התרגול "על יבש" הפך למציאות: סגן איתן התאמן על חילוץ בני ערובה חודשים לפני החטיפה ברפיח

ביום שישי האחרון נכנס סגן איתן מחטיבת גבעתי למנהרת טרור ברפיח, בניסיון להציל את חברו ליחידה, סגן הדר גולדין ז"ל, שנחטף על ידי מחבלים. רק חודשים ספורים לפני כן, הוא תרגל עם צוותו אירוע של חטיפת בני ערובה

רק לפני כמה חודשים סיפר סגן איתן לחדשות 2 Online כיצד הוא מתאמן לקראת תרחיש של השתלטות מחבלים על מבנה וחטיפת בני ערובה. ככל הנראה הוא לא דמיין שיצטרך להוציא לפועל את מה שתרגל "על יבש" במכללת ספיר, אחרי שביום שישי האחרון הוא נכנס באומץ למנהרה שבפאתי רפיח, בניסיון להציל את חברו, סגן הדר גולדין ז"ל שנחטף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

סגן איתן, קצין בחטיבת גבעתי, החליט בניגוד לנהלים להיכנס אל המנהרה. "זו לא הייתה החלטה, זה מה שצריך היה לעשות", אומרת אמו סוזי. "יש אמנם נהלים אבל כאן לא מתייחסים אליהם", היא מוסיפה. אביו שמחה טוען שההחלטה תואמת את אופיו של איתן: "אנחנו מכירים אותו, הוא נכנס לסיטואציה שבאותה שנייה הוא היה צריך להחליט בקור רוח מה לעשות".

בחודש אפריל השנה תרגל צוות א' של סיירת גבעתי תרחיש של השתלטות מחבלים על מבנה וחטיפת אזרחים כבני ערובה. "המטרה של הפעילות היא לדמות מצב של בני ערובה, תרגיל כזה הוא הכי קרוב לדבר האמיתי", הסביר סגן איתן, מפקד הצוות.

סגן איתן מתרגל חילוץ חטופים (חדשות 2)

"לפני שמתחילים לגבש תמונת מצב - אנחנו מתחילים לעבוד על תכנית, מבינים איך המבנה נראה, איזה פתחים יש בו, איפה אפשר למקם צלפים, איפה אפשר להיכנס פנימה", הסביר איתן. לאחר שתכנית הפעולה גובשה, המפקד בשטח יכול לתדרך את החיילים - והפעולה יוצאת לדרך.

את התרגיל ההוא סיכמו הלוחמים בתקווה שיהיה זה רק תרגיל, ושהפעילות האינטנסיבית תסתכם באימונים בלבד. אך לא כך היה הדבר עבור סגן איתן.