במהלך קרב שנערך ברפיח במסגרת מבצע "צוק איתן".

עטאר היה מפקד חטיבת רפיח בחמאס ובמהלך השנים היה אחראי לשורה של פיגועים רצחניים, כמו גם החדרת מחבלים לשטח ישראל. מלבד המעורבות בתכנון חטיפת שליט, נמנה עטאר עם שוביו של החייל הישראלי, ואף ליווה אותו ביום שחרורו.

במסגרת תפקידו היה עטאר אחראי על הכוונת כלל הפעילות הצבאית בגזרת רפיח - חפירת מנהרות, החדרת מחבלים לשטח ישראל והוצאת פיגועים. עטאר היה מעורב גם בהברחת אמצעי לחימה ממצרים אל תוך רצועת עזה.

חוסל: ראאד עטאר (הטלוויזיה המצרית)

לא נותרו מפקדים בכירים בדרום רצועת עזה

מפקד בכיר נוסף שחוסל הוא מוחמד אבו שמאללה, שהיה מעורב בשנת 94' ברציחתו של קצין צה"ל באזור רפיח ובמרוצת השנים היה אחראי על מספר פיגועי תופת שבהם נהרגו שמונה חיילי צה"ל ולמעלה מ-20 נפצעו. במהלך מבצע "צוק איתן" היה אבו שמאללה מעורב בהפעלת חדירת 13 מחבלי חמאס דרך מנהרת טרור באזור סופה.

ההרוג השלישי בחיסול הוא מוחמד ברהום (45), תושב רפיח ופעיל בכיר מחטיבת רפיח של הזרוע הצבאית. בצה"ל הדגישו כי ברהום עסק רבות בהברחות אמל"ח לזרוע הצבאית, ובעבר גייס כספים לתנועה ואף שהה מספר שנים בסוריה ובלוב במסגרת פעילותו לגיוס כספים והעברתם לידי חמאס ברצועה.

השר אורי אריאל (הבית היהודי) אמר במהלך סיור בעוטף עזה כי "ראשי חמאס נשארו בחיים חודש יותר מדי, ואולי כמה שנים יותר מדי. ההגנה הכי טובה היא ההתקפה. אני מברך את צה"ל על הצלחת הפעולה וצריך להמשיך במלוא העוצמה".

במהלך היממה האחרונה תקף צה"ל מעל 55 מטרות טרור ברחבי רצועת עזה. במהלך היום תקף צה"ל בכיר בג'יהאד האסלאמי בדרום הרצועה שיצא ממבנה שממנו בוצע ירי רקטות לעבר ישראל. כמו כן, תקף צה"ל מספר פעילי טרור בצפון הרצועה שעסקו בהכנות לביצוע ירי תלול מסלול לעבר שטח מדינת ישראל.