כך זה נראה: האופנועים שהתגלו במנהרה

בתוך רפיח נמצאה אתמול המנהרה שהיא ככל הנראה הגדולה ביותר ברצועה. האופנועים שנמצאו בתוכה נועדו לחדור ליישוב ולחזור במהירות עם חטוף. אחיינו של מחמוד מבחוח, בכיר צבאי בחמאס, חוסל. משדר מיוחד

צה"ל פרסם היום (א') את תמונותיהם של האופנועים שנמצאו אתמול בתוך אחת המנהרות הגדלות ביותר בעזה, וככל הנראה יועדו להימלטות זריזה של אנשי חמאס במהלך פיגוע חטיפה. הצטרפו למשדר המיוחד בחדשות 2 ובאתרי חדשות 2 online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האופנועים שהתגלו ברפיח, כך על פי ההערכות, היו אמורים לשמש את חוליית המחבלים לחדירה לשטח ישראל כדי לסגת במהרה בחזרה לשטח הרצועה עם החטוף, ובכך לשבש ניסיונות של כוחות הביטחון לסכל את הפיגוע.

המנהרה, שנחשפה סמוך לרפיח, נחפרה לאחר השקעה מרובה. היא הייתה ארוכה במיוחד ומבוטנת לכל אורכה. על פי הערכות צה"ל, נדרשו לחמאס כארבע שנים לחפור אותה והושקע בה ממון רב.

הוצאת אופנוע מהמנהרה

צה"ל חיפש את המנהרה באופן אינטנסיבי בימים האחרונים בעקבות מידע מודיעני שהתקבל. הימצאותם של אופנועים במנהרה מעידים על התחכום והמחשבה הרבה שמשקיע חמאס סביב איום המנהרות, כמו גם על הטקטיקה של הארגון במטרה לשפר את יכולות החטיפה שלו.

חיסול מבחוח

הערב פורסם כי השב"כ וצה"ל חיסלו אתמול את אחמד מבחוח, אחיינו של מחמוד מבחוח, בכיר חמאס אשר חוסל בדובאי ב-2010. מבחוח היה קצין הנדסה וחבלה בכיר בגדוד חמאס בגזרת ג'בלייה. הוא נהרג בתקיפת מבנה בו שהה. על פי השב"כ, מבחוח עסק בהטמנת רקטות ששוגרו לעבר ישראל, הכין מטענים מורכבים וקידם פעילות צבאית נגד יעדים ישראלים. בחמאס נמנעו מלפרסם מידע אותו נסיבות מותו של מבחוח.

גורם צבאי בכיר הבהיר היום כי המשימה המרכזית שהוטלה על צה"ל, איתור והשמדת רוב מנהרות הטרור של חמאס - הושלמה. עוד ציין כי תוצאות מבצע "צוק איתן" יאפשרו להגיע ל"שינוי יסודי" במצב. "נוצרו תנאים מרכזיים שיאפשרו שינוי יסודי גם בגלל מצב תודעתי, גם בשל הקושי המיוחד של חמאס לחדש יכולות", אמר הגורם הצבאי הבכיר והדגיש כי אם הדרג המדיני היה מורה לעשות כן, כיבוש הרצועה יכול היה להתבצע בתוך 10 ימים עד שבועיים. אם זאת, מיטוט החמאס,  אמר, היה לוקח שנתיים.

אמל"ח שנמצא במנהרה

לדבריו, היעדים הצבאיים שהוצבו למבצע הושגו ברמה גבוהה. "העדפנו את חיסול המנהרות על פני קיצור הלחימה", אמר. "הטיפול במנהרות הוגדר כיסוד וייקח כמה זמן שייקח. סיימנו את המהלך מעמדת כוח שתאפשר לדרג המדיני לקבל כל החלטה שירצה".

משגר מוטמן של M75

הגורם הצבאי סיפר עוד כי נושא המנהרות עלה על הפרק כבר לפני יותר מחצי שנה. "נושא המנהרות מטופל בצה"ל שנים רבות", אמר. "הייתה תשתית מודיעינית טובה לטיפול בו. לפני שבעה חודשים הוחלט על מאמץ מיוחד מודיעיני ומבצעי, כדי לחשוף ולברר את עניין המנהרות". לגבי מערך הרקטות, חידד הגורם כי למעלה מ-80% מיכולת הייצור העצמי של חמאס נפגעה - וכי יהיה לו קשה לשקמה בזמן שהגבול עם מצרים סגור.