המשלחת הישראלית עזבה את קהיר, לחץ בינלאומי להסכים על הפוגה

דריכות לקראת מועד פקיעת הפסקת האש בחצות. גורם בחמאס: "קרובים להסכם". צה"ל מתגבר כוחות בגבול הרצועה. דיווח: מצרים ביקשה להאריך ההפוגה. הבית הלבן: אובמה ונתניהו קיימו התייעצות טלפונית

מתקרבים להסכמה? המשלחת הישראלית עזבה הערב (ד') את קהיר ושבה ארצה להתייעצות, בעקבות המגעים בין הצדדים. קודם לכן, זמן קצר לפני מועד סיום הפסקת האש, הכריז אחד ממנהיגי חמאס ברצועת עזה כי במהלך היום נרשמה התקדמות במשא ומתן בקהיר וכעת הצדדים "קרובים מאוד להסכם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דיווחים שמגיעים מקהיר מבשרים על מסמך הבנות חדש שנמסר לנציגים הישראלים והפלסטינים - ומקובל על שני הצדדים. על פי הדיווח מדובר במספר ליטושים קטנים לנושאים ולהסכמות שדובר בהם עד עתה. בשעה 21:30 תכנס המשלחת הפלסטינית בקהיר מסיבת עיתונאים ובה היא צפויה למסור פרטים על ההתקדמות בשיחות.

קיימו התייעצות טלפונית (AP)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה וראש הממשלה נתניהו קיימו היום התייעצות טלפונית לקראת תום מועד הפסקת האש, כך אמר הערב בן רודס, יועצו של אובמה למדיניות חוץ. לדבריו, בהמשך יספק הבית הלבן פרטים נוספים על תוכן השיחה בין השניים. במקביל נמשך לחץ בינלאומי כבד על ישראל וחמאס להסכים על הפוגה - בין אם הארכת הפסקת האש הזמנית ובין אם חתימה על הסכם.

למרות הדיונים הקדחתניים בקהיר, בישראל נערכים לאפשרות כי ירי הרקטות מרצועת עזה יתחדש החל מחצות, עם מועד פקיעת הפסקת האש. לפיכך צה"ל נערך בכוחות מתוגברים בגבול רצועת עזה. במקביל, תשע סוללות כיפת ברזל פרושות ברחבי הארץ במוכנות מלאה, כך אומר היום בכיר בחיל האוויר.

צה"ל נערך למועד סיום הפסקת האש (רויטרס)

אנשי מילואים קיבלו התראה על כך שייתכן וייקראו לשירות בימים הקרובים. עם זאת, בצה"ל מדגישים כי מדובר בריענון הכוחות הנמצאים בשטח שבועות ארוכים, ולא בהיערכות מיוחדת לקראת סיום הפסקת האש.

על פי גורמים פלסטינים, מצרים מפעילה בשעות האחרונות לחץ על הפלגים הפלסטינים להסכים להארכת הפסקת האש עם ישראל ב-72 שעות. על פי המתווה המצרי, הדיון בנושאים שמצויים במחלוקת, כמו הקמת הנמל ושדה התעופה, יידחו למועד מאוחר יותר. בשעות הקרובות צפוי מוחמד דף, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, לשאת נאום ובו יתייחס למגעים בין הצדדים.