בזמן ההפוגה: רקטות לדרום, דיווחים על נפגעים בתקיפות צה"ל בעזה

הפלסטינים מדווחים שילד בן 8 נהרג ועוד עשרות נפגעו בתקיפות חיל האוויר ברצועה. גם הירי ליישובי הדרום לא נפסק - שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים מבלי לגרום לנפגעים או לנזק

"צה"ל תקף ללא התראה", הפצצות בעזה (AP)

מספר שעות לאחר ההכרזה של ישראל על הפסקת אש חד-צדדית - מאשימים בעזה כי ישראל עצמה הפרה את ההפוגה. גורמים בעזה דיווחו כי צה"ל תקף הבוקר (ב') מטרות במרכז ובמערב הרצועה. על פי הפלסטינים, בתקיפה נהרג ילד בן 8 ורבים נוספים נפצעו. גם ירי הרקטות נמשך למרות הכרזת ישראל על נצירת האש - שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים ולא גרמו לנפגעים או לנזק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לטענת הפלסטינים, ישראל הפרה את ההפוגה כשתקפה בית מגורים במחנה הפליטים שאטי. על פי הדיווחים בעזה, הנפגעים באירוע פונו לבית החולים שיפא לקבלת טיפול רפואי. בתקיפה אחרת, שבוצעה, לדברי גורמים בעזה, במחנה הפליטים נוסייראת נפגעו עשרות בני אדם נוספים.

דיירי הבתים הסמוכים טוענים כי התקיפה בוצעה על ידי כלי טיס של חיל האוויר, וכי צה"ל לא התריע קודם להפצצה. בחמאס מבטיחים שימשיכו להגיב ל"תוקפנות הישראלית נגד הטבח שהיא מבצעת בעם הפלסטיני בעזה".

הירי לישראל נמשך

הירי מהרצועה נמשך

על רקע ההפוגה ההומניטרית, נמשך מאז שעות הבוקר ירי הרקטות מרצועת עזה.

15:30 - אזעקת "צבע אדום" נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון.

15:20 - אזעקת "צבע אדום" נשמעה במועצה האזורית אשכול.

15:15 - אזעקת "צבע אדום" נשמעה במועצה האזורית שדות נגב; לא דווח על נפגעים.

15:11 - אזעקת "צבע אדום" נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון; הרקטה נפלה בשטח הרצועה.

14:35 - פצמ"ר התפוצץ בחממה בשטח המועצה האזורית אשכול; לא נשמעה אזעקה ולא דווח על נפגעים.

14:24 - אזעקה באשדוד, גן יבנה ובאר טוביה.

בשעות הצהריים המוקדמות רקטה נפלה במועצה האזורית אשכול. מוקדם יותר, שתי רקטות התפוצצו בשטח המועצות האזוריות שער הנגב וחוף אשקלון. 7 רקטות שנורו בשעות הבוקר לעבר המועצה האזורית אשכול נפלו אף הן בשטחים פתוחים. בכל המקרים לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

באשדוד ובאשקלון יירטו הבוקר סוללות כיפת ברזל 2 רקטות שנורו לעבר הערים. כחלק מהפעילות המסכלת של צה"ל במסגרת הפסקת האש, חוסל פעיל טרור בדרום הרצועה. לפי החלטת ישראל, הפסקת האש צפויה להימשך עד לשעה 17:00, כשבמהלכה יגיב צה"ל באופן נקודתי נגד איומים.

הבוקר הודיע מתאם הפעולות בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי כי החל מהשעה 10:00 תאפשר ישראל לפלסטינים הפוגה הומניטרית, זאת על מנת לאפשר פינוי של פצועים מאזורי הלחימה. עוד צויין בהודעה כי הפסקת האש תיושם בכל שטחי הרצועה פרט לאזור שממזרח לרפיח, שם עדיין מתנהלת לחימה.

"להשיג הכנעה או הסדרה" (רויטרס)

ליברמן: "לסיים בהכנעה או הסדרה, רק לא לימבו"

בינתיים בזירה הפוליטית נשמעות קריאות להגיע להחלטה ברורה באשר לעתידה של הלחימה בעזה. בפתח דיון בוועדת החוץ והביטחון הבוקר קרא שר החוץ אביגדור ליברמן לסיים את המערכה בהכנעה או הסדרה מול ארגון הטרור העזתי - "רק לא בלימבו". לדברי ליברמן, אם ישראל תחליט להכניע את החמאס ניתן יהיה להפעיל ברצועה מנדט בינלאומי של האו"ם כפי שקרה בקוסובו, אך הדבר מחייב הסכמה בין ישראל לרשות הפלסטינית.   

שרת המשפטים ציפי לבני, המובילה עם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון את הקו המתון בקבינט, אמרה בשיחה עם חדשות 2 online, כי היעד של ישראל נותר להחליש את החמאס בשלב הראשון, ובהמשך להחליף את השלטון ברצועה.

"ניצחון על חמאס הוא לא רק בשדה הקרב, אלא גם בדה-לגיטימציה", הדגישה לבני. "אנחנו צריכים לסיים את המבצע הזה כשהחמאס מוחלש, אבל לא כיעד. היעד הוא החלפת החמאס, אבל ברמה המיידית חמאס חייב להיות מוחלש".