דיווח: "ארה"ב סייעה לישראל באיסוף מודיעין על חמאס"

מסמכים חשאיים שנחשפו ברשת חושפים כי למרות המחלוקות הפומביות בין ממשלת נתניהו לממשל אובמה, מאחורי הקלעים מתקיים שיתוף פעולה הדוק בין ישראל לארה"ב. האתר האמריקני "האפינגטון פוסט" חשף כי הסוכנות לביטחון לאומי של ארה"ב משתפת את יחידת 8200 של חיל המודיעין בנתונים שהיא מיירטת - בהם גם מטרות של חמאס

ארה"ב סייעה עם מודיעין נגד חמאס (AP)

מחלוקת עם האמריקנים? לא בכל מה שנוגע לשיתוף פעולה מודיעיני: מסמכים חשאיים שנחשפו היום (ב') באתר האמריקני "האפינגטון פוסט" מגלים את מידת השותפות ההדוקה בין ישראל לארצות הברית בתחום איסוף המידע על חמאס - וגם על מדינות נוספות באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המסמכים, חלקם משלהי 2013, הראו שכחלק מהסכמים שנחתמו עם ישראל, וושינגטון סיפקה לירושלים כספים רבים, נתונים גולמיים וניתוח של נתוני מודיעין אותות (SIGINT) - מודיעין צבאי שנאסף על ידי יירוט של אותות אלקטרוניים והפקת מידע מודיעיני מתוכם.

נתוני המודיעין המופיעים במסמכים נאספו נגד ארגון חמאס בעזה, והם מוכיחים לכאורה, מעורבות ישירה של הממשל האמריקני ובנות ברית נוספות של ארה"ב בסיוע לישראל בפעולותיה השונות כנגד חמאס ומטרות נוספות במזרח התיכון. מדיניות ה"תמיכה הסמויה" בישראל אף תואמת את מדיניות החוץ של ממשל אובמה, הנוטה להיות מעורבת פחות בנעשה באזור.

"נתונים אודות מטרות לתקיפה של חמאס"

מהמסמכים עולה כי הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA), סיפקה מודיעין ליחדת 8200 של חיל המודיעין הישראלי - יחידת ניתוח האותות האלקטרוניים הגדולה של צה"ל. במסמך אחד מ-13 באפריל 2013, נכתב כי הסוכנות לביטחון מידע "שומרת על קשר טכני ואנליטי מרחיק לכת עם יחידת המודיעין הישראלית". עוד נכתב כי "היחידות משתפות פעולה אודות גישה, יירוט, מיקוד, שפה, ניתוח ודיווח של מידע".

שיתוף פעולה הדוק בין יחידות המודיעין (חדשות 2)


במסמכים שנחשפו מופיעים גם נתונים אודות מטרות פלסטיניות מסוימות המיועדות לתקיפה או שהותקפו כבר על ידי צה"ל. המסמכים נחשפו במקביל לביקורת הקשה שמתחה מחלקת המדינה האמריקנית בסוף השבוע האחרון על הפגזת בית הספר של אונר"א ברפיח ומספר ההרוגים הרב ברצועה במסגרת מבצע "צוק איתן", שעלה ל-1,800 בני אדם.

שיתוף פעולה מודיעיני מסוג זה קיים בין ישראל, ארה"ב, קנדה ובריטניה, הפועלות לאסוף אותות מודיעין בכל רחבי המזרח התיכון ונודע עוד מימי מבצע "עופרת יצוקה" בעזה בחורף 2009.