דיווח: "ישראל תוכל להשמיד מנהרות – אבל רק מחוץ לעזה"

ישראל ממשיכה להבהיר לעולם כי היא לא מתכוונת לצאת מעזה לפני שצה"ל ישים סוף לאיום המנהרות בעזה, אולם רשת CNN מדווחת כי בזמן הפסקת האש, תוכל ישראל להמשיך לטפל במנהרות, אלא שהיא תוכל לעשות זאת רק בצד הישראלי ולא בתוך הרצועה

מנהרה שאותרה בעזה, ארכיון (ליאור וענונו ורפאל חיון)

בעוד סוכנויות הידיעות הזרות הודיעו הלילה (שישי) על כך שישראל תוכל להמשיך בהשמדת המנהרות ברצועת עזה, תוך כדי הפסקת האש הזמנית שתחול הבוקר החל מהשעה 8:00, דווקא ברשת CNN מדווחים אחרת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

על פי הדיווח של כתב הרשת, ג'ון ווס, ישראל תוכל להמשיך בפעילות איתור המנהרות והשמדתן, אבל רק בשטח הישראלי. לדבריו, כוחות צה"ל יידרשו לעצור את עבודתם בתוך רצועת עזה בזמן הפסקת האש.

פרטי הדיווח נוגדים גם את הנתיב החלופי שהציעה מצרים. הנתיב החדש להפסקת האש, שנבחן בידי הקבינט המדיני-ביטחוני, כלל בין היתר מהלך חד צדדי מתואם להפוגה, שבמסגרתו תסיים ישראל בימים הקרובים את הטיפול במנהרות.

מוקדם יותר הלילה, לאחר פרסום ההצהרה המשותפת של האו"ם וארה"ב על ההסכם שהושג להפסקת האש הזמנית, אמר ג'ון קרי כי "שני הצדדים צריכים להבין שישראל צריכה לחיות ללא איום הטילים והמנהרות. אני יודע שנתניהו עובד קשה בהגנה על אזרחי ישראל".

על פי דיווחים שהגיעו בעקבות ההצהרה על הפסקת האש, משלחות מישראל ומהצד הפלסטיני יגיעו לקהיר מיד אחרי שתיכנס הפסקת האש לתוקפה, בכדי לנהל משא ומתן שיביא להפסקת אש קבועה. חמאס אישר את הפרטים על הפסקת האש, אך הדגיש כי הם מסתייגים מפירוז הרצועה מנשק.