הירי מעזה מתרחב: רקטות גם לאשקלון

מטחי הרקטות לעוטף עזה נמשכים משעות הבוקר. אחר הצהריים נורו רקטות גם לעבר אשקלון, שתושביה זכו לשעות ארוכות של שקט. דיווח: הפלסטינים מחכים להתייחסות ישראל להסכמתם להפסקת אש ל-72 שעות

על רקע הדיווחים שלפיהם הפלסטינים קיבלו את הדרישה המצרית להפסקת אש נוספת בת 72 שעות, נמשך ירי הרקטות לעבר הדרום: אזעקה נשמעה בשעות הצהריים בשורה של יישובים ובהם אשקלון, יישובי עוטף עזה והמועצה האזורית אשכול. מערכת כיפת ברזל יירטה בהצלחה שלוש רקטות מעל אזור התעשייה באשקלון, היתר נפלו בשטחים פתוחים ללא נפגעים או נזק. במקביל, צה"ל ממשיך לתקוף יעדי טרור ברחבי הרצועה, כשביממה האחרונה חוסלו כ-10 פעילי חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

קצת אחרי השעה 16:00 נורה מטח נוסף, ושלוש רקטות התפוצצו בשטח מועצת חוף אשקלון. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

עוד קודם לכן דיווחה הטלוויזיה הפלסטינית כי נציגי הפלגים הפלסטינים בשיחות בקהיר הביעו הסכמה ליוזמה המצרית להפוגה בת שלושה ימים. מהדיווח נטען כי טרם התקבלה תגובה מישראל וכי הפלסטינים ממתינים לתשובה מירושלים. עוד קודם לכן הבהיר ראש הממשלה נתניהו כי "ישראל לא תנהל מו"מ תחת אש", לאור הדברים ייתכן שהפוגה תאפשר את המשך המגעים.

הלחץ הבינלאומי על ישראל מגיע היום גם מהשכנה ממזרח, כשבריאיון לעיתון "אל-ראד" האשים עבדאללה מלך ירדן את ישראל באחריות לעימות בעזה וטען כי היא "אחראית לתוקפנות ולמערכה הקטלנית". לדברי מלך ירדן, ישראל תוכל להבטיח את ביטחונה רק בעזרת משא ומתן עם הפלסטינים שיביא להקמת מדינה משלהם.

החל מחצות תקף צה"ל עשרות מטרות טרור ברחבי עזה - מדרום ועד צפון הרצועה. בשעות הצהריים תקף כלי טיס של חיל האוויר פעיל טרור שעסק בהכנות לירי תלול מסלול לעבר שטח ישראל בדרום רצועת עזה, וזוהתה פגיעה. חיסולו מצטרף לפגיעה ביותר מ-10 מחבלים נוספים המזוהים עם החמאס.

מוקדם יותר היום הודיע משרד הביטחון על סגירתו של מעבר כרם שלום בעקבות ירי הרקטות המתמשך לעברו. לאחר שבשעות הצהריים פגעה רקטה באופן ישיר במתחם, הוחלט שלא לסכן את העובדים במקום ולסגור את המעבר לסחורות עד להודעה חדשה.

"לאחר ירי מתמשך ומכוון לעבר מעבר כרם שלום, ירי שכמעט ופגע במשאיות שנשאו חומרים דליקים בדרכן לרצועה, החלטנו באופן חריג לסגור את המעבר, כדי להגן על שלום העובדים והסוחרים. המעבר נותר פתוח כל ימי המבצע, למרות ירי בלתי פוסק בסביבתו, והיווה עורק בלעדי של מעבר סחורות וציוד הומניטרי חיוני לתושבי רצועת עזה", נמסר מרשות המעברים.

"המבצע יימשך", נתניהו (רויטרס)

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה נתניהו ללחימה, והבהיר כי "המבצע יימשך עד השלמת ייעודו - השבת השקט לתקופה ממושכת. אנחנו נעמוד יחד באחדות ובנחישות, עד שנשלים את המלאכה".

נפילה בדרום, השבוע (רויטרס)

לדברים הצטרף שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שהטיל את האחריות לחידוש הירי על החמאס שהפר את הפסקת האש. "מאז חידש החמאס את האש, צה"ל תוקף בעוצמה עשרות רבות של מטרות", הדגיש יעלון. "אם הארגון חושב שיתיש אותנו - הוא טועה. נשוב למשא ומתן רק לאחר שהאש תופסק. לא ננהל משא ומתן תחת אש".