רה"מ על דף: "אף אחד לא חסין"

בהצהרה בקריה יחד עם שר הביטחון, התחמק נתניהו מלהתייחס לסוגיית ניסיון חיסול ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אך ציין כי "מפקדי ארגוני הטרור הם יעד לגיטימי". בהמשך השווה את חמאס לדאעש: "הם שני ענפים מאותו עץ". יעלון: "מוכנים למערכה ארוכה"

בצל קריסת הפסקת האש ושעות אחדות לאחר הדיווח ברשת "פוקס ניוז" שלפיו גורמי מודיעין ישראלים מעריכים שראש הזרוע הצבאית של חמאס מוחמד דף חוסל אמש (שלישי) בתקיפת חיל האוויר בעזה, כינסו הערב ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון מסיבת עיתונאים. נתניהו סירב להתייחס באופן מפורש לדיווחים על מצבו של דף, אך ציין כי "מפקדי חמאס הם יעד לגיטימי".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה הדגיש כי למרות הפסקות האש, "מבצע צוק איתן לא הסתיים ולו לרגע - זו מערכה מתמשכת. המאבק שלנו בארגוני הטרור נמשך כבר שנים רבות, ולא ויתרנו על היעד של הפלת שלטון חמאס". לאחר מכן הפנה איום מפורש כלפי ראשי חמאס: "חמאס חושב שהוא יתיש אותנו, והוא טועה. מול ההתשה הוא יקבל כתישה של תשתיות ומפקדים, ואף אחד לא חסין. המדינות שלנו היא פשוטה - יירו, יחטפו שבעתיים. אם חמאס לא מבין זאת היום הוא יבין זאת מחרתיים".

נתניהו הדגיש את היקף הפגיעה בחמאס במהלך המבצע: "פגענו בחמאס בצורה קשה ביותר בשדה הקרב. מנענו באמצעות כיפת ברזל פגיעה של אלפי רקטות ביישובינו, הרגנו מאות מחבלים, השמדנו אלפי משגרים והשמדנו את מערך המנהרות שחמאס בנה כדי לפגוע ביישובינו. זו המכה הקשה ביותר שספג חמאס מאז הקמתו. פירקנו את יכולותיו גם ביהודה ושומרון, שם ניסה לבצע הפיכה".

לאחר מכן הדגיש כי "היעד שלנו הוא שתושבי כרם שלום, שדרות, אשקלון ותל אביב יוכלו לישון בשקט, ולא יצטרכו לרוץ למרחבים המוגנים בבתי הספר. אנחנו נוקטים בכל האמצעים על מנת להשלים את המערכה ולהשיג את היעדים שהצבנו - השבת השקט והביטחון לכולם". כמו כן הבהיר נתניהו כי "שיקול אחד בלבד עומד לנגד עיניי: טובת אזרחי ישראל. לא התלהמות מימין או משמאל - ואני מגנה כל התלהמות - ושום אינטרסים אחרים. האחריות העליונה לביטחונם ולשלומם של אזרחי ישראל היא עליי כראש הממשלה.".

נתניהו: "אין משבר ביחסים עם ארצות הברית"

לאחר שנשאל על יחסי ישראל עם ארצות הברית, השיב נתניהו כי "אין משבר בין ישראל לארצות הברית - מתארים את זה כך אבל זה לא נכון. קיימתי היום שיחה טובה מאוד עם קרי, וגם אתמול ושלשום. הקשר הוא הרבה יותר חזק ואיתן ממה שחושבים". כמו כן הוסיף נתניהו ושיבח "את העובדה שארה"ב נתנה לנו גיבוי בזירות לא פשוטות בזירה הבינלאומית - הממשל של אובמה נתן לנו גיבוי. אני מברך על כך שאישרו את בקשתי ל-250 מיליון דולרים לכיפת ברזל, והם תומכים בעמדתנו לפירוז עזה".

