היום ה-25 למבצע "צוק איתן"- דקה אחרי דקה

היום ה-25 למבצע "צוק איתן" נפתח עם הכרזת ארה"ב והאו"ם על הפסקת אש הומניטרית בת 72 שעות. לא חלפו שעתיים והירי נמשך, ובמתקפה של חמאס נהרגו קצין וחייל. חשש לחטיפתו של קצין צה"ל הדר גולדין

"צוק איתן" - יום 25: דקה אחר דקה (רויטרס)

היום ה-25 למבצע "צוק איתן": הבוקר (ו') הותר לפרסום כי חמישה חיילי צה"ל נהרגו אמש מפגיעת פצצת מרגמה בשטח המועצה האזורית אשכול. שעות ספורות לפני כן, הכריזו מזכ"ל האו"ם באן קי מון ומזכיר המדינה האמריקני על הפסקת אש הומניטרית בת 72 שעות. צה"ל הודיע כי קיים חשש כבד לחטיפתו של קצין צה"ל הדר גולדין, בן 23 מכפר סבא. באותה תקרית נהרגו קצין וחייל. 

מבצע "צוק איתן" - עדכונים שוטפים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

רב סרן בניה שראל

22:00: נשיא ארצות הברית ברק אובמה קרא לשחרר את הקצין השבוי הדר גולדין ללא תנאים. הוא קרא להגיע להפסקת אש אך הדגיש כי יש לישראל את הזכות להגן על עצמה.

21:45: רקטה שנורתה לעבר אזור אשדוד נחתה בשטח פתוח בלי לגרום לנזק או נפגעים.

21:15: שר החוץ של טורקיה אהמט דאבוטולו אמר כי אנקרה מוכנה לסייע לארצות הברית בשחרור הקצין השבוי הדר גולדין. עם זאת, הדגיש דאבוטולו כי העדיפות העליונה היא השגת הפסקת אש בין ישראל לחמאס.

20:00: ארבע רקטות נורו מעזה לעבר שטחי המועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

19:50: הפלסטינים מדווחים כי תושבי רפיח שבדרום הרצועה קיבלו הוראה לא לצאת מהבתים.

19:00: הסנאט האמריקני אישר העברת 225 מיליון דולר למערכת כיפת ברזל.

18:45: מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי קרא לחמאס לשחרר מיד את החייל השבוי הדר גולדין, וקרא לקטאר וטורקיה לסייע בכך. הוא גינה את "הפרת הפסקת האש הברברית" של חמאס.

18:30: חמאס הודיע למצרים כי הוא מוכן להפסקת אש. במקביל, מתכנסת ישיבת הקבינט המדיני בטחוני לדון בהמשך צעדיה של ישראל.

18:10: אביו של קצין צה"ל הנעדר הדר גולדין אמר כי הוא מחזק את ידי הצבא. "אני בטוח שיהפכו כל אבן עד שיחזירו את הדר הביתה בריא ושלם", אמר.

17:30: רב סרן בניה שראל יובא למנוחות מחר, מוצאי שבת, ב-00:15 בעירו חברון. סמל ראשון ליאל גדעוני יובא למנוחות ביום ראשון ב-17:00 בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים.

סמל ראשון ליאל גדעוני

17:20: הותרו לפרסום שמות שני ההרוגים בתקרית ברפיח הבוקר. ההרוגים הם רב סרן בניה שראל, בן 26 מקריית ארבע ששירת בחטיבת גבעתי, וסמל ראשון ליאל גדעוני, בן 20 מירושלים, גם הוא לוחם בחטיבת גבעתי.

17:05: שלוש רקטות נפלו מחוץ ליישובים במועצה האזורית אשכול. איש לא נפגע ולא נגרם נזק.

16:50: עוד לפני ישיבת הקבינט המיוחדת הערב ב-18:30, סגן השר לשירותי דת אלי בן דהן קרא בדף הפייסבוק שלו "לעצור את הפאניקה", כהגדרתו. "מדינת ישראל תפעל להשבת חייליה, זה המן להכות בהם ללא רחם עד שיצעקו די", כתב בן דהן בדף הפייסבוק שלו.

