הרשימה המלאה: למה זכאים המילואימניקים מ"צוק איתן"?

בצה"ל פרסמו את רשימת הזכויות שמגיעות לאנשי המילואים שלקחו ועדיין לוקחים חלק במבצע "צוק איתן". במבצע הנוכחי גויסו עשרות אלפי אנשי מילואים שהשאירו מאחור בתי עסק ובעיקר משפחות. "מקווה שנקבל את מה שמגיע לנו", אמר אחד מהם

ארכיון (דו"צ)

מילואימניקים, דעו את זכויותיכם: עשרות אלפי משרתי מילואים גויסו לצה"ל במסגרת מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה. בכפוף לחוק המילואים מגיעות למשרתים הטבות שונות - מתגמולים כספיים ועד שירותים הניתנים ע"י מועדון "בהצדעה". באתר צה"ל פרסמו את הזכויות המלאות לאנשי המילואים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר תיאום שבוצע מול המוסד לביטוח לאומי, חיילי חובה אשר שוחררו והועברו מיד לשירות מילואים בצו חירום - יזכו בתגמול כספי. התגמול ישולם על ידי המוסד לביטוח לאומי ישירות לחשבונות הבנק שלהם, ללא צורך בהגשת תביעה מביטוח לאומי. מדיניות זו הונהגה עקב חוסר ההיכרות של חיילים שהם משוחררים טריים עם מנגנון הביטוח הלאומי, וחוסר הצורך בהתבססות על שכר קודם מדווח.

למשרתי המילואים מוצע שירות בשם "משלים למילואים", שמסופק לכלל חיילי המילואים שגויסו בצו 8 גם אם אינם חברי מועדון "בהצדעה". השירות נותן מענה של 24 שעות ביממה למשרתי המילואים ובעיקר למשפחותיהם, וכן מציע מגוון שירותי סיוע ונוחות כגון תיקון תקלות בבית, שירותים למוצרי חשמל, שירותי רכב, שירותי חירום, הזמנת רופא וכו'.

הטבה נוספת שמגיעה לחיילי המילואים היא תגמולים והכרה כ"משרת מילואים פעיל". ימי המילואים שבוצעו במסגרת צו שמונה יכללו במכסת ימי השירות, ויתווספו לסך כל ימי המילואים של שנת 2014. על בסיס זה תחושב הזכאות לתגמולים השונים ולהכרה כ"משרת מילואים פעיל" בהתאם לחוק.

ומה עם סטודנטים?

סטודנטים המשרתים במילואים זכאים גם כן למגוון הקלות והתאמות, וזאת בכפוף להחלטת מוסדות הלימוד. לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר המילואים או לחילופין לפנות להתאחדות הסטודנטים בכתובת הדואר האלקטרוני: hacademic@nuis.co.il.

כמו כן, חיילים שגויסו בצו שמונה למבצע "צוק איתן" ובשל כך נבצר מהם לשלם תשלומים למוסד לביטוח לאומי יוכלו להציג אישור רשמי על תקופת השירות. זאת על מנת להימנע מתשלום הכנסות בשל פיגורים תשלומים.

בעניין תשלומי רשות המסים, הנהלת הרשות קיבלה החלטה שלפיה עוסקים, נישומים ומייצגים השוהים בשירות מילואים פעיל ולכן לא יכולים לדווח ולשלם את הדוחות התקופתיים במועד - יוכלו לקבל ארכה נוספת ולהגיש את הדו"חות לאחר שחרורם. זאת לאחר שיפנו למשרדי מע"מ ומס הכנסה להסדרת הנושא.

"נקווה שנקבל את מה שמגיע לנו"

במהלך המבצע שוחחנו עם אנשי מילואים רבים שגויסו, והשאירו את המשפחה מאחור. היו כאלה שנתקלו בקשיים בביטול עסקאות בעיקר, אבל לא שמענו תלונות של אנשי מילואים למקומות העבודה שלהם. רבים קיוו כי יקבלו בסופו של דבר את המגיע להם מבחינת הזכויות. "צריך להגיד שבשנים האחרונות חל שיפור גדול ביחס לאנשי המילואים מבחינת זכויות ותנאים אבל יש עוד עבודה", ציין גורם שבקיא בנושא.

שמואל, שגויס למילואים לגזרת יהודה ושומרון ועוסק בתחום הייעוץ העסקי באופן פרטי אמר כי הפגיעה הכלכלית היא קשה ביותר להערכתו. "אנשים התקשרו ואמרתי להם שאני במילואים והם הבינו ואיחלו לי בריאות והצלחה, אבל אלה עסקאות שהפסדתי. אני מקווה שכולנו נקבל את מה שמגיע לנו", הוא אמר.

פרטים נוספים ניתן למצוא באתר מועדון "בהצדעה", בכתובת: www.behatsdaa.org.il, וכן באתר המילואים שבכתובת: www.miluim.aka.idf.il, או במוקד המילואים 6535*.

כל הפטורים, המלגות וההטבות לסטודנט הלוחם