צה"ל תקף יעדים ברצועת עזה

לאחר שהפלסטינים הפרו את הפסקת האש דקות ספורות לפני סיומה, צה"ל הגיב בירי לעבר מספר יעדים ברצועת עזה. במקביל לתקיפות, הפלסטינים דיווחו כי הפסקת האש הוארכה בחמישה ימים - התקיפה הישראלית הגיעה לאחר שראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל להגיב על כל ירי. חמאס בתגובה: ישראל מפרה את השקט

לפני תום ההפוגה: רקטות לדרום (רויטרס)

בעקבות הירי לעבר ישראל שבוצע דקות ספורות לפני הפסקת האש, צה"ל תקף הלילה (ה') יעדים ברצועת עזה. התקיפה בוצעה זמן קצר לאחר הכרזת ראש המשלחת הפלסטינית למשא ומתן בקהיר שהכריז דווקא על הארכת הפסקת האש ב-120 שעות, עד יום שני בחצות ולאחר שראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון הנחו את צה"ל להגיב לירי.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר שבוצעה התקיפה, בכיר חמאס האשים את ישראל בכך שהפרה את הפסקת האש כשתקפה ברצועה. "הצד הפלסטיני לא הפר את השקט, ואף אחד בעזה לא שמע רקטות משוגרות", אמר הבכיר. מדובר ב"הפרה בוטה של הפסקת האש, ישראל תישא באחריות", הוסיף.

לפני התקיפה הישראלית ראש המשלחת הפלסטינית לקהיר, עזאם אל אחמד, הודיע באופן רשמי כי הוסכם להאריך את הפסקת האש בין ישראל לחמאס בחמישה ימים - 120 שעות - החל מחצות הלילה.

אולם, למרות ההצהרה של ראש המשלחת הפלסטינית, גורמים מדיניים וביטחוניים דיווחו כי ראש הממשלה ושר הביטחון הנחו את צה"ל להגיב לירי. ואכן, דקות ספורות לאחר ההודעה מטעם שני המשרדים, צה"ל תקף מספר יעדים ברצועת עזה באמצעות חיל האוויר.

"בעקבות ירי תלול המסלול לעבר שטח מדינת ישראל צה"ל תקף ברצועת עזה", כך נכתב בהודעת דובר צה"ל. "צה"ל נערך לאפשרות זו ונחוש להמשיך ולשמור על ביטחון תושבי מדינת ישראל".

צה"ל נערך בכוחות מתוגברים (רויטרס)

לפני חצות: חמאס ירה לעבר ישראל

סמוך לשעה 23:50 נשמעו אזעקות במועצות האזוריות שדות נגב ושער הנגב, כמו גם בעיר נתיבות. רקטה אחת יורטה בהצלחה על ידי מערכת כיפת ברזל מעל שטח מיושב באזור נתיבות. בסך הכל נורו הערב שלוש רקטות ככל הנראה מרצועת עזה לכיוון יישובי הדרום.

בשעה 23:30 נשמעה אזעקה במועצה האזורית אשכול ורקטה אחת נפלה בשטח פתוח בתחום המועצה. עוד קודם לכן, ב-21:50, נשמעו אזעקות ביישובי המועצות האזוריות שער הנגב, חוף אשקלון, אשכול ויואב. רקטה אחת התפוצצה בשטח פתוח בקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

דובר חמאס סמי אבו זוהרי הכחיש כי נורו רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל, כך דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס. במקביל דיווחו הלילה גורמי ביטחון במצרים כי ילדה נהרגה ושני ילדים נוספים נפצעו מפגיעת רקטה בביתם דרומית לרפיח, בשטח מצרים.

משלחת חמאס בקהיר

המשלחת הישראלית שבה ארצה להתייעצות

מוקדם יותר הערב עזבה המשלחת הישראלית את קהיר ושבה ארצה להתייעצויות. מהבית הלבן נמסר כי נשיא ארצות הברית ברק אובמה וראש הממשלה נתניהו קיימו היום התייעצות טלפונית בנוגע לדיונים על הפסקת האש. במקביל, מופעל לחץ בינלאומי כבד על ישראל וחמאס להסכים על הפוגה - בין אם הארכת הפסקת האש הזמנית ובין אם חתימה על הסכם.

למרות הדיונים הקדחתניים בקהיר, בישראל נערכו לאפשרות כי ירי הרקטות מרצועת עזה יתחדש החל מחצות, עם מועד פקיעת הפסקת האש. לפיכך, צה"ל נערך בכוחות מתוגברים בגבול רצועת עזה. במקביל, תשע סוללות כיפת ברזל פרושות ברחבי הארץ במוכנות מלאה, כך אמר היום בכיר בחיל האוויר.

אנשי מילואים קיבלו התראה על כך שייתכן וייקראו לשירות בימים הקרובים. עם זאת, בצה"ל מדגישים כי מדובר בריענון הכוחות הנמצאים בשטח שבועות ארוכים, ולא בהיערכות מיוחדת לקראת סיום הפסקת האש.