חידוש המערכה בעזה: אושר גיוס 10,000 חיילי מילואים

בעקבות קריסת הפסקת האש, חידוש הירי לעבר ישראל והתקיפות של צה"ל ברצועת עזה אישרו שרי הממשלה גיוס של אלפי מילואימניקים. "שר הביטחון החליט בהסכמת ראש הממשלה לגייס מספר מקסימלי של 10,000 חיילי מילואים", נכתב בהצעת ההחלטה

אילוסטרציה (רויטרס)

המערכה נמשכת ובצה"ל מגבירים את ההיערכות: היום (חמישי) אושר בממשלה גיוס של עשרת אלפים חיילים לצורך הפעילות הביטחונית בדרום. החיילים, שנמנים על מגוון יחידות לוחמות ופיקוד העורף, יגויסו לצורך הגברת מוכנות בשל המשך הלחימה בעזה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

 "בעקבות התמשכות מבצע 'צוק איתן' וקריסתה של הפסקת האש, החליט שר הביטחון בהסכמת ראש הממשלה לגייס מספר מקסימלי של 10,000 חיילי מילואים והסמיך את אגף המבצעים לקרוא לכוחות המילואים כפי שייקבעו", נכתב בהצעת ההחלטה.

מדובר בגיוס שנועד להחליף חיילי מילואים ששוחררו בתקופה האחרונה. השרים אישרו בדיעבד את הצו שפרסם יעלון, ובמקביל אושר גם הגיוס של 16,000 חיילי המילואים שנקראו לשירות בסוף חודש יולי.

יעלון ונתניהו בקריה, אתמול (אריאל חרמוני,משרד הביטחון)

אתמול נקראו כ-2,000 חיילי מילואים לחזור לשירות צבאי, בעיקר לטובת השלמות כוח אדם ביחידות הסדירות. בצבא הדגישו כי למרות המתיחות הביטחונית, אין גיוס מילואים נרחב.

לפני כשבועיים, עם כניסתה לתוקף של הפסקת האש, הסיג צה"ל את כוחותיו מעזה. בצבא הוחלט אז על שחרורם של כ-30 אלף חיילי מילואים מחלק מהיחידות. לאחר ההחלטה נותרו בשטח כ-55 אלף מילואמניקים.

יחד עם כוחות המערך הסדיר, נערכים כוחות המילואים מחוץ לרצועת עזה למקרה שתינתן הנחייה לפעולות קרקעיות נוספות. נוסף להם נותרו כוחות חי"ר ושריון רבים בקו הגנה רחב ועבה סביב הרצועה, ובנוסף להם פלוגות אבטחה הוקצו לסיורים בכל היישובים במועצות האזוריות בעוטף עזה, על מנת להשיב את תחושת הביטחון לתושבים.

שניים מהמחוסלים, עטאר ואבו שמאללה (תקשורת שב"כ,רויטרס)

אחד מחוטפיו של שליט חוסל

גיוס המילואים היום מגיע שעות ספורות לאחר חיסולם של שלושת בכירי ארגון הטרור הבוקר בגזרת רפיח. המפקדים הבכירים חוסלו לאחר שדירת מסתור בה התחבאו הופצצה. אחד מהפעילים שחוסלו הוא ראאד עטאר, שהיה המפקד של חטיפת שליט ואחד האנשים שהחזיקו בחייל בשבי. הוא גם עמד בראש החוליה שניסתה לחטוף את סגן הדר גולדין ז"ל במהלך קרב שנערך ברפיח במסגרת מבצע "צוק איתן".

עטאר היה מפקד חטיבת רפיח בחמאס ובמהלך השנים היה אחראי לשורה של פיגועים רצחניים, כמו גם החדרת מחבלים לשטח ישראל. מלבד המעורבות בתכנון חטיפת שליט, נמנה עטאר עם שוביו של החייל הישראלי, ואף ליווה אותו ביום שחרורו.

מפקד בכיר נוסף שחוסל הוא מוחמד אבו שמאללה. הוא היה מעורב בשנת 94' ברציחתו של קצין צה"ל באזור רפיח ובמרוצת השנים היה אחראי על מספר פיגועי תופת שבהם נהרגו שמונה חיילי צה"ל ולמעלה מ-20 נפצעו. במהלך מבצע "צוק איתן" היה אבו שמאללה מעורב בהפעלת חדירת 13 מחבלי חמאס דרך מנהרת טרור באזור סופה.

ההרוג השלישי בחיסול הוא מוחמד ברהום בן ה-45, תושב רפיח ופעיל בכיר מחטיבת רפיח של הזרוע הצבאית. בצה"ל הדגישו כי ברהום עסק רבות בהברחות אמל"ח לזרוע הצבאית, ובעבר גייס כספים לתנועה ואף שהה מספר שנים בסוריה ובלוב במסגרת פעילותו לגיוס כספים והעברתם לידי חמאס ברצועה. בשעות הצהריים זוהתה פגיעה בשבעה פעילי טרור נוספים: אחד מהם הותקף בצפון הרצועה ושישה נוספים, חברי הג'יהאד האסלאמי, הותקפו בעת שעמדו לשגר לעבר ישראל.

זירת החיסול (רויטרס)

נתניהו: "בכירי החמאס שחוסלו תכננו פיגועים קטלניים"

ראש הממשלה ושר הביטחון בירכו על החיסול וטענו כי מדובר ב"הישג מבצעי גדול". "המודיעין יוצא הדופן שהביא השב"כ בזכות עבודה מאומצת ומקצועית, יחד עם יכולת הביצוע המדויקת של צה"ל, אפשר לנו לקבל את ההחלטה להוציא לפועל את המבצע לפגיעה בראשי חמאס שתכננו פיגועים קטלניים נגד אזרחי ישראל", אמר ראש הממשלה.

"בשמי ובשם כל אזרחי ישראל אני מודה לאנשי השב"כ, לראשי היחידות המודיעיניות והמבצעיות ולעומד בראש הארגון יורם כהן. פעולה זאת מצטרפת לשורה ארוכה של פיגועי טרור שתכנן חמאס וסוכלו", הוסיף. לדבריו הצטרף גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שאמר: "מפקדי החמאס שחוסלו אחראים לפיגועים קשים נגד אזרחי ישראל וחיילי צה"ל, בין היתר גם לחטיפת גלעד שליט. זהו הישג מודיעיני ומבצעי גדול מאוד של צה"ל והשב"כ, שפועלים לילות כימים כדי למען ביטחונם של אזרחי ישראל".

"נמשיך לרדוף ולפגוע בראשי חמאס בכל עת ובכל מקום בו יהיו", הדגיש שר הביטחון. "מי שינסה לפגוע באזרחי ישראל - דמו בראשו. יידעו ראשי חמאס כי לא ננוח ולא נשקוט עד אשר נניח עליהם את ידנו".