הפסקת האש תמה: ירי לעבר הדרום

בשעה 08:00 עם סיום מועד הפסקת האש בת 72 השעות, התחדש הירי לעבר ישראל. מערכת כיפת ברזל ירטה רקטות מעל אשקלון, היתר נפלו בשטחים פתוחים. נציגי חמאס: "ממשיכים במו"מ"

הפסקת האש בת 72 השעות תמה, ובשעה 08:00 התחדש הירי לעבר יישובי ישראל: אזעקות נשמעו באשקלון, ביישובי עוטף עזה ובמועצות האזוריות אשכול וחוף אשקלון. 20 רקטות ופצצות מרגמה נורו משעות הבוקר לישראל, שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל. ישראל טרם הגיבה לירי אך על פי דיווחים מעזה, אלפי פלסטינים נמלטים מבתיהם מחשש לתקיפה. עוד קודם לכן הצהירו גורמים במשלחת הפלסטינית כי המגעים בקהיר לא הבשילו לכדי הסכם. "לא הושגה הסכמה להארכת ההפוגה", אמר נציג לשיחות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

דקות ספורות לאחר שארגונו חידש את הירי לעבר ישראל, הצהיר דובר רשמי מטעם החמאס כי למרות שהשיחות בין הנציגים הפלסטינים למצרים לא הבשילו לכדי הסכם ארוך טווח - המשא ומתן נמשך. "לא הושגו בקהיר הבנות שיאפשרו הארכת ההפוגה אבל השיחות נמשכות", אמר הדובר סאמי אבו-זוהרי. גם המצרים, המתווכים בין ישראל לפלסטינים מסרו כי הם קוראים מחדש לצדדים להמשיך ולחתור להפוגה.

"צה"ל יגיב בעוצמה לירי" (רויטרס)

על פי סוכנות הידיעות רויטרס, שני נציגים של ארגון הטרור העזתי, הנמצאים בשיחות המתנהלות מזה מספר ימים במצרים, אמרו כי "המשא ומתן קשה, הוא עדיין לא השיג את מטרותיו הסופיות. הסירוב להאריך את הפסקת האש הוא אפשרי, הודעה רשמית בנושא תצא מצד אחינו בעזה". עוד קודם לכן, סמוך לשעה 04:00 בבוקר, נורו שתי רקטות לעבר יישוב במועצה האזורית אשכול, הן התפוצצו בשטח פתוח ללא נפגעים או נזק.

הפסקת האש הסתיימה? (חדשות 2)

השיחות בקהיר נערכו בצל האולטימטום שהציב חמאס לפיו יחודש הירי אם לא תהיה הסכמה ישראלית עקרונית להקמת נמל ימי בעזה. דובר חמאס אבו-עוביידה איים עוד אתמול על ישראל ואמר כי "כל החלטה ישראלית לפלוש שוב לרצועה משמעותה הרס צה"ל. אנו מוכנים להתחיל מחדש את המערכה וללכת למלחמת התשה ארוכה. ההתנגדות מסוגלת בעזרת אללה וכוחו לכפות את תנאיה ואת תנאי העם על האויב הציוני. נהפוך את הטנקים של האויב למשחק בידי עזה".

בישראל הבהירו אתמול שורה של גורמים בכירים כי התגובה לחידוש הירי מעזה תהיה קשה. גורם מדיני בכיר טען אמש כי ישראל אינה מזלזלת באיומים של חמאס והוסיף כי הדבר נובע בעיקר ממצוקת הארגון מול מצרים, שמנסה להביא לכך שאבו-מאזן יקבל לידיו את השליטה על הרצועה.

ראש הממשלה נתניהו התראיין הלילה לרשת פוקס האמריקנית והתייחס לאפשרות שהפסקת האש לא תוארך. "אני לא בטוח שהקרב נגמר. אני חושב שפגענו ביכולות שלהם באופן משמעותי. אני חושב שהשמדנו את כל המנהרות שאנחנו יודעים עליהן", הדגיש נתניהו. "ייתכן שיש כאלה שאנחנו לא יודעים עליהן, שהם בנו לאורך שנים. ואני חושב שעליהם לקחת בחשבון את האפשרות שאם הם ימשיכו אנחנו נמשיך להגיב".

בקרוב המטחים יתחדשו? (צילום ארכיון) (דוברות משטרת ישראל)

בפיקוד העורף הורו הבוקר לתושבים בדרום לשהות ליד מרחבים מוגנים, זאת לאחר שכבר הוכרזה חזרה מוחלטת לשגרה בכל הארץ. אמש קיימו בפיקוד העורף שיחות עם ראשי הערים והמועצות והכינו אותם לאפשרות כזו. במקביל, במשרד הביטחון החליטו להאריך את המצב המיוחד בעורף ביישובים המרוחקים עד 40 קילומטר מהרצועה עד ליום ראשון. להחלטה הזו יש כמובן גם משמעות כלכלית.

במקביל, הודיעה עיריית אשדוד על ביטול כל הפעילויות שהיו אמורות להתקיים במרחבים הציבוריים - הפארקים וחופי הים. פיקוד העורף הנחה את עיריית ראשון לציון לפתוח את המקלטים.