אביו של סגן גולדין ז"ל על החיסול: "ידעתי שצה"ל יעשה את העבודה"

צה"ל רשם הישג משמעותי כשהצליח לחסל 3 מפקדים בכירים בחמאס ובהם אחד משוביו של גלעד שליט, שגם פיקד על החוליה שניסתה לחטוף את סגן הדר גולדין ז"ל. "אני לא שמח בעקבות זה - אני עדיין מתאבל", אמר אביו של גולדין. נועם שליט הגיב גם הוא: "אנחנו מייחלים שיחזור השקט ליישובי הדרום"

"אני מתאבל עדיין". שמחה גולדין (חדשות 2)

הבוקר (ה') חיסל צה"ל שלושה מפקדים בכירים של הזרוע הצבאית בתגובה לחידוש ירי הרקטות לעבר ישראל. אחד מהם, בכיר חמאס ראאד עטאר, היה המפקד של חטיפת שליט ואחד האנשים שהחזיקו בחייל בשבי. עטאר גם עמד בראש החוליה שניסתה לחטוף את סגן הדר גולדין ז"ל במהלך מבצע "צוק איתן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שמחה גולדין, אביו של הדר ז"ל, הגיב לחיסול בשיחה עם חדשות 2 Online: "אמרתי שאני בטוח שצה"ל יעשה את זה ולפי מה שאתם מספרים לי הוא עושה את העבודה שלו. אני שומע חדשות מדי פעם כי אני מתאבל עדיין, ואת זה אני שומע פעם ראשונה". גולדין הבהיר כי הוא לא חש אושר כתוצאה מהחיסול: "אני לא שמח בעקבות זה - אני עדיין מתאבל, אבל ידעתי שצה"ל יעשה את העבודה וזה בסדר גמור, אין קשר לשמחה או לשנאה או לדברים מהסוג הזה".

נועם שליט, אביו של גלעד שליט, התייחס גם הוא לדיווח על החיסול: "שמעתי את זה הבוקר בחדשות כמו כולם, ועוד לא דיברתי עם גלעד - אני לא יודע אם הוא יודע". שליט סירב להתייחס לפרטי החיסול ולעטאר באופן ספציפי, אך הביע תקווה כי הפעולה תוביל לשקט: "מה שאני יכול להגיד זה רק שאנו מייחלים שיחזור השקט ליישובי הדרום כי מגיע להם שקט - וגם שכל חיילי צה"ל יחזרו בשלום הביתה".

ראאד עטאר עם גלעד שליט ביום שחרורו (חדשות 2)

חוסל אחד האחראים להברחות וחפירת מנהרות

הבוקר, לאחר ניסיון החיסול של מוחמד דף, שלא ברור סופית אם הצליח או לא, הצליח צה"ל לפגוע בשלושה מפקדים בכירים בזרוע הצבאית ובהם שני מפקדי חטיבות, שחוסלו בתקיפת דירת מסתור ברפיח. עטאר היה מפקד חטיבת רפיח בחמאס ובמהלך השנים היה אחראי לשורה של פיגועים רצחניים, כמו גם החדרת מחבלים לשטח ישראל. מלבד המעורבות בתכנון חטיפת שליט, נמנה עטאר עם שוביו של החייל הישראלי, ואף ליווה אותו ביום שחרורו.

במסגרת תפקידו היה עטאר אחראי על הכוונת כלל הפעילות הצבאית בגזרת רפיח - חפירת מנהרות, החדרת מחבלים לשטח ישראל והוצאת פיגועים. עטאר היה מעורב גם בהברחת אמצעי לחימה ממצרים אל תוך רצועת עזה.

לא נותרו מפקדים בכירים בדרום רצועת עזה

הרוג נוסף הוא מוחמד אבו שמאללה שנחשב למפקד הבכיר ביותר של חמאס בדרום הרצועה, ומבכירי הזרוע הצבאית של הארגון. אבו שמאללה היה מעורב בשנת 94' ברציחתו של קצין צה"ל באזור רפיח, ובמרוצת השנים היה אחראי על מספר פיגועי תופת בהם נהרגו שמונה חיילי צה"ל ולמעלה מ-20 נפצעו. במהלך מבצע "צוק איתן" היה אבו שמאללה מעורב בהפעלת חדירת 13 מחבלי חמאס דרך מנהרת טרור באזור סופה.

ההרוג השלישי בחיסול הוא מוחמד ברהום בן ה-45, תושב רפיח ופעיל בכיר מחטיבת רפיח של הזרוע הצבאית. בצה"ל הדגישו כי ברהום עסק רבות בהברחות אמל"ח לזרוע הצבאית, ובעבר גייס כספים לתנועה ואף שהה מספר שנים בסוריה ובלוב במסגרת פעילותו לגיוס כספים והעברתם לידי חמאס ברצועה. לאחר מכן תקף צה"ל שישה פעילי ג'יהאד אסלאמי אשר עסקו בהכנות לביצוע ירי לעבר שטח מדינת ישראל, וזוהתה פגיעה. כמו כן, תקף צה"ל פעיל טרור בצפון רצועת עזה.

צה"ל והשב"כ אישרו את חיסול הבכירים, המהווה פגיעה קשה בצמרת חמאס, כך שלמעשה לא נותרו מפקדים בכירים באזור דרום הרצועה. החיסול התאפשר בעקבות מידע מודיעיני על פגישה בין השניים לצורך תיאום ותכנון המשך הפעולות נגד ישראל.

שניים מהבכירים שחוסלו (תקשורת שב"כ,רויטרס)

כלי תקשורת פלסטיניים מדווחים כי מלבד המפקדים הבכירים, נהרגו בתקיפה שבעה בני אדם נוספים ועשרות נפצעו, בתקיפה בשכונת אל א-סולטאן בדרום רפיח. כוחות ההצלה הפלסטיניים עדיין פועלים בשטח ומחפשים אחר גופות נוספות בין הריסות המבנה בן ארבע הקומות, שהיה מטרת התקיפה.

לפניות לכתב: MatanH@ch2news.tv