קצין בכיר באוגדת עזה: "חמאס נערך כשנה ל'מלחמת יולי'"

הגורם הבכיר התייחס להישגי מבצע "צוק איתן" ואמר כי "צה"ל החזיר את חמאס ארבע-חמש שנים לאחור מבחינת הפגיעה בתשתיות". על האירוע הקשה שבו נהרגו שלושה לוחמי מגלן במבנה בחאן יונס אמר כי "מדובר במרפאה של אונר"א שמולכדה עם 12 חביות נפץ, שכל אחת מהן הכילה כ-80 ק"ג חומר נפץ"

ארכיון (AP)

"חמאס נערך במשך כשנה ל'מלחמת יולי'" - כך אומר היום (חמישי) קצין בכיר באוגדת עזה. הוא הוסיף כי "תחילה, החלו בארגון לדבר על 'מלחמת יוני' ולאחר מכן שונה המונח". לטענת הגורם הצבאי הבכיר, בצה"ל זיהו את ההיערכות של ארגון הטרור והחלו להתכונן לקראת המהלך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בדבריו התייחס הקצין גם לאירוע הקשה שבו נהרגו שלושה לוחמים מיחדית מגלן: סמ"ר מתן גולטיב (21), סמ"ר עומר חי (21) וסמ"ר גיא אלגרנטי (20), במבנה ממולכד בחאן יונס שבו פעלו. "מדובר היה במרפאה של אונר"א שמולכדה עם 12 חביות נפץ, שכל אחת מהן הכילה כ-80 ק"ג חומר נפץ", הסביר קצין והוסיף כי הסיבה לכך שחומר הנפץ לא אותר נעוצה בכך שהוא הוטמן באדמה.

מנהרה של חמאס (דובר צה"ל)

יחד עם זאת, אומר הגורם הבכיר כי מבצע "צוק איתן", המתנהל זה היום ה-24, "החזיר את חמאס ארבע-חמש שנים לאחור מבחינת הפגיעה בתשתיות, בדגש על תשתית המנהרות". לדבריו, עשרות מחבלים קבורים בתוך המנהרות, אך "עדיין יש להם יכולת לצוץ מאחת מהן ולהפתיע".

הקצין הבכיר ציין כי צה"ל ידע על למעלה מ-90% מהמנהרות שהיו קיימו והעריך כי 80% טופלו באופן אפקטיבי. "כל ההתקפות שיצאו מהמנהרות על הגדר היו בסופו של דבר נגד הצבא ולא נגד יישובים ומכאן ההערכה שהמטרה העיקרית של חמאס הייתה לחטוף חייל", הבהיר.

בכירים בפיקוד דרום שהתייחסו היום להמשך המבצע אמרו כי "אחת המטרות של המבצע היא גם החזרת האמון בין תושבי עוטף עזה לצבא, שהשטח יהיה נקי ממנהרות".