בתגובה לירי: צה"ל תוקף ברחבי רצועת עזה

עם תום מועד הפסקת האש התחדש הירי לעבר יישובי הדרום. לאחר שעתיים של הבלגה ואיפוק, הנחו רה"מ ושר הביטחון את צה"ל להגיב. ירי ארטילרי נפתח לעבר מרחבי שיגור ברצועה

: צה"ל תוקף ברצועה

לאחר שהפלסטינים חידשו את הירי לעבר יישובי הדרום, הנחו ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון את צה"ל להגיב בעוצמה להפרת הפסקת האש. זמן קצר לאחר מכן פתחו הכוחות בשטח בירי ארטילרי לעבר מטרות שיגור ברחבי רצועת עזה. עשן שחור נראה מיתמר מעל שמי עזה, ועל פי עדי ראייה, גם חיל האוויר תוקף מספר מטרות. עוד קודם לכן שבה המשלחת הישראלית לשיחות ממצרים לאחר שהמגעים להפסקת האש קרסו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בימים האחרונים מאז הסגת הכוחות, נותרו חיילי צה"ל פרוסים באזור הגדר ובתוך היישובים בעוטף עזה במוכנות מלאה לפעולה, בהתאם להחלטות והנחיות הדרג המדיני. בדובר צה"ל הדגישו הבוקר כי "התקיפות מתבצעות לאור חידוש ירי תלול המסלול לעבר שטח ישראל וכי צה"ל נערך לאפשרות זו ונחוש להמשיך ולשמור על ביטחון תושבי מדינת ישראל".

תקיפות צה"ל נרשמו לאורך כל הרצועה - מרפיח בדרום ועד בית להיא בצפון. בכל התקיפות הללו מדובר בשטחים פתוחים שמהם ככל הנראה שוגרו רקטות. על פי מספר דיווחים פלסטינים גם מספר בניינים הותקפו. עוד דווח כי יש נפגעים בפעולת צה"ל אך לא ברור בשלב זה מה מצבם.

האש התחדשה ב-08:00 (חדשות 2)

הפסקת האש בת 72 השעות קרסה, לאחר שבשעה 08:00 התחדש הירי לעבר יישובי ישראל. אזעקות נשמעו פעם אחר פעם ביישובי הדרום, כשיותר מ-20 רקטות ופצצות מרגמה נורו, מערכת כיפת ברזל יירטה שתיים מהן, היתר נפלו בשטח פתוח ללא נפגעים. עוד לפני התגובה הישראלית, החלו אלפי פלסטינים להימלט מבתיהם.

עוד קודם לכן הצהירו גורמים במשלחת הפלסטינית כי המגעים בקהיר לא הבשילו לכדי הסכם. "לא הושגה הסכמה להארכת ההפוגה", אמר נציג לשיחות. דובר החמאס סאמי אבו-זוהרי אמר כי "לא הושגו בקהיר הבנות שיאפשרו הארכת ההפוגה אבל השיחות נמשכות". גם המצרים, המתווכים בין ישראל לפלסטינים מסרו כי הם קוראים מחדש לצדדים להמשיך ולחתור להפוגה.

צה"ל הונחה להגיב בעוצמה (חדשות 2)

על פי דיווחים פלסטינים, ישראל סירבה לקבל את דרישת חמאס בנושא הנמל, שחרור יותר מ-50 אסירים ששוחררו בעסקת שליט והסרת המצור על הרצועה. לדברי נציגי החמאס, ישראל היא שאחראית לסיום ההפוגה כשסירבה לדרישות שהציג הארגון בפני המתווכים המצרים בקהיר.

השיחות בקהיר נערכו בצל האולטימטום שהציב חמאס לפיו יחודש הירי אם לא תהיה הסכמה ישראלית עקרונית להקמת נמל ימי בעזה. דובר חמאס אבו-עוביידה איים עוד אתמול על ישראל ואמר כי "כל החלטה ישראלית לפלוש שוב לרצועה משמעותה הרס צה"ל. אנו מוכנים להתחיל מחדש את המערכה וללכת למלחמת התשה ארוכה. ההתנגדות מסוגלת בעזרת אללה וכוחו לכפות את תנאיה ואת תנאי העם על האויב הציוני. נהפוך את הטנקים של האויב למשחק בידי עזה".

כיפת ברזל יירטה מספר רקטות (חדשות 2)

הרשויות הונחו לפתוח מקלטים

בישראל הבהירו אתמול שורה של גורמים בכירים כי התגובה לחידוש הירי מעזה תהיה קשה. גורם מדיני בכיר טען אמש כי ישראל אינה מזלזלת באיומים של חמאס והוסיף כי הדבר נובע בעיקר ממצוקת הארגון מול מצרים, שמנסה להביא לכך שאבו-מאזן יקבל לידיו את השליטה על הרצועה.

ראש הממשלה נתניהו התראיין הלילה לרשת פוקס האמריקנית והתייחס לאפשרות שהפסקת האש לא תוארך. "אני לא בטוח שהקרב נגמר. אני חושב שפגענו ביכולות שלהם באופן משמעותי. אני חושב שהשמדנו את כל המנהרות שאנחנו יודעים עליהן", הדגיש נתניהו. "ייתכן שיש כאלה שאנחנו לא יודעים עליהן, שהם בנו לאורך שנים. ואני חושב שעליהם לקחת בחשבון את האפשרות שאם הם ימשיכו אנחנו נמשיך להגיב".

בפיקוד העורף הורו הבוקר לתושבים בדרום לשהות ליד מרחבים מוגנים, זאת לאחר שכבר הוכרזה חזרה מוחלטת לשגרה בכל הארץ. אמש קיימו בפיקוד העורף שיחות עם ראשי הערים והמועצות והכינו אותם לאפשרות כזו. במקביל, במשרד הביטחון החליטו להאריך את המצב המיוחד בעורף ביישובים המרוחקים עד 40 קילומטר מהרצועה עד ליום ראשון. להחלטה הזו יש כמובן גם משמעות כלכלית.

בהכנת הידיעה השתתפו רוני דניאל, ניר דבורי, עמית ולדמן, ירון שניידר ומתן חצרוני.