"חפרתי מנהרות ולא ידעתי שעזרתי לחמאס". מכתב שהבריח עזתי לישראל מתאר את החיים ברצועה

מכתב ארוך ומפורט שהוברח מרצועת עזה לישראל, ונכתב על ידי גבר פלסטיני, מתאר כיצד הפעיל חמאס את תושבי המקום כדי לחפור את מנהרות טרור – תוך איומים והפעלת כוח על אנשים שכלל לא ידעו שהם מסייעים לארגון הטרור. "לא ידענו איפה אנחנו ואיזו מנהרה אנחנו חופרים"

פלסטיני במנהרה בעזה, ארכיון (רויטרס)

מסמך שהוברח מרצועת עזה, ונכתב ככל הנראה על ידי פלסטיני תושב המקום, מתאר בפירוט כיצד הצליח ארגון חמאס ליצור את מערכת מנהרות הטרור הענפה. המכתב, שהוברח לכאורה מחוץ לרצועת עזה, מתאר רגשות אשמה של אדם שלקח חלק בחפירת המנהרות ומתאר את החיים הקשים תחת משטר חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי רשת "פוקס ניוז", המכתב המדובר הוברח מרצועת עזה אל ישראלי תושב אזור המרכז, שהיה מיודד בעבר עם אביו של הכותב. הגבר, בן 30, שככל הנראה כתב את המסמך, מספר למכרו הישראלי כי הכל החל כשנענה להצעת עבודה מסתורית.

"נסענו במשך שעה לפני שהם עצרו לבסוף את הרכב ולקחו אותנו לתוך בניין מסוגר", מספר הגבר במכתב על נסיעה במכונית ללא חלונות יחד עם חמישה בני אדם נוספים. "לא ידענו איפה אנחנו".

"פעילי החמאס צועקים ורודים בעובדים", ארכ (רויטרס)

"שהעולם יעזור לשחרר אותנו מהארגון האכזרי והרצחני"

הכותב ממשיך ומתאר במכתב כיצד הם אולצו לחפור מנהרות במשמרות ארוכות ומפרכות, שנמשכו לעיתים גם עשרה ימים. "הם הראו לנו את החור ברצפה ואמרו לנו לרדת למטה. הלכנו כמה מאות מטרים וכשהגענו לסוף שני פעילי חמאס חיכו לנו. הם נתנו לנו כלי עבודה והסבירו לנו מה לעשות בכדי להאריך ולהרחיב את המנהרה".

הגבר הפלסטיני תיאר במכתב את העבודה המפרכת במנהרות ללא פתחי האוויר - כשפעילי החמאס מפקחים, צועקים ורודים בעובדים שלא פועלים מספיק במרץ. "לא ידענו איפה אנחנו נמצאים ואיזו מנהרה חפרנו", הוא המשיך וסיפר כיצד לאחר שנלקח בחזרה לביתו, קיבל שכר זעום עבור עבודתו המאומצת.

הפלסטיני הביע בפני חברו הישראלי חרטה ואמר כי רק בדיעבד הבין שלמעשה עזר לחמאס: "רק אחרי ששמענו על המנהרות והבנתי שלמעשה עזרתי להם לחמאס. אני מתפלל שהעולם יעזור לנו וישחרר אותנו מהארגון הפוגעני והאכזרי ששולט ברצועת עזה".

"חמאס הורה לייצר צינורות מתכת עם כנפיים"

"פעיל חמאס חמוש הורה לנו לייצר רקטות"

במכתב מספר הגבר הפלסטיני על החיים תחת שלטון חמאס - הוא טוען כי הארגון השתלט לחלוטין על המסגרייה של אביו לאחר שעלה לשלטון, והשתמש בה כמפעל לייצור רקטות. "בכל בוקר פעיל חמאס חמוש היה מגיע למסגרייה ומורה לנו לייצר צינורות מתכת עם כנפיים. מיד הבנתי שהם עושים זאת כדי לייצר רקטות. ", נכתב.

"מיד הבנתי שהם עושים זאת כדי לייצר רקטות. יום אחד הגיעה משאית הגיעה למסגרייה ולקחה בכוח את אבי. לא ראינו אותו מאז. מאוחר יותר נודע לנו שהם הרגו אותו וזרקו את גופתו לבור". הוא הוסיף והסביר כי מותו של אביו הביא אותו לחפש הזדמנויות בהן יוכל להרוויח כסף - וכי זאת הסיבה בגללה נענה להצעת העבודה, שהתבררה מאוחר יותר כחפירת מנהרות.