שרת המשפטים לבני: "היעד - החלפת שלטון חמאס"

השרה וחברת הקבינט הדגישה בשיחה עם חדשות 2 Online: "צריכים לסיים את המבצע הזה כשחמאס מוחלש, ניצחון הוא לא רק בשדה הקרב". שר החוץ ליברמן: "לא החלטנו לסיים את המבצע, לשקול את העברת השלטון בעזה לאו"ם"‎

השרה לבני, ארכיון (רויטרס)

בעוד מבצע "צוק איתן" נכנס ליומו ה-28, וצה"ל מסיג את כוחותיו לעבר קווי הגנה אחוריים בשטח הרצועה, שרת המשפטים ציפי לבני טוענת בשיחה עם חדשות 2 Online כי היעד של ישראל נותר להחליש את החמאס בשלב הראשון, ובהמשך החלפת השלטון ברצועה. שר החוץ אביגדור ליברמן אף טוען הבוקר כי יש לשקול את העברת ניהול עזה לידי האו"ם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"ניצחון על חמאס הוא לא רק בשדה הקרב, אלא גם בדה-לגיטימציה", הדגישה היום לבני, המובילה יחד עם ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון את הקו המתון בקבינט באשר למטרות הפעולה. "אנחנו צריכים לסיים את המבצע הזה כשהחמאס מוחלש, אבל לא כיעד. היעד הוא החלפת החמאס, אבל ברמה המיידית חמאס חייב להיות מוחלש".

לדבריה, "חייבים לעשות סדר חדש ברצועה, כזה שיבחין בין האוכלוסייה האזרחית לחמאס, עם מנגנוני פיקוח מתאימים שיימנעו העברת מימון טרור לעזה. בהמשך צריך לחזור למשא ומתן עם אותה קבוצה פרגמטית, שעומדת בפרץ ולא נכנעת לדרישה של חמאס לחזור לאינתיפאדה חמושה".

שר החוץ ליברמן אמר הבוקר בפתח דיון של ועדת החוץ והביטחון כי יש לסיים את המערכה בהכנעה או הסדרה מול ארגון הטרור העזתי. "רק לא בלימבו", הדגיש ליברמן. לדבריו, אם ישראל תחליט להכניע את החמאס ניתן יהיה להפעיל ברצועה מנדט בינלאומי של האו"ם כפי שקרה בקוסובו, אך הדבר מחייב הסכמה בין ישראל לרשות הפלסטינית.

צה"ל משפר עמדות, ארכיון (רויטרס)

ליברמן: "אין החלטה לגבי סיום המבצע"

שר החוץ התייחס גם למגעים הבינלאומיים בקהיר, ולדרישה של הנציגים הפלסטינים המתכנסים שם להפסקת אש בתנאי לקבלת מספר דרישות, בהן הסרת המצור והקמת נמל ימי ושדה תעופה ברצועה. "מי ששמע בקהיר את הדרישות של הכנופיות השולטות בעזה, ברור שזה נון-סטארטר", טען ליברמן.

"אין שום החלטה לגבי סיום המבצע", הבהיר ליברמן, על רקע הדיווחים שצה"ל נערך להוצאת כוחות משטח הרצועה לאחר עם השלמת הסרת איום המנהרות. "אנחנו צריכים לחשוב איך משיגים את המטרות האחרות: שקט, חיסול האיום הרקטי ומניעת ההתעצמות".

ליברמן התייחס גם למערכה שמקיים משרדו בחזית התקשורתית, מערכה שנראה שישראל מפסידה בה בעקבות פרסום מראות ההרס בעזה. "התקשורת בתוך עזה משתפת פעולה עם חמאס במידה. לא תראו תמונות שחמאס יורה במפגינים שנמאס להם, לא תראו את המחבלים מתכנסים בבתי ספר או בבתי חולים ויורים משם", טען שר החוץ. "התקשורת שמדווחת מרצועת עזה לא עושה עבודתה נאמנה".

השרה לבני התייחסה גם היא לביקורת הבינלאומית נגד ישראל בימי הלחימה, ולאמירותיו האחרונות של ראש ממשלת טורקיה ארדואן, שהאשים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה. "מנהיגים שמוזנים ומזינים שנאה, ראוי שירדו מבמת העולם", הדגישה לבני. "היה לנו די והותר מאלה".

חמאס מתנגד להפוגה (רויטרס)

ישראל הכריזה על הפוגה זמנית חד-צדדית

הבוקר החל מהשעה 10:00 נפתחה הפוגה הומניטרית חד-צדדית בת 7 שעות, עליה הודיעה ישראל על מנת לאפשר לפלסטינים ברצועת עזה לפנות פצועים מאזורי הלחימה. הפלסטינים טוענים בתוקף כי הם אינם מחויבים לנצור את האש כל עוד חיילי צה"ל נמצאים בשטח הרצועה. במקביל, הירי לעבר יישובי הדרום נמשך.

על פי ההודעה של מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב (פולי) מרדכי, הפסקת האש ההומניטרית תיושם בכל שטחי הרצועה פרט לאזור שממזרח לרפיח, שם עדיין מתנהלת לחימה. האלוף מרדכי הדגיש שאם תופר הפסקת האש באזורים שעליהם התייחס, צה"ל יגיב בעוצמה.

דובר חמאס סאמי אבו זוהרי, הגיב בביטול לדברי מרדכי ברשת הטלוויזיה "אל-אקצה" של החמאס ואמר כי הארגון לא הסכים להפוגה ההומניטרית עליה הכריז הצבא. "הישראלים הכריזו על הפוגה הומניטרית באופן חד-צדדי, על מנת להסיט את תשומת הלב ממעשי הטבח של כוחות הכיבוש", האשים אבו זוהרי.