גורם צבאי בכיר: "אם היו מורים לנו לכבוש את עזה, היינו עושים זאת תוך 10 ימים"

עם תחילת נסיגת הכוחות מרצועת עזה, אמר גורם צבאי בכיר כי המשימה המרכזית שהוטלה על צה"ל - חיסול רוב מנהרות הטרור - הושלמה. לדברי הגורם, אם הדרג המדיני היה מורה למוטט את שלטון החמאס - המשימה הייתה מחייבת שהות של כשנתיים בעזה

"כיבוש עזה היה נמשך 10 ימים" (רויטרס)

"אם הדרג המדיני היה מורה לצה"ל לכבוש את עזה - המשימה הייתה מתבצעת בתוך 10 ימים עד שבועיים": כך הבהיר היום (א') גורם צבאי בכיר, עם תחילת נסיגת כוחות צה"ל משטח רצועת עזה לקראת סיומו של מבצע "צוק איתן" לאחר 27 ימים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדברי הגורם, המשימה המרכזית שהוטלה על צה"ל - איתור והשמדת רוב מנהרות הטרור של חמאס, הושלמה. עוד הבהיר כי תוצאות מבצע "צוק איתן" יאפשרו להגיע ל"שינוי יסודי" במצב. "נוצרו תנאים מרכזיים שיאפשרו שינוי יסודי גם בגלל מצב תודעתי, גם בשל הקושי המיוחד של חמאס לחדש יכולות", הבהיר הגורם הצבאי הבכיר.

"המשימה המרכזית בעזה הושלמה" (דובר צה"ל)


"היעדים הצבאיים הושגו ברמה גבוהה, העדפנו את חיסול המנהרות על פני קיצור הלחימה. הטיפול במנהרות הוגדר כיסוד וייקח כמה זמן שייקח. סיימנו את המהלך מעמדת כוח שתאפשר לדרג המדיני לקבל כל החלטה שירצה", הבהיר בנוסף.

"מיטוט שלטון חמאס היה אורך כשנתיים"

הגורם הצבאי הדגיש כי נושא המנהרות עלה על הפרק כבר לפני יותר מחצי שנה: "נושא המנהרות מטופל בצה"ל שנים רבות. הייתה תשתית מודיעינית טובה לטיפול בו. לפני שבעה חודשים, הוחלט על מאמץ מיוחד מודיעיני ומבצעי, כדי לחשוף ולברר את עניין המנהרות". לגבי מערך הרקטות, חידד הגורם כי למעלה מ-80% מיכולת הייצור העצמי של חמאס נפגעה - וכי יהיה לו קשה לשקמה בזמן שהגבול עם מצרים סגור.

"מיטוט שלטון חמאס היה אורך שנתיים" (תקשורת פלסטינאית)


עוד הבהיר כי אם הדרג המדיני היה מורה לכוחות בשטח לכבוש את רצועת עזה כולה, "המהלך היה מבוצע בתוך עשרה ימים עד שבועיים. עם זאת, למוטט את שלטון חמאס היה מחייב שהייה של שנתיים ברצועה".