אזעקות שווא הקפיצו את תושבי עוטף עזה: תקלה טכנית אירעה במערכת הצופרים

כ-30 שעות אחרי שהפסקת האש הזמנית נכנסה לתוקפה, נשמעו אזעקות בכמה יישובים במועצות שער הנגב ושדות נגב. כעבור זמן קצר התברר כי לא מדובר בחידוש הירי מהרצועה אלא בתקלה במערכת הצופרים

אזעקת שווא גרמה לבהלה בעוטף עזה (רויטרס)

בהלה בעוטף עזה בשיאה של הפסקת האש: כמה דקות לאחר השעה 14:00 היום (ד') - 30 שעות לאחר שנכנסה הפסקת האש לתוקפה - נשמעה אזעקת צבע אדום בשטח המועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

כעבור מספר דקות התברר כי מדובר היה באזעקות שווא שנשמעה כתוצאה מתקלה טכנית במערכת הצופרים, וכי לא נורו רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. עם זאת, האזעקה עוררה בהלה בקרב תושבי עוטף עזה, שהחלו היום לחזור לשגרת חייהם. "שמענו אזעקה אבל מיד בצבא הודיעו לנו שזו אזעקת שווא, אז לא נכנסנו למרחבים המוגנים", סיפרה אורית, תושבת כפר עזה.

הבוקר החלו תושבי היישובים בעוטף עזה לחזור לשגרה לאחר חודש של לחימה - ועדיין עם חשש מסוים מחידוש הירי ומאיום המנהרות. במועצות האזוריות אשכול, שער הנגב וחוף אשקלון שספגו את מרב הפגיעות של הרקטות ופצצות המרגמה ושמנהרות שנחפרו משטח הרצועה לתוך ישראל התגלו בשטחן, נשמעו הבוקר רגועים יותר - אבל עדיין לא מספיק.

תושבים רבים שנטשו את היישובים והקיבוצים בשטחי המועצות האזוריות הללו והשתכנו ביישובים מארחים בצפון ובמרכז, החלו להתארגן לשיבה הביתה לאחר ימים ארוכים. לעומתם, תושבי הישובים סמוכי הגדר - שם איום המנהרות הוא המוחשי יותר - עדיין חוששים מאוד לשוב.

תושבים חוששים לשוב לבתיהם בעוטף עזה (AP)

"בחלק מהיישובים סמוך לגדר עדיין אין חזרה מוחלטת של תושבים. 60% מהם עזבו ומתחילים לאט לאט לחזור. החשש קיים עדיין וזה ברור", אמר ראש המועצה האזורית חוף אשקלון, יאיר פרג'ון, בשיחה עם חדשות 2 Online. "אנחנו צריכים לעבוד גם על להכשיר אותם לחזרה הביתה וגם על לטעת בהם את הביטחון ואת האמונה לחזור. אנחנו סומכים על הצבא שיחזיר לתושבים שלנו את הביטחון".

"משפחות עדיין חוששות לחזור לאזור"

"80% מהתושבים ביישובים הצמודים לגדר המערכת יצאו מהם במהלך המבצע, עכשיו הם מתחילים לאט לאט לחזור", העידו הבוקר במועצה האזורית אשכול. "194 משפחות יצאו בצורה מסודרת כקהילות ושוהות עדיין ביישובים מארחים. יש משפחות שמתחילות לחזור, אנחנו מקווים שעד סוף השבוע כולם כבר ישובו".

"יש אנשים שעדיין חוששים מאוד", הוסיפו במועצה. "יש משלחות שיוצאות מטעם המועצה ליישובים המארחים כדי לעזור למשפחות לתכנן את השיבה הביתה ולהכין את החזרה לבתיהם. זה קשה יותר בעיקר למשפחות עם ילדים קטנים".

כוחות עדיין מצויים סמוך לרצועה (AP)

במועצה האזורית שער הנגב המצב דומה: "תושבים במספר יישובים בקו הקדמי שצמודים לגדר יצאו מהאזור ונמצאים עדיין בריכוזים קהילתיים. במרבית ימי המבצע נשארו בין 20 ל-30 אחוזים מכלל התושבים ביישובים האלה. יש אנשים שלא קל להם", סיפר אלון שוסטר, ראש המועצה האזורית שער הנגב.