חקירת תקרית הפילבוקס: החיילים היו עירניים

למרות ביקורת שנמתחה על התנהלות החיילים בעמדת הפילבוקס בזמן חדירת מחבלי חמאס סמוך לנחל עוז, תחקיר ראשוני של צה"ל מעלה כי החיילים היו ערניים והגיבו באש לעבר המחבלים. מתחקיר נוסף של תקרית הנגמ"ש, שבה נהרגו שבעה חיילים, עולה כי כלי הרכב היה ממוגן. עדיין לא ברור כיצד נגרמה הפגיעה הקשה

"החיילים בפילבוקס היו ערניים" (פלאש 90)

לאחר אירוע חדירת מחבלי חמאס סמוך לקיבוץ נחל עוז בשבוע שעבר נשמעה ביקורת על התנהלות החיילים בעמדה שהותקפה. למרות טענות שונות לפיהן החיילים לא הגיבו כראוי, מתחקיר ראשוני שערך צה"ל עולה כי החיילים היו ערניים ופתחו באש לעבר המחבלים. בתקרית הקשה נהרגו חמישה חיילי צה"ל. בנוסף, בצבא ציינו כי הנגמ"ש שנפגע מטיל בימים הראשונים של הכניסה הקרקעית היה ממוגן, בניגוד לטענות לפיהן מדובר ברכב מיושן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

התחקיר אומנם קובע כי החיילים הגיבו בירי לעבר המחבלים, אבל עולה ממנו כי התצפית בעמדת הפילבוקס לא זיהתה את מחבלי חמאס שהתקרבו למקום. עוד עולה מהתחקיר כי החיילים שנהרגו נפגעו ממקלע שירה לעברם מחרך צר בעמדה.

החיילים שנהרגו בחדירת המחבלים

בשבוע שעבר פרסם חמאס סרטון ובו נראית חדירת המחבלים במנהרה. יום לאחר מכן התייחס אלוף פיקוד הדרום סמי תורג'מן לתקרית, וגם הוא מתח ביקורת מרומזת. "אני מצפה לתוצאה טובה יותר בכל מפגש עם מחבלים", אמר תורג'מן.

בצה"ל ממשיכים לחקור גם את הפגיעה הקשה בנגמ"ש ברצועת עזה לפני כשבועיים וחצי, שגרמה למותם של שבעה לוחמי גולני. בימים שאחרי פגיעת הנ"ט בכלי הרכב, נשמעו טענות על כך שהנגמ"ש היה מיושן ולא ממוגן.

ההרוגים בתקרית הנגמ"ש

עם זאת, תחקיר צה"ל מעלה כי דווקא מדובר בנגמ"ש ממוגן, גם מפני פצצות אר.פי.ג'י. בצה"ל אומרים כי גם נכון לעכשיו, עדיין לא ברור מה גרם לפגיעה הקשה כל כך בנגמ"ש.