חוזרים לשגרה: הנחיות חדשות לעורף, הקבינט התכנס לדון בהפסקת אש קבועה

הפסקת האש עליה הוכרז נשמרה משעה 08:00 ללא הפרות. בקהיר התכנסו הצוותים הפלסטינים לדון בהמשך הרגיעה ובקריה בת"א דן הקבינט המדיני-ביטחוני. פיקוד העורף פרסם במקביל הנחיות חדשות לתושבים

מתחילים לחזור לשגרה (AP)

הפסקת האש נשמרת, בדרום ובמרכז מתחילים לחזור לשגרה: בשעה 08:00 הבוקר (ג') הוכרזה הפסקת אש ל-72 שעות בין ישראל לחמאס. מאז לא נורתה ולו רקטה אחת לשטח ישראל - ונראה שאם המצב החדש-ישן יישמר, תושבי הדרום ומרכז הארץ שחיו תחת איום מתמשך של ירי רקטות, יכולים לחזור לשגרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במקביל, התכנסו שרי הקבינט המדיני-ביטחוני על מנת לדון בתנאי הפסקת אש קבועה מול חמאס. בתוך כך, נציגי הפלגים הפלסטיניים התכנסו בקהיר - ודנו עם הגורמים המתווכים ממצרים אודות תנאיהם להסדרה כוללת מול ישראל. קולות ביקורת על חמאס כבר נשמעו ברצועה, לאחר שהשתהה עם הסכמתו להפסקת אש. 

כתוצאה מהרגיעה שנראה שמחזיקה מעמד, בפיקוד העורף הוציאו הנחיות מקלות לציבור. על פי ההנחיות החדשות, על תושבי עוטף עזה המתגוררים במרחק של שבעה קילומטרים מהרצועה להיכנס למרחב מוגן עם הישמע אזעקה או קול נפץ. למרות ההפוגה, פיקוד העורף אוסר על התקהלויות והתכנסויות ביישובי עוטף עזה מעל 300 איש בשטחים פתוחים וסגורים.

ההנחיות עודכנו. ארכיון (AP)

מבחינת פעילויות החינוך השונות לילדים בקיץ, הודיע פיקוד העורף כי ניתן לקיימן בתוך מיגון תקני בלבד. הנוהל תקף גם לגבי הפעילות במעונות היום וגם במוסדות להשכלה גבוהה באזור עוטף עזה. בפיקוד העורף ציינו כי אין מגבלה על מקומות עבודה שאינם חיוניים ועל מרכזי קניות.

הנחיות פיקוד העורף התעדכנו גם עבור תושבי יישובים הנמצאים בטווח של 7-40 קילומטרים מרצועת עזה, הכוללים את הערים אשקלון, אשדוד ובאר שבע. גם כעת, התושבים ביישובים אלה מתבקשים להיכנס למרחב מוגן בהישמע אזעקה או קול נפץ.

אין מגבלות על התקהלויות והתכנסויות ביתר חלקי הארץ

התקהלויות והתכנסויות מעל 500 איש עדיין אסורות בשטח פתוח וסגור. פעילויות חינוך לילדים ובמוסדות להשכלה גבוהה יתקיימו בתנאי שהתלמידים והצוות יכולים להיכנס למרחב מוגן תקני, בהתאם לפרק הזמן העומד לרשותם. גם ביישובים אלה אין הגבלה על מקומות עבודה שאינם חיוניים - וכן על מרכזי קניות.

כבר פחות צמודים למרחבים המוגנים (פלאש 90)

לגבי יתר היישובים ברחבי המדינה, נדרשים התושבים להיכנס למרחבים מוגנים במקרה של אזעקות או שמיעת קולות נפץ. בשלב זה אין מגבלות על התכנסויות והתקהלויות, כפי שהיו עד אתה. כמו כן, אין מגבלות על פעילויות חינוכיות, מקומות עבודה שאינם חיוניים ומרכזי קניות.