למה הסיירות ספגו אבידות כבדות?

באופן יחסי, במבצע "צוק איתן" נפלו יותר מפי 4 לוחמים ומפקדים מגדודי סיור של חטיבות החי"ר מאשר במלחמת לבנון השנייה. "הנתון הזה נובע מאופי הלחימה במבצע", מסביר קצין בסיירת. "הגדס"רים נמצאים בקו הראשון והוא הכי פגיע מבחינת בתים ממולכדים וגם האזור שאליו מחבלי חמאס מתצפתים באופן הכי אינטנסיבי"

"הגדס"ר נמצא בקו הראשון" (דו"צ)

מבצע "צוק איתן" טרם הסתיים רשמית, אך כבר עכשיו ניתן לומר כי אחד המאפיינים הבולטים של סבב הלחימה הנוכחי הוא מספר הנפגעים הגדול שספגו גדודי הסיור של חטיבות החי"ר ובהם מפקדי היחידות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק
 
לשם השוואה, מספר ההרוגים מקרב לוחמי גדודי הסיור החטיבתיים במהלך "צוק איתן" מתוך סך החללים של צה"ל גדול יותר מפי ארבעה לעומת היחס בין הרוגי הגדס"רים לסך ההרוגים במלחמת לבנון השנייה. גם במספרים אבסולוטיים ולמרות שמספר הלוחמים שנפלו במלחמת לבנון השנייה גדול בכמעט פי שניים ממספר החללים במהלך מבצע "צוק איתן", כמות האבידות בקרב גדודי הסיור במבצע הנוכחי בעזה גדול יותר.

לטענת קצין באחת מפלוגות הסיור של החטיבות, שלקח חלק בלחימה, לא מדובר בצירוף מקרים בלבד. לדבריו, כמות הנפגעים הגדולה בקרב גדודי הסיור נובעת מאופי הלחימה במבצע "צוק איתן".

נפגעים רבים בקרב הכוחות המיוחדים (דובר צה"ל)

"כמעט לא היו היתקלויות פנים מול פנים"

"במבצע הנוכחי כמעט לא היו לנו היתקלויות פנים מול פנים עם מחבלים. לא חיכו לנו הרבה מחבלים בבתים שאליהם נכנסנו", מציין הקצין. "רוב האש שספגנו הייתה או מבתים ממולכדים או מהיתקלויות עם מחבלים שתצפתו עלינו אחרי שהייה ארוכה יחסית במבנים".

קצין הסיירת מסביר כי פלוגות הסיור, החה"ן והעורב נמצאות בדרך כלל בקו הראשון של הכוחות. "הקו הראשון הוא גם הכי פגיע מבחינת בתים ממולכדים וגם הכוח שמחבלי חמאס מתצפתים עליו באופן הכי אינטנסיבי. בגלל התצפיות של חמאס הם יכלו לזהות את נקודות החולשה שלנו ולהפתיע אותנו באמצעות מארבים. זו הסיבה שהגדס"רים ספגו מספר נפגעים רב יחסית".

"גדודי הסיור נשלחים הכי עמוק ומקבלים את המשימות הכי מורכבות", מוסיף קצין אחר בפלוגת סיור של חטיבת חי"ר. "כשחטיבה מגיעה למתחם לחימה שחמאס נערך, הסיירת היא שנשלחת ראשונה לסרוק את השטח. היכן שהפיר נמצא שם בדרך כלל תהיה גם זירת מטענים ומארב של חמאס".

"הסיירת שנלחת הכי עמוק" (חדשות 2)

נפגעים רבים ובדרגות בכירות

נפגעי גדודי הסיור של חטיבות החי"ר הם לא רק רבים, אלא גם, למרבה הצער, רמי דרג. רשימת נפגעי שדרת הפיקוד הבכירה של גדודי הסיור כוללת את רס"ן צפריר בר אור ז"ל, סגן מפקד גדוד הסיור של גולני, וסרן צביקה קפלן ז"ל, קצין האג"ם שלו. בסוף השבוע נהרג מפקד סיירת גבעתי, רס"ן בניה שראל. מפקד גדוד הסיור של גולני, סא"ל רועי לוי ומפקד סיירת צנחנים המיועד, רס"ן חגי בן ארי, נפגעו באורח קשה. גם סגן מפקד סיירת צנחנים נפגע, אך בניגוד ללוי ובן ארי, רק באורח קל.

קצין נוסף בסיירת חי"ר מסביר שלטעמו הדבר נובע משוני באופי השליטה הכוחות בצה"ל. "הרבה מפקדים לא סומכים על החייל הפשוט. מפקד הכוח הוא לא הלוחם הכי טוב בו ולא אמור להיות זה שנכנס ראשון לפיר או לבית. הרבה מפקדים מרגישים צורך לראות את הדברים בעין. מה שהחייל הפשוט מעביר אחורה כבר לא מספיק טוב. במציאות כזו הרבה מפקדים יפגעו".