משפחה שכולה: הבן שלנו נפל לשווא

משפחה שכולה של חייל שנפל בתקרית החדירה לנחל עוז, מותחת לראשונה ביקורת פומבית על הצבא. הוריו של סמל דור דרעי ז"ל שהיה בן 18 כשנהרג, תוהים בקול רם מדוע נשלחו דור וחבריו, מקורס המ"כים, בלי הכשרה מתאימה, לעמדה המסוכנת על הגבול. גם דברים של אלוף פיקוד הדרום על תפקוד החיילים לא נותנים מנוח

את סימני האבלות בבית של דוד ורונית דרעי אפשר להרגיש בכל אשר תפנה. שבועיים עברו מאז שנהרג בנם דור ז"ל בפיגוע החדירה בנחל עוז, והיום הם משמיעים ביקורת נוקבת על כך שכלל היה בעמדה ההיא, סמוך לגבול בעת לחימה, כחניך בקורס מ"כים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"בשמונה חודשים אי אפשר להעמיד חייל שיהיה קרבי, בשום פנים ואופן", אמר האב דוד לחדשות 2. "דיברתי עם אלופי פיקוד מרכז ודרום, אמרתי להם שהבן שלי לא הוכשר מספיק והוא לא צריך היה להגיע לשם. לא הוא, ולא החבר שלו. מישהו עשה פה טעות בדרך, זאת
פשלה רצינית".

חמישה חיילי צה"ל נהרגו בפיגוע שתועד על ידי אנשי חמאס. המחבלים יצאו מהמנהרה, הפתיעו את החיילים, והצליחו לשוב על עקבותיהם בחיים לתוך עזה. "חוסר ניסיון", הסביר האב. "הם כנראה חשבו שהם הולכים לקייטנה. אלה ילדים. מה אתה מצפה מילד? הבן שלי בשורה התחתונה נפל לשווא".

"נתנו לנו להרגיש כאילו הם לא עשו שום דבר"

באותה תקרית נהרג גם דניאל קדמי ז"ל. ההורים נפגשים, שותפים לעצב ולשכול. ביקורת אין להם, למעט על הדברים שאמר אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן יממה לאחר התקרית. "מהכוח שלנו אני מצפה לתוצאה טובה יותר בכל מפגש עם המחבלים", אמר אז תורג'מן.

דניאל קדמי ז"ל (באדיבות המשפחה)

"אני שמעתי את זה והבנתי ממנו שהוא היה מצפה לתוצאות טובות יותר מלוחמים", אמרה בתגובה אמו של דניאל, תמי קדמי. "לפני שראית את התחקיר, הוא נתן לנו להרגיש כאילו שהם ישנו ולא עשו שום דבר". אביו של דניאל, בועז קדמי, הוסיף וציין: "אנחנו לא רוצים חס וחלילה לפגוע בכל הדרגים שיש בשטח, אבל כואבת לנו האמירה שהוא אמר לפני שהוא בדק והגיע למסקנות. אנחנו לא קיבלנו את המסקנות, אף אחד לא הבהיר מה היה שם".

גורמים בצבא אומרים כי האלוף תורג'מן לא הטיל דופי על התנהלות החיילים באירוע, אלא אמר כי התקרית הייתה צריכה להסתיים אחרת, כמו בכל תקרית בה נהרגים חיילים. ובכל מקרה, מתברר כי הלוחמים ניהלו קרב עיקש נגד לוחמי חמאס.

"הבן שלי נורה ראשון מכל החמישייה", סיפר דוד דרעי, אביו של דור. "לא היה להם מישהו שידריך אותם ותודה לאל לזה שהיה למעלה בפילבוקס, שירה על המחבל שהיה אמור לחטוף את הבן שלי. רק בדיעבד, אחרי מה שקרה, טוב שהבן שלי הלך ולא נחטף".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "עם סיומו של מבצע 'צוק איתן' יחל כמקובל בצה"ל שלב התחקורים והפקת הלקחים מהארועים השונים במבצע, לרבות אירוע נחל עוז. המסקנות והלקחים יוצגו למשפחות החללים כנהוג באופן ישיר ולא באמצעות כלי התקשורת. צה"ל ימשיך ללוות את המשפחות השכולות ולתמוך בהן בשעתן הקשה".

בצה"ל הוסיפו כי "אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן התייחס לתקרית ואמר כי האירוע היה צריך להסתיים אחרת כמו בכל אירוע בו נהרגים חיילים. אין באמירתו בכדי להטיל דופי על תפקוד הכוח, אלא בכדי להסביר שבכל אירוע לחימה אנו צריכים לשאוף שידנו תהיה על העליונה. הכח מחטיבת בית הספר למכ"ים הוכשר לתפקידו, שכן מדובר בחיילים הטובים ביותר מיחידותיהם שנבחרו לצאת לקורס פיקודי והתכוננו למשימתם".