אלוף פיקוד הדרום: "הלוחמים שלנו הכניעו את האויב"

שעות לאחר כניסת הפסקת האש לתוקפה, בצה"ל מביעים שביעות רצון מהשגת מטרות מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. "השמדנו מנהרות, תשתיות ופגענו במחסני נשק", הדגיש אלוף פיקוד דרום סמי תורג'מן שהוסיף: "הכוחות עדיין נמצאים סביב הרצועה והם ערוכים"

מסכמים את המבצע? מפקד פיקוד הדרום, האלוף שלמה (סמי) תורג'מן, אמר בצהריים (ג') כי המשימה המרכזית של צה"ל - השמדת המנהרות ההתקפיות לשטח ישראל - בוצעה בהצלחה. "לוחמינו הכריעו את האויב בכל מקום בו הם היו", אמר תורג'מן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הפגיעה בחמאס היתה קשה", אמר אלוף פיקוד הדרום, "הרגנו מאות רבות של לוחמים ומפקדים בחמאס, פגענו בתשתית הרקטות של האויב, השמדנו את תשתית הייצור שלו, פגענו במחסני הנשק ובכל התשתיות שהכרנו".

תורג'מן הדגיש כי מבצע "צוק איתן", שנמשך כבר קרוב לחודש, עדיין לא הסתיים. "הכוחות נמצאים סביב רצועת עזה והם ערוכים לכל מצב. הם נתקלו בלחימה מורכבת ביותר בשטח בנוי וצפוף ובטווחים קצרים, מול טילי נ"ט ופצצות מרגמה, רחובות שלמים היו ממולכדים. מול כל אלה הכוחות פעלו בצורה מעוררת הערכה".

"לחימה מורכבת בשטח בנוי" (ארכיון) (דובר צה"ל)

קצינים בכירים: "חמאס נפגע קשה ממה שהוא מודה"

הפסקת האש שנכנסה הבוקר לתוקף אפשרה למפקדי המערכה בשטח לספר על מה שקרה במהלך המבצע. "חמאס לא הצליח לממש את היכולות המיוחדות שבנה - לא אלו הימיות ולא האוויריות", אמר אחד המפקדים. "בכל מה שנוגע למנהרות, אמנם ספגנו נפגעים אבל בסופו של דבר חמאס פגש חיילים חמושים ולא אזרחים ביישובים".

"ספגנו נפגעים במנהרות" (AP)

"המודיעין הכי טוב שהיה לי בצה"ל"

מפקד נוסף שיבח את תפקוד אגף המודיעין במהלך המבצע. "מה שאפיין את הלחימה הזאת בשונה מקודמותיה זה בסיס מודיעין מאוד טוב ויכולת לאסוף מודיעין תוך כדי לחימה ולהעביר את המודיעין הזה לשטח במהירות רבה. היה לי את המודיעין הטוב ביותר שנתקלתי בו בכל שירותי בצה"ל", הוא אמר.

הקצין הוסיף כי כמות מטעני החבלה שצה"ל נתקל בהם היתה עצומה. "רק בצומת אחד המתינו לנו שמונה מטענים. היו בבית חנון יותר בתים ממוטענים בשורה הראשונה מאשר בתים ללא מטענים. חלק מההרס נגרם בגלל המטענים האלו".

הקצין ציין גם כי חמאס עשה במערכה שימוש נרחב במוסדות חינוך. "מצאנו בגן ילדים פיר מנהרה שמוביל לנתיב העשרה. בתוך חצר בית ספר היו שלוש מערכות של רקטות, כל אחת מסוגלת לירות שמונה רקטות בבת אחת. רק בימים האחרונים זיהינו 60 אירועים של ירי מסמוך לבתי חולים ובתי ספר".

"חמאס ספג פגיעה משמעותית" (AP)

הקצינים התייחסו גם לפגיעה הקשה בחמאס במהלך המבצע. "חמאס ספג פגיעה גדולה משמעותית ממה שהוא מודה בשלב זה", אמר אחד מהם. "יש כאן הישג ראוי, פעולה ראויה והכל במידתיות הראויה. צריך להצדיע ללוחמי צה"ל. הם הפגינו לוחמה בלתי רגילה וצריך להצדיע להם".