"בן מוות": מי אתה מוחמד דף?

כבר שני עשורים שבראש הזרוע הצבאית של החמאס עומד מוחמד דף, שאחראי גם לפיתוח אמצעי הלחימה והטרור של הארגון. במהלך השנים ניסתה ישראל לחסלו, אך ללא הצלחה - ומאז הוא חי במחבוא ולא חושף את פניו בציבור, אך ממשיך להפעיל את ארגונו. ישראל הודיעה כי ניסתה לחסל הלילה את דף פעם נוספת. פרופיל של המבוקש מס' 1

בעוד הפלסטינים טוענים כי אשתו ובנו של מוחמד דף נהרגו בתקיפת צה"ל הלילה (ד') ברצועת עזה, מגיעים דיווחים סותרים על גורל ראש הזרוע הצבאית של ארגון חמאס. גורם מדיני אישר כי ישראל אכן ניסה לחסל הלילה את דף בביתו. מדוע נחשב דף לאחד היעדים המבוקשים ביותר של ישראל? וכיצד הצליח לחמוק מחיסול עד כה?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מוחמד דף אל מסרי בן ה-49, הידוע גם בכינויו אבו חאלד, נולד בחאן יונס שבדרום רצועת עזה. לפחות שלוש פעמים ניסתה ישראל להתנקש בחייו ובשנת 2002 היה דף קרוב מאוד למותו: הוא שרד פציעה אנושה ולפי דברי מקורבי נותר משותק חלקית, ומתקשה בדיבור ובהליכה. ההתנקשות הזו הייתה הפעם האחרונה שבה נראה דף בפומבי, בחוגי התנועה שלו ובציבור בכלל. אותות חיים ממנו הגיעו עם הזמן רק בהודעות שהקליט בלי לחשוף את פניו. 

דף שייך לדור המייסדים של שיטת פיגועי ההתאבדות, שהפכו את חמאס מחוליות של רובאים וסכינאים לאחד משני ארגוני הטרור הגדולים והרצחניים ביותר בסביבתנו. דף היה כלוא בישראל לתקופה קצרה בסוף שנות ה-80 - תקופת האינתיפאדה הראשונה.

באמצע שנות ה-90 התקדם בשורות הארגון ותכנן את חטיפתו של נחשון וקסמן ז"ל ופיגועים נוספים זכורים. ב-1996 נכנס דף לנעליו של יחיא עיאש, המהנדס, שעד אז פיקד על הזרוע הצבאית וחוסל על ידי ישראל. אחד ממסריו האחרונים לישראל הועבר בהודעה מוקלטת לאתר ההתנתקות מעזה: "תמיד הייתם אומרים זה לזה 'לך לעזה', כלומר לך לעזאזל, והיום אתם יוצאים מעזה משום שהיא עזאזל", אמר כשפניו מוצללות, "ומחר נהפוך את כל פלסטין לעזאזל בשבילכם".

עד היום נחשב דף לאגדה ולדמות מכובדת בקרב רבים בשל מאבקו. לפי גורמים פנימיים בחמאס, אין מומחה גדול מדף בתכנון פיגועים, והוא אף אינו זקוק למפות או תצלומים. כל הפיגועים והפעולות נרקמים בראשו - הראש המסוכן ביותר בחמאס.