16:00: הבית הלבן גינה את המתקפה של חמאס הבוקר וכינה אותה "הפרה ברברית של הפסקת האש". במקביל, המלך עבדאללה מערב הסעודית גינה את המתקפה של ישראל בעזה וכינה אותה "טבח ופשע מלחמה".

15:42: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "חמאס הפר באופן בוטה וחד צדדי את הפסקת האש". בשיחה עם שר החוץ האמריקני ג'ון קרי, הוסיף נתניהו כי "חמאס וארגוני הטרור הנוספים ברצועה יישאו בתוצאות מעשיהם".

15:36: הקבינט המדיני בטחוני צפוי להתכנס לדיון מיוחד בשעה 17:30 כדי לדון באפשרות שקצין צה"ל הדר גולדין נחטף בידי חמאס.

15:18: הותר לפרסום כי שני חיילי צה"ל נהרגו הבוקר במהלך חילופי אש כבדים באזור רפיח בדרום רצועת עזה. הודעות נמסרו למשפחותיהם.

15:02: משרד הבריאות הפלסטיני דיווח כי מספר ההרוגים בחילופי האש באזור רפיח עלה ל-50, ומספר הפצועים עלה לכ-220.

14:19: שתי רקטות התפוצצו סמוך ליישוב במועצה האזורית שער הנגב. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

14:00: סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס מוסא אבו מרזוק אמר כי בידי הארגון חייל ישראלי חטוף. מוקדם יותר התיר דובר צה"ל לפרסום כי קיים חשש לחטיפת חייל ברפיח שבדרום רצועת עזה.

13:54: אזעקה נשמעה בשדרות ובמועצה האזורית שער הנגב. לא ידוע על נפגעים.

13:45: אזעקה נשמעה במרחב אשקלון.

13:40: מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף יואב פולי מרדכי, הודיע לשליח האו"ם רוברט סרי שבעקבות ההפרה הנוספת של חמאס את הפסקת האש ההומניטארית, ישראל תגיב בעוצמה להתקפות החמאס וארגוני הטרור הנוספים בעזה.

13:32: דובר צה"ל מוסר כי קיים חשש שחייל צה"ל נחטף על ידי מחבלים באזור רפיח. האירוע בעיצומו וצה"ל מקיים מאמצים מבצעיים ומודיעיניים נרחבים לאיתור החייל.

13:20: אזעקה נשמעה בשטח המועצה האזורית אשכול. לא ידוע על נפגעים.

12:55: הותר לפרסום שמו של הלוחם החמישי שנהרג אמש מפצצת מרגמה במועצה האזורית אשכול: סרן (מיל') לירן אדיר (אדרי), לוחם בעוצבת "ברק", בן 31 מעזוז.

12:42: גורם ישראלי דיווח כי מתאם הפעולות בשטחים, האלוף יואב פולי מרדכי עדכן את שליח האו"ם למזרח התיכון, רוברט סרי, על סיום הפסקת האש בעקבות הפרתה על ידי חמאס.

12:29: שלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

12:26: כלי תקשורת פלסטיניים דיווחו כי בעקבות האירוע ברפיח, החליטה מצרים שלא תקבל את משלחות המשא ומתן בקהיר. על פי הדיווח, ישראל היא שהודיעה למצרים שהיא אינה מתכוונת לדון כעת בהפסקת אש קבועה.‎

11:55: גורם בלשכת ראש הממשלה אמר כי "זו פעם נוספת שחמאס הפר באופן בוטה את הפסקת האש, הפעם היתה זו הפסקת אש עליה הכריזו מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי ומזכ"ל האו"ם באן קי מון".

11:37: גורמים פלסטינים בעזה טוענים כי התקרית ברפיח מסמלת מבחינתם את סופה של הפסקת האש. בישראל טרם התקבלה התייחסות רשמית לתקרית.

