לא שומע אזעקה בשינה. מה לעשות?

רבים לא התעוררו אתמול למשמע האזעקה בשש בבוקר באזור גוש דן והשרון. "אף אחד לא היה בחדר מדרגות, כולם ישנו", סיפר תושב תל אביב, שתהה מה עושים אם לא שומעים אותה בלילה. בדקנו עם פיקוד העורף את כל התשובות לשאלות. אז למה צריך להעיר את כל בני הבית ואיך נצליח לשמוע את האזעקה ולהתעורר מהחלום? מדריך

אזעקה בזמן שינה. אילוסטרציה (רויטרס)

אתמול בבוקר (שבת), בשעה 06:00 נשמעה אזעקה בגוש דן והשרון, ורבים בשעה זו ישנו לאחר בילוי יום שישי. זו למעשה הייתה הפעם הראשונה בסבב הזה שאזעקה נשמעת בשעת בוקר כזו מוקדמת באזור הזה, ורבים נבהלו כשהתעוררו ונודע להם שהייתה אזעקה בלילה. מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות מעל גוש דן וקולות נפץ רמים נשמעו באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אני רק חזרתי מבילוי ושמעתי את האזעקה ויצאתי לחדר מדרגות ואף אחד לא היה שם", סיפר לנו יואב, תושב תל אביב, שלטענתו תמיד רגיל לראות כמעט את כל שכניו יחד איתו כשיש אזעקה. "אנשים פשוט לא התעוררו וזה מסוכן, כי אם לא היה יירוט זה יכול היה ליפול עלינו או על מקום אחר בו אנשים לא שמעו את האזעקה". ליטל תושבת העיר, גילתה רק בצהריים, כשהתעוררה, על האזעקה: "זה ממש מבהיל וזה נושא שצריך לחשוב עליו, כי באמת שיכול לקרות אסון".

אז מה עושים במידה ויש אזעקה? בדקנו עם פיקוד העורף את התשובות לכל השאלות באשר לאזעקה בזמן שינה.

אני פוחד שאם תהיה אזעקה באמצע הלילה לא אשמע אותה, מה אוכל לעשות?

האזעקה נשמעת חזק בדרך כלל. במהלך הלילה, אפשר לשים את הגל השקט ברדיו או באתרי האינטרנט.

כאשר אני שומע אזעקה אני רץ במהירות אל המרחב המוגן, אני חושש שבלילה לא אספיק להגיע בזמן.

חשוב להגיע אל המרחב המוגן במהירות אך עם זאת בזהירות, לוודא מראש שהדרך פנויה מחפצים ומכשולים ואם יש מדרגות בדרך, יש לרדת בזהירות יתרה. בנוסף, מומלץ להשאיר אור דולק בדרך אל המרחב המוגן.

האם צריך להעיר את שאר בני הבית כשיש אזעקה?

כן. כולם צריכים להיות במרחב המוגן כשיש אזעקה. לא לוקחים סיכון. אם היא קטנה מאד ולא רוצים לטרטר אותה, אולי כדאי שתירדם בתוך המרחב המוגן בתקופה הזו.

האם כדאי שכל המשפחה תישן בתוך הממ"ד?

אם זה אפשרי ונוח, זוהי אפשרות שיכולה לחסוך את הצורך להעביר את הילדים באמצע הלילה. חשוב לזכור לסגור את דלת וחלון הממ"ד בעת הישמע האזעקה.

המרחב המוגן שלנו הוא בתוך מקלט משותף או חדר מדרגות, יחד עם כל שכננו. מהי הדרך הכי טובה להיערך במקרה של אזעקה באמצע הלילה?

כאשר נשמעת אזעקה בזמן שינה, עלינו לקחת בחשבון שזמן ההתארגנות והבלבול גבוהים מהרגיל ולכן יש לבצע מספר הכנות כדי לעמוד בזמן הנדרש: מומלץ להתלבש בצורה שתתאים לשהות במחיצת אנשים, להכין ליד הדלת נעליים / כפכפים וכן לוודא שמפתחות הבית והטלפונים בהישג יד. כמו כן, מומלץ להכין גם בקבוק מים לילדים.