אזעקה ופיצוצים בגולן: שתי נפילות אותרו

בצל המתיחות בגבול אזעקה נשמעה בשורת יישובים ברמת הגולן ובגליל ואחריה הדי פיצוצים. שתי נפילות, ככל הנראה של פצצות מרגמה, אותרו באזור עין זיוון. אין נפגעים ולא נגרם נזק. הערכה בצה"ל: זליגה של הלחימה בסוריה ולא ירי מכוון לישראל

עוד התחממות בגבול ישראל-סוריה: אזעקה נשמעה בצהריים (שלישי) בשורת יישובים בצפון רמת הגולן ובגליל העליון וזמן קצר לאחר מכן הדי פיצוצים. שתי נפילות של פצצות מרגמה שנורו מסוריה אותרו באזור עין זיוון. בצה"ל מעריכים כי לא מדובר בירי מכוון, אלא בזליגה של הלחימה בין המורדים לכוחות אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

האזעקה נשמעה סמוך לשעה 12:00 ביישובים: אודם, אל רום, בוקעתא, מג'דל שמס, מסעדה, נווה אטי''ב, נמרוד, עין קנייאא סלבה, אניעם, חד נס, כנף, קדמת צבי, קלע, קצרין, שעל, גונן, כפר בלום, כפר סאלד, להבות הבשן, נאות מרדכי,עמיר,שדה נחמיה ושמיר.

כוחות הביטחון פתחו בסריקות ואיתרו שתי נפילות בשטחים פתוחים באזור היישוב עין-זיוון, סמוך למעבר קוניטרה. בצה"ל הוחלט שלא להשיב אש וההערכה היא כי מדובר בזליגה ממלחמת האזרחים בסוריה.

אזור הנפילות

בניגוד לעמדת צה"ל, אמר מקור צבאי לאתר החדשות הלבנוני "אלנשרה" כי השיגורים התבצעו מאזור קוניטרה ונועדו לפגוע במוצבים ישראליים בגולן. לטענתו, חוליות של "התנגדות עממית", אחראיות לירי. במקביל, מדווחים בסוריה כי מאז שעות הבוקר מתנהלים באזור הכפר קחטאניה, ליד קוניטרה, קרבות בין צבא אסד למורדים.

בעקבות הירי אמר ראש המועצה האזורית גולן אלי מלכה לחדשות 2 Online כי לפי שעה לא הופעל נוהל חירום במרחב והוא מקווה שתהיה חזרה מהירה לשגרה.

"זה לא תורם לשקט הנפשי שלנו, אבל גם לא מערער אותו. אין כאן דאגה מיוחדת", ציין. "אנחנו יודעים שיש מלחמה קשה ועקובה מדם בצידו השני של הגבול ולפעמים יש זליגה של ירי אלינו. כרגע אנחנו בעיקר דואגים להוציא את החקלאים מהשטחים האלה וביתר היישובים, בבתי הספר ובמוסדות החינוך אנחנו שומרים על שגרה מלאה".

רק הבוקר ביקר בצפון רמת הגולן הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט יחד עם מפקד האוגדה ואנשי חטיבת החרמון. דובר צה"ל תת-אלוף מוטי אלמוז אמר בסיור: "אנו עושים הכל כדי לשמור על הגבול שקט ובטוח".

"לא נסבול הקמת תשתיות בגבול". יעלון

בין ראשון לשני: ארבעה מחבלים חוסלו בגבול הסורי

בלילה שבין יום ראשון ליום שני אירעה תקרית חמורה בגבול ישראל-סוריה, עם חיסולם של ארבעה מחבלים שניסו להניח מטען חבלה על קו הגבול. התקרית אירעה מדרום ליישוב הדרוזי מג'דל שמס שבצפון הרמה.

כוח צה"ל חיסל את חוליית המחבלים לאחר שזיהה תנועה חשודה סמוך גדר הגבול. הדיווח על הזיהוי הועבר בסביבות השעה תשע וחצי על ידי תצפיות של צה"ל, שאיתרו את המחבלים מניחים מטען בשטח המפורז בצידו הסורי של הגבול. כלי טיס של חיל האוויר שהוזנק למקום פתח בירי לעבר המחבלים וחיסל אותם.

השטח שבו הונח המטען הוגדר כמפורז בהתאם לסיכומים הבינלאומיים שנקבעו בגזרה מאז סיום מלחמת יום הכיפורים ב-1974. בעקבות מלחמת האזרחים בסוריה דולל האזור באופן משמעותי ממשגיחים של האו"ם, מה שהוביל בהתאמה לתגבור נוכחות צה"ל לאורך הציר במטרה להגן על הגזרה הצפונית מגורמי ג'יהאד בינלאומיים כדוגמת ג'בהת אל נוסרה המתעצם באזור הגולן הסורי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב לאירוע ואמר: "כל ניסיון לפגוע בחיילינו או באזרחינו ייתקל בתגובה נחושה כמו בפעולת צה"ל הלילה שסיכלה ניסיון פיגוע. אני משבח את ערנות חיילי צה"ל שהביאה לפעולה מהירה ומדויקת".

יעלון: "לא נסבול הקמת תשתיות טרור בגבול עם סוריה"

שר הביטחון משה יעלון התייחס למצב הביטחוני בסוריה, ואמר בקבלת הפנים המסורתית של משרד הביטחון ליום העצמאות כי "לא נאפשר לאירן ולחיזבאללה להקים תשתיות טרור בגבולנו עם סוריה, ונדע להניח ידנו על כל מי שיאיים על אזרחי ישראל, לאורך הגבולות ואף הרחק מהם".

"אנשי משמרות המהפכה וחיזבאללה שואפים לחמש את ארגוני הטרור בכל דרך ובאמצעות כל נתיב, מודעים לקווים האדומים שמדינת ישראל הציבה ושאין לה כל כוונה להתפשר עליהם: לא נאפשר העברת נשק איכותי לארגוני טרור, ובראשם חיזבאללה, ונדע להגיע אליו ואל שולחיו בכל עת ובכל מקום".

בהכנת הידיעה השתתף מתן חצרוני