המחבל ב-2009: "אני נגד פיגועי דריסה, לא כל מפעיל טרקטור הוא דורס"

מוחמד ג'עביס, המחבל שביצע היום את פיגוע הדריסה באמצעות טרקטור בירושלים וחוסל, מחה לפני 5 שנים יחד עם עוד עשרות נהגי טרקטור ערבים לאחר גל פיגועי הדריסה בבירה ואמר: "על הציבור הישראלי להבין שלא כל נהג ערבי על טרקטור מנסה לבצע פיגוע. אנחנו מתנגדים לזה"

מוחמד ג'עביס, המחבל שביצע את הפיגוע

המחבל שביצע היום את פיגוע הדריסה בירושלים שגבה את חייו של אדם אחד, התבטא בעצמו לפני כמה שנים נגד ביצוע פיגועים באמצעות טרקטור: במרס 2009, לאחר פיגוע טרקטור נוסף שבוצע בירושלים, הפגינו עשרות בעלי טרקטור באצטדיון טדי - מחשש שעבודתם תיפגע, עקב פחד שנוצר בציבור הישראלי מפניהם, לפיו הם ינסו לבצע פיגוע דריסה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בין אותם 35 טרקטוריסטים היה גם המחבל שביצע היום (ב') את פיגוע הדריסה בירושלים, מוחמד ג'עביס משכונת ג'בל מוכבר. "אנחנו מפחדים שאם חס וחלילה תהיה לנו תאונה, יחשבו שאנחנו מנסים לבצע פיגוע - ואז יהרגו אותנו בלי לשאול שאלות", סיפר אז לחדשות 2 Online.

"אנחנו מבקשים מהציבור הישראלי שיבין ולא ינקוט צעדים קיצוניים ללא הפעלת שיקול הדעת. היום כל טרקטוריסט בודק את הרכב שלו כמה פעמים בבוקר בכדי שלא תהיה לו איזושהי תקלה בבלמים שתוביל לתאונה - ואחר כך אין לדעת לאן זה יתגלגל", הוסיף.

"אנחנו נגד הדריסות, הטרקטורים שלנו הם הפרנסה שלנו, זה בשביל האוכל של הילדים שלנו", הוסיף אז ג'עביס. "אנחנו מעוניינים שהציבור ידע שלא כל מפעיל טרקטור הוא דורס. אינשאללה שהציבור הישראלי יבין שאנחנו בסדר ואנחנו עובדים כמו כולם ולא מחפשים בעיות".

המשטרה: המחבל מוכר לנו מאירוע לאומני קודם

נהג הטרקטור שביצע היום את הפיגוע בירושלים היה מוכר למשטרה בעקבות אירוע לאומני קודם. מקורות פלסטינים טוענים כי ביתו של בן דודו של המחבל נהרס בשבועות האחרונים בג'בל מוכבר וכי לא ברור אם מדובר ברקע לפיגוע היום.

"מדובר ביוזמה מקומית, מדובר בפטריוט. העם הפלסטיני הוא אחד, גם בעזה, גם בגדה וגם במזרח ירושלים, כולנו חלק מהמערכה וכולנו נהיה חלק מהניצחון", אמר היום נציג חמאס חוסאם באדרן, פעיל חמאס בכיר וממשוחררי עסקת שליט הנמצא בקטאר.

ג'עביס הוא קרוב משפחתו של המחבל מהפיגוע בישיבת מרכז הרב

עוד עולה כי מוחמד ג'עביס הוא קרוב משפחתו של המחבל עלאא אבו-דהים, שרצח 8 ישראלים בפיגוע הירי בישיבת "מרכז הרב" בירושלים במרס 2008. באותו אירוע, פרץ אבו-דהים סמוך לשעה 20:30 למקום ופתח באש. מהירי נפצעו עשרה בני אדם נוספים.

מחקירת המקרה עולה כי המחבל נכנס לישיבה, ופתח באש מנשק אוטומטי לכל עבר. תחילה דווח כי המחבל נשא על גופו חגורת נפץ שלא נוטרלה, אולם דיווח זה נשלל לאחר זמן קצר. כוחות רבים של משטרה ויס"מ זרמו למקום וסרקו אחר מחבלים נוספים, אולם רק לאחר כשעתיים התברר כי המחבל פעל לבדו.

בהכנת הידיעה השתתף פוראת נסאר