מדים, קיטבג ומצלמה: יומן מלחמה

נבו כץ, לוחם גדס"ר מילואים, קיבל גם הוא צו 8 בתחילת מבצע "צוק איתן" ונדרש להגיע במהירות לגבול רצועת עזה. אבל הוא – בנוסף למדים, הציוד וההלבשה התחתונה – שם בתרמיל גם את המצלמה שלו שאיפשרה לו לתעד את הימים הארוכים והקשים שעברו עליו, עד היציאה מרצועת עזה. צפו בתיעוד המיוחד

ביום שבו נולדה בת לנבו כץ, צילצל הטלפון שלו בחדר הלידה. "תתכונן", אמר לו קצין מהפלוגה, "צווי 8 בדרך". באותו רגע הוא החל לצלם. "המצב הוא כזה שאנחנו פה כבר שלושה ימים", אמר למצלמה בשטח. "חול, שמש, חסר ים, אבל הכל טוב. הנה החבר'ה שלי, תראו איך הם מבסוטים מהחיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גדוד המילואים של בה"ד 1 היה מהבודדים שנועדו ללחימה בתוך הרצועה. בהתחלה הם חיכו והתכוננו כמעט שבועיים, המתינו לפקודה. כשהכניסה הקרקעית התקרבה גייס נבו מכרה ותיקה שלו, רעיית ראש הממשלה, כדי לתמוך בלוחמים ולהרים את המורל. "אני רוצה למסור לכם בשמי ובשם ראש הממשלה שאנחנו גאים בכם ואוהבים אתכם", אמרה שרה נתניהו לנבו וחבריו. "זאת מלחמה שאין צודקת ממנה, וכולכם תשמרו על עצמכם ותחזרו הביתה בשלום".

שיחת הטלפון עם שרה נתניהו (חדשות 2)

בהמשך התיעוד המיוחד, ניתן לראות את צוות הלוחמים בתוך רצועת עזה. "בית חאנון פה לידינו", תיאר נבו תוך כדי לחימה, "קן צרעות, זה מה שיש פה מולנו". המגנן שלהם השקיף דרומה לבית חאנון, ומשם הם ירו למקומות חשודים ועקבו אחרי תנועה באזור המנהרות. "הנה הסמג"ד רץ כמו איילה אחרי שהוא פיצץ איזה פיר חשוד", מספר נבו למצלמה.

לקראת היציאה מעזה, החלו נבו ושאר הלוחמים להתארגן לקראת עזיבה. "הדבר האחרון שאני רוצה זה שתהיה לי המועקה הזאת בלב שבאמצע של מסע פילים, אומרים לך שיוצאים לעוד סיבוב", סיפר למצלמה אחד הלוחמים.

מתארגנים תוך כדי לחימה (חדשות 2)

"אנחנו אוטוטו מגיעים חזרה לארץ", מתאר נבו למצלמה בזמן שהוא וחבריו צועדים. "כמה מאות מטרים לפני המעבר, כל אחד פה סוחב ארבעים קילו לפחות. משקל כבד, ללכת על חול זה לא פשוט, אבל כולם עושים את זה, בלי יוצא מן הכלל, עם כל הקושי. יאללה, מה אני מתבכיין, מה אני ילדה קטנה? הגענו".

עם היציאה מעזה, צילצל נבו לאשתו ובישר: "הרגע יצאנו, ברוך השם. הכל בסדר. אנחנו מחכים, לא יודעים עדיין מה קורה, אבל אנחנו מוכנים גם להיכנס. תהיי מוכנה לזה, אין ברירה. אבל חזרתי, הכל בסדר. צילמתי הכל".