11:20: מקורות פלסטיניים דיווחו כי חמישה בני אדם נהרגו ויותר מ-20 נפצעו בחילופי האש באזור רפיח, לאחר שמחבלים יצאו מפיר מנהרה. צה"ל יורה פגזים לאזור.

11:01: הפסקת האש נכנסה לתוקפה בשעה 08:00, אך על פי דיווח ראשוני, בשעה זו מתקיימים חילופי אש כבדים באזור רפיח. הפלסטינים מדווחים על פצועים ועל ירי ארטילריה.

10:57: הותר לפרסום שמו של חייל צה"ל שנהרג אתמול בפיצוץ הפצמ"ר. סמל ראשון נועם רוזנטל, בן 20, ממיתר. הלווייתו תתקיים היום בשעה 13:00 בחלקה הצבאית בבית העלמין במיתר.

10:51: אזעקה נוספת נשמעה במועצה האזורית אשכול, שלוש שעות לאחר כניסתה לתוקף של הפסקת האש. טרם דווח על יירוטים או נפילות באזור.

10:19: הותרו לפרסום שמותיהן של שלושה חיילי צה"ל שנהרגו אתמול מנפילת הפצמ"ר. רס"ל (מיל') דניאל מרש, בן 22 מראשון לציון. סרן עמרי טל, בן 22 מיהוד. סמ"ר שי קושניר, בן 20 מקריית מוצקין.

10:06: שעתיים מהפסקת האש: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול. טרם דווח על יירוטים או נפילות באזור.

09:15: גורם צבאי בכיר מסר כי גם בזמן הפסקת האש, הפעילות במנהרות נמשכת. "מכיוון שריכוז המאמץ הוא עדיין בשטחי לחימה, חמאס עלול לא לכבד את הפסקת האש", אמר המקור והוסיף כי "במידה ויהיה ירי, אנחנו חופשיים ממגבלות ונטפל בהם. אש תענה באש".

08:26: במהלך הלילה תקפו כוחות צה"ל, שכללו את חיל הים, חטיבת הצנחנים וחטיבת גבעתי, כ-50 מטרות ברחבי רצועת עזה. בין המטרות היו עמדות שיגור, חמ"ל ושני פירי מנהרות.

08:07: רקטה התפוצצה בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול. אין נפגעים ולא נגרם נזק.

08:00: נכנסה לתוקפה הפסקת האש, שתמשך 72 שעות.

07:52: כיפת ברזל יירטה חמש רקטות במרחב אשדוד והשפלה. כמן כן דווח על נפילה בשטח פתוח באשדוד. לא התקבלו דיווחים על נפגעים או על נזק בעקבות הירי לאזור.

06:55: אזעקה נשמעה באופקים וחצרים

06:50: אזעקת צבע אדום נשמעה בשער הנגב

06:20: ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון אישרו את הצעת ארה"ב והאו"ם להפסקת האש הומניטרית בת 72 שעות

05:10: אזעקת צבע אדום נשמעה במועצה האזורית אשכול

05:05: הותר לפרסום: 5 חיילים נהרגו אתמול בערב מפגיעת פצמ"ר במועצה האזורית אשכול

03:50: הבית הלבן קורא לישראל ולחמאס לחתום על הפסקת אש ארוכת טווח

01:15: אזעקה נשמעה באזור השפלה ביישובים רמלה, לוד, צריפין, נס ציונה ורחובות. עדים דיווחו כי נשמעו קולות יירוטים. כיפת ברזל יירטה רקטה אחת

01:10: אזעקה נשמעה במועצה האזורית חוף אשקלון

00:50: מזכ"ל האו"ם באן קי מון ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הודיעו כי ישראל וחמאס קיבלו הסכם הפסקת אש הומניטרית ללא תנאים בעזה. ההסכם ייכנס לתוקפו ביום שישי בשעה שמונה בבוקר. ויימשך 72 שעות