כמו כן התייחס ראש הממשלה להתפתחויות במזרח התיכון: "לאחרונה הצטרף לכוחות הרשע ארגון קיצוני נוסף - דאעש, חמאס הוא כמו דאעש - הם שני ענפים מאותו עץ. לאור השינויים הדרמטיים שמתרחשים באזור, אחד היעדים שלנו הוא השגת אופק מדיני חדש למדינת ישראל". "הקשר שלנו לארצות הברית ולערכים בולט במזרח התיכון לאור חגורת האש של חמאס וחיבאללה ודאעש - זה בסיס להמשך לחיזוקם של היחסים בין המדינות", הוסיף.

יותר מ-120 רקטות שוגרו מאז חצות (תום צרף)

יעלון: "לא ממליץ לחמאס לבחון את אורך הנשימה שלנו"

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הדגיש כי "לא נעצור בדרך להשגת השקט והביטחון - אנחנו לא מתכוונים להתפשר על כך. חמאס שהפר אתמול את הפסקת האש סבר שאזרחי ישראל יישברו. הוא טועה פעם אחר פעם בנוגע ליכולת העמידה של החברה הישראלית. חמאס סבר שיתיש אותנו באמצעות ירי לעבר ישראל אך לא הייתי מציע לאיש להתחלף עם מי שנמצא היום ברצועת עזה".

בדומה לדברי נתניהו, שב יעלון והדגיש כי מפקדי חמאס הם יעד לגיטימי לתקיפות: "חמאס אחראי למתרחש ברצועה, אחראי לכל אזרח שנפגע ולכל בניין שקורס שם. אנו נרדוף את מחבלי חמאס ואת ראשי הארגון ובכל הזדמנות שתהיה ונתקוף אותם. פגענו והרגנו מאות מחבלי חמאס בדרגי פיקוד שונים ונמשיך לעשות זאת. חמאס מסתיר את היקף הנפגעים שלו ולא בכדי, גם הוא מכיר בהיקפי הפגיעה".

"חשוב שאזרחי ישראל יידעו: היקף הפגיעות בחמאס הוא עצום. הם יורים לעברנו וסופגים מנה אחת אפיים. נמשיך ככל שיידרש בכל ההיקף והעוצמה הנדרשים עד שישובו השקט והביטחון. כמי שלחם כל חייו הבוגרים למען ביטחונה של ישראל, אני אומר שלא ננוח ולא נשקוט עד אשר נשיב את השקט והביטחון", הוסיף. "אני משוחח לעתים קרובות עם תושבי הדרום וראשי הרשויות וגאה לשמוע את דברי העידוד והתמיכה. הם מעניקים לנו את הגיבוי לפעול. אני לא ממליץ לחמאס לבחון את אורך הנשימה שלנו - אנחנו מוכנים למערכה ארוכה".

חוסל או לא חוסל? מוחמד דף

מאז חצות אמש נורו מרצועת עזה לעבר ישראל יותר מ-120 רקטות, וכ-15 מהן יורטו בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל. מטח כבד נורה הערב לכיוון יישובי המרכז, השפלה והדרום. אזעקות נשמעו בשורה ארוכה של יישובים בגוש דן, השפלה, באזור אשקלון ובאזור עוטף עזה. לא היו נפגעים כתוצאה מהירי.

האזעקות נשמעו בין היתר בראשון לציון, לוד, פתח תקווה, רמלה, שוהם, אור יהודה, קריית אונו, באר יעקב וצריפין. סוללת כיפת ברזל יירטה בהצלחה שתי רקטות מעל גוש דן. לא התקבלו דיווחים על נפגעים או על נזק.

זמן קצר קודם לכן אירע ירי לעבר באר שבע. שלוש רקטות נורו מרצועת עזה לעבר אזור בירת הנגב, רקטה אחת יורטה בהצלחה על ידי סוללת כיפת ברזל, ושתי הרקטות הנותרות נפלו בשטחים פתוחים, ולא גרמו לנפגעים או נזק. בשעות הצהריים פגעה רקטה אחת ישירות בבית מגורים ביישוב במועצה האזורית חוף אשקלון. בתקרית לא היו נפגעים.

סמוך לשעה 10:30 יירטה מערכת כיפת ברזל רקטה שנורתה לעבר העיר קריית גת. רקטה נוספת שנורתה לעבר העיר התפוצצה בשטח פתוח. קודם לכן התפוצצו שתי רקטות בתוך יישובים במועצה האזורית אשכול. בכל המקרים לא היו נפגעים.