מטחי רקטות לדרום; חמאס: "אין הפוגה"

כוחות צה"ל נסוגו בכמה אזורים ומתכנסים סמוך לגדר בתוך עזה. 3 רקטות נורו לעבר באר שבע, הירי לעוטף עזה נמשך בלי הפסקה. בכיר בחמאס: לא ננצור אש כל עוד יש חיילים בעזה

עוברים לקווי הגנה. ארכיון (רויטרס)

בעוד צה"ל מסיג את כוחותיו לקווי הגנה סמוכים לגדר בתוך השטח הפלסטיני ונערך להתמקד בתקיפות אוויריות בלבד נגד מטרות הטרור של החמאס, מדגישים גורמים בארגון הטרור העזתי כי כל עוד קיימת נוכחות ישראלית בשטח הרצועה לא תהיה הפוגה והירי יימשך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

את הדברים אמר בכיר החמאס עיזאת א-רישק, המשתתף בשיחות הלא-רשמיות המתקיימות בקהיר במטרה לדון במתווה המצרי להפסקת אש. "לא נסכים להפוגה בטרם הכוחות הישראלים ייסוגו מהרצועה", הדגיש א-רישק. במקביל, נמשכים חילופי האש בין הצדדים, כשצה"ל תוקף יעדי טרור ברצועה והחמאס ממשיך לשגר רקטות לעבר יישובי הדרום.

סמוך לשעה 16:20 נשמעה אזעקה בעיר באר שבע ובסביבתה. מערכת כיפת ברזל יירטה רקטה אחת שנורתה לעבר העיר, שתיים נפלו בשטחים פתוחים. במקביל, נמשך כל העת הירי לעבר יישובים במועצות אזוריות שונות במרחב עוטף עזה.

סריקות מחשש לאירוע ביטחוני, ארכיון (רויטרס)

בתוך כך, משלחת של גורמים מהארגונים הפלסטינים, החמאס והג'יהאד האיסלאמי נמצאת בקהיר ומציגה לגורמים במודיעין המצרי את רשימת התנאים שלהם להפסקת האש. על פי הדיווחים, הפלסטינים דורשים את פתיחת המעברים בעזה. ישראל הודיעה כבר אמש שלא תשתתף בשיחות. שר החוץ הסיני, וואנג יי, שנמצא גם הוא בקהיר, אמר שכל הצעה חייבת לכלול הפסקת אש מיידית, את סיום המצור על עזה ושחרור אסירים.

כוחות צה"ל ממשיכים לפעול בשטח

בנוסף, פועלים כוחות צה"ל לנטרול והשמדת המנהרות האחרונות המוכרות לצבא במספר מרחבים ברצועת עזה. טבעת ההגנה סביב יישובי עוטף עזה צפויה להישאר במקומה עוד זמן רב והיא תכלול אבטחה משמעותית מאוד ביישובים הסמוכים לגדר הגבול, וזאת במטרה להחזיר את תחושת הביטחון והאמון של התושבים.

בצבא אומרים כי למרות דיווחים שונים על סוף הלחימה ולמרות הוצאת כוחות להתרעננות, המבצע עוד לא הסתיים וייתכן שגם לוחמים שיצאו להתרעננות עשויים למצוא עצמם שוב בשטח. כמו כן, מדגישים בצה"ל כי תימשך כל העת הפעילות נגד ניסיונות לפגוע בכוחות צה"ל או באזרחי ישראל.

ועוד קודם לכן הוסר באזור המועצה האזורית חוף אשקלון החשש מאירוע ביטחוני. עם זאת התבקשו התושבים להמשיך ולהסתגר בבתיהם, תוך שכוחות הביטחון מבצעים סריקות באזור על מנת לשלול הימצאות גורמים עוינים.

אילן גולדשמיט, תושב זיקים שהסתגר במפעל ביישוב אמר לחדשות 2 Online: "אנחנו קרוב ל-60 בני אדם פה. אנו נשארים בפנים ולא יוצאים החוצה בגלל ההנחיה, אנחנו באמת לא יודעים כרגע מה קורה. האמת היא שיש פה כבר קצת אדישות כי היו כבר שתי התרעות כאלה פה ואנחנו מוקפים חיילים אז יחסית רגוע אצלנו". ‎

לדבריו של גולדשמיט הצטרף גם טל מור, תושב קיבוץ זיקים: "זאת תרגולת די קבועה במלחמה הזאת, זאת הפעם הרביעית או החמישית שאנחנו נקראים להסתגר בבתים. בזיקים עדיין נמצאים רוב התושבים של הקיבוץ, אך מטבע הדברים משפחות עם ילדים עזבו".

בהכנת הידיעה השתתפו ירון שניידר, ניר דבורי ועמית ולדמן.