נתניהו: "נמשיך בעוצמה, כל האופציות בעזה על השולחן"

למרות הדיווחים על נסיגת כוחות מעזה, מבהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי המבצע נמשך. "ייקח כמה זמן שיידרש ויופעל כמה כוח שצריך", הצהיר, אך ציין: "לאחר השלמת הפעולה - צה"ל יערך לפי צורכי הביטחון". עוד פנה נתניהו למשפחת גולדין ואמר: "אני מבין ללבכם, נעשה הכל להשיב את הדר". משדר מיוחד

על רקע הדיווחים על נסיגת חלק מכוחות צה"ל מרצועת עזה, ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (שבת) לאפשרויות העומדות על הפרק בהמשך המבצע והבהיר כי המערכה תימשך עד שיושב השקט ויטופל איום המנהרות. יחד עם זאת, ציין ראש הממשלה: "לאחר השלמת הפעולה נגד המנהרות צה"ל יערך להמשך הפעולה לפי צורכי הביטחון". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"צה"ל ממשיך לפעול במלוא העוצמה, כדי להשיב את השקט והביטחון לאזרחים תוך פגיעה משמעותית בתשתיות הטרור", הדגיש ראש הממשלה. "כוחותינו משלימים את פעולת הפגיעה והנטרול של המנהרות בעזה. עד כה נטרלנו עשרות מנהרות, והפעולה פוגעת במאמץ אסטרטגי שהחמאס ביצע במשך שנים".

"פגיעה אסטרטגית בחמאס" (AP)
  

לדבריו, כל האופציות בעזה על השולחן. "אני מעוניין להגיע לתוצאות המבצע, בדרך מדינית, אם אוכל, אבל בכל כלי העומד לרשותי. אכפת לי מחיי כל אזרח ואזרח. אני מוכן להגן על כל אחד, ולכן אני מקבל את ההחלטות בצורה מושכלת ואחראית, כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל", הבהיר נתניהו.

עוד התייחס ראש הממשלה לקריאתה של משפחת גולדין שלא לצאת מעזה מבלי להשיב את הבן. "אני מבין ללב משפחת גולדין, נעשה הכל כדי להשיב את הבנים הנעדרים", אמר ראש הממשלה. בזמן נאומו של ראש הממשלה תודרכה משפחת גולדין על ידי אנשי צה"ל. בהמשך צפויים בני המשפחה לשוחח גם עם ראש הממשלה.

סג"מ הדר גולדין

"מברך על תמיכת אובמה" 

אחרי הדיווחים על שיחה קשה בינו לבין אובמה, התייחס גם נתניהו לקשר עם ארה"ב. "אני מברך על האמירה הברורה והחדה של נשיא ארצות הברית אובמה ומזכיר המדינה קרי, שהטילו את האחריות הישירה להפסקת האש על חמאס", אמר נתניהו. "אני מברך גם על דבריו של אובמה אמש בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני רקטות ומנהרות. קולות דומים שמענו גם ממנהיגים קשובים אחרים בעולם".

"מברך על תמיכת אובמה וקרי" (AP)

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הבהיר כי מי שאחראי להפרת הפסקת האש היה חמאס. "אנשי חמאס הפרו את הפסקת האש אתמול בבוקר", ציין יעלון. "אנחנו נמצאים לקראת השלמת משימת ההשמדה של המנהרות. שילמנו מחיר כבד, טובי בנינו נפלו בקרבות למען הסרת האיום על תושבי עוטף עזה".

ההערכה היא כי הטיפול במנהרות הטרור יושלם בתוך פחות מ-24 שעות. מדובר ביותר מ-30 מנהרות שנהרסו עד כה - חלקן היו מוכרות לצבא עוד לפני תחילת המבצע וחלקן אותרו במהלך "צוק איתן".

חלק מכוחות צה"ל החלו בנסיגה (ארכיון) (רויטרס)

הכוחות שנסוגים מחוץ לרצועה מתפרסים במערך הגנה, שם הם מגובים על ידי אבטחה אווירית וירי ארטילרי, וממתינים לפקודה. בצפון רצועת עזה, בין היתר בבית להיא, הודיע צה"ל לתושבים כי הם מורשים לשוב לבתיהם. מקור בכיר בחמאס אמר הערב בתגובה להתפתחויות כי גם אם ישראל תפסיק את התקיפות, ארגונו לא בהכרח ינצור את האש.

"לא לצאת מעזה בלי הדר" 

זמן קצר לפני דברי ראש הממשלה, כינסו בני משפחתו של סג"מ הדר גולדין מסיבת עיתונאים ובה דרשו בדמעות מראש הממשלה לעשות הכל על מנת להשיב את בנם הביתה בשלום. "אני לא מעלה בדעתי שצה"ל יפקיר לוחם שלו", אמר ד"ר שמחה גולדין, אביו של הדר.

גם אמו של הדר, חדווה, פנתה ישירות למקבלי ההחלטות בדרישה להפעיל כל מאמץ על מנת להשיב את הבן. "אני דורשת ממדינת ישראל שלא תעזוב את עזה עד שתחזיר את הילד שלי הביתה", אמרה. "הדר הוא החיוך שלנו, הוא ילד שרואה את הטוב בכל דבר. גידלנו ארבעה ילדים לתפארת מדינת ישראל, סולם הערכים שלנו מאוד גבוה מבחינת הנאמנות למדינה, ציונות, אחווה. כולם קצינים בצה"ל".

במקביל, בשעות הערב נפצע גבר כבן 70 באורח קשה מפגיעת פצצת מרגמה במועצה האזורית אשכול. מוקדם יותר היום נפצע חייל צה"ל לאחר שנפגע גם הוא מפצצת מרגמה באשכול. הוא פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים תל השומר במצב קל.