חמאס מכחיש: "לא חטפנו את החייל"

לאחר שבשעות הבוקר התגאה חמאס בחטיפתו של חייל צה"ל, שינה דובר שינה את עמדתו וטען כי הארגון אינו מחזיק בסג"מ הדר גולדין. "אנחנו לא מתעסקים עם התקשורת הישראלית", אמר אחד מדוברי הארגון

חמאס נסוג מההצהרה על שבייתו של סג"מ הדר גולדין: בשעות הבוקר (שישי) אישרו בכירי הארגון כי חטפו חייל, אך בשעות הערב השתנתה העמדה המוצהרת של הארגון מסיבה לא ברורה. בתקרית ברפיח נפל בשבי ככל הנראה סגן-משנה הדר גולדין ונהרגו שני חיילים נוספים - רס"ן בניה שראל (26) מקריית ארבע וסמ"ר ליאל גדעוני (20) מירושלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מיד לאחר לקיחתו בשבי על פי החשד של הקצין גולדין, אישר בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק כי בידי הארגון יש חייל חטוף. בראיון לסוכנות ידיעות טורקית הוא אף ידע את שמו של גולדין. אלא שמאז שינו בחמאס קו - כל דובריו של הארגון בכל הרמות, מהדרג המדיני ועד לזרוע הצבאית, אומרים כי האירוע לא מוכר להם ומכחישים כי בידי הארגון חייל חטוף. גם אבו מרזוק חזר בו מדבריו בהמשך.

פאוזי ברהום, מדוברי חמאס, אמר כי "עד כה התקשורת הישראלית טוענת כי שני חיילים נהרגו וחייל נוסף נעלם. אנחנו לא מתעסקים עם התקשורת הישראלית, והנראטיב שלהם חד-צדדי". ייתכן שהסיבה לבלבול בעמדות חמאס היא האש הכבדה של צה"ל ברפיח, שמונעת תקשורת טובה בין החולייה ששבתה ככל הנראה את החייל לבין הממונים עליה. 

סג"מ הדר גולדין

גורם בכיר בחמאס הודיע למצרים שמבחינתם הם יכולים לחדש את הפסקת האש באופן מיידי ולתת ערבות שכל הפלגים מחויבים לזה. המצרים הבטיחו לחמאס, לפי אותו גורם בכיר, שהם פונים לישראל עם האמירה הזו ומחכים לתשובה הישראלית.

הבית הלבן גינה הבוקר את המתקפה של חמאס על החיילים הישראלים ברפיח, וטען כי מדובר בהפרה "בוטה וברברית" של הפסקת האש ההומניטרית, שנכנסה לתוקפה רק כשעה וחצי קודם לכן. ג'וש ארנסט, דובר הבית הלבן, קרא לחמאס לשחרר באופן מיידי את גולדין. לדבריו, מזכיר המדינה קרי שוחח עם ראש הממשלה נתניהו לגבי הצעדים הבאים של ישראל ברצועת עזה.

"ארה"ב קוראת לקהילה הבינלאומית לגנות את הפסרת הפסקת האש מצד חמאס בצורה החריפה ביותר ולגרום להם לשוב לתנאי הפסקת אש", הוסיף. ריאד מנסור, המשקיף הפלסטיני לאו"ם, אמר לרשת CNN כי אינו בטוח שחמאס ביצע את המתקפה או הפר את הפסקת האש.

קצין צה"ל בשבי חמאס - הסיקור המלא:

הקצין שנהרג ספד ב-2007 לחברו: "לוויות – בזבוז זמן"

המתווך בעסקת שליט: "בחמאס תכננו מראש להפתיע עם מתאבד ולחטוף חייל"

פורסמו שמות ההרוגים בתקרית ברפיח

קרי: "חמאס חייב לשחרר את השבוי"

אבי החייל שנשבה: "בטוחים שצה"ל יהפוך כל אבן"

שכנים וחברים בבית משפחת גולדין: "הם חזקים"

נועם שליט לחדשות 2 Online: "מרגישים רע מאוד, כמו כל המדינה"

סג"מ הדר גולדין בריאיון לפני כשנה: "גדלתי על אהבת העם והארץ"

גורם מדיני: "התגובה לחטיפת הקצין תהיה קשה"

חשש: קצין צה"ל נפל בשבי חמאס; שני חיילים נהרגו