אסירים פלסטינים חפרו מנהרה מהכלא

כוחות הביטחון הצליחו לסכל ניסיון של שמונה אסירים ביטחוניים, פעילי הג'יהאד האסלאמי, להימלט מכלא גלבוע בצפון. בעקבות מידע מודיעיני נערך הבוקר חיפוש בתאם ובסופו נמצאה מנהרה, דרכה תכננו ככל הנראה השמונה לברוח מהכלא

פתח המנהרה שנחשפה (דוברות שירותי בית הסוהר)

הלחימה ברצועת עזה משפיעה על האסירים בתחומי ישראל? כוחות הביטחון סיכלו הבוקר (א') ניסיון של אסירים ביטחוניים להימלט מכלא גלבוע בצפון באמצעות מנהרה שחפרו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות מידע מודיעיני נערכו הבוקר חיפושים בתאי האסירים ובשירותים של אחד התאים נמצא "חשד לחפירה". מדובר בחפירה שהחלה ישירות מתוך ה"בול פגיעה" - שירותי הכריעה בתא.

מבדיקה שנערכה במקום עולה כי האסירים פתחו את כיסוי הביוב מתחת לאסלה והחלו לפלס דרך בתוך החלל הקיים מתחת למבנה האגף, שניצב על כלונסאות בטון. אורכו של החלל כ-3-5 מטרים, ומסביב לאגף פרושות חגורות בטון המונעות את המשך ההתקדמות.

חפירה מתוך ה"בול פגיעה" (דוברות שירותי בית הסוהר)

המרחק של החפירה מהחומה החיצונית הוא כ-20 מטרים נוספים, וספק אם ניתן היה לחפור עד אליה - אך הנושא נמצא עדיין בחקירה. עוד התגלה בבדיקה כי לצורך החפירה שבוצעה נדרשת חפירה רבה, אך לא הוצאת כמויות של חול.

בתא המדובר שהו שמונה אסירים מהג'יהאד האסלאמי. שניים מהאסירים שפוטים למאסר עולם - אחד מהם בגין רצח והשני בגין גרימת מוות בכוונה. אסיר נוסף נשפט ל-25 שנות מאסר בגין קשר לגרימת מוות בכוונה.

התא שבו נמצאה החפירה והתאים הסמוכים לו פונו ובמקום נערכו בדיקות מקיפות. בשלב זה עדיין לא ידוע מה אורך המנהרה ומה כיוונה. נמסר כי "נבדק החשד שאסירי התא תכננו לברוח באמצעות המנהרה".

המנהרה שנחשפה בכלא גלבוע (דוברות שירותי בית הסוהר)

"מדובר בגילוי מוקדם של חפירה בראשיתה, השנייה בתקופה האחרונה שזוהתה בבתי הסוהר", אמר נציב שב"ס, רב גונדר אהרון פרנקו. "זוהי תוצאה של פעילות אינטנסיבית ומתמשכת למניעה וסיכול בריחות ופגיעה בביטחון המדינה, הציבור ובתי הסוהר ע"י אסירים ביטחוניים". בחודש יוני האחרון התרחש אירוע דומה בכלא שיטה, סמוך לבית שאן.