הפוגה ל-4 שעות, נפגעים בחילופי אש בעזה

בעוד הקבינט מכונס לדיון בהמשך המבצע, הסכימה ישראל להפוגה הומניטרית שלא תחול על אזורים שבהם מתנהלת לחימה. זמן קצר לאחר מכן נורו רקטות לדרום - שתיים יורטו מעל אשדוד. 12 חיילים נפצעו ופונו לבתי חולים

הפצועים פונו, ארכיון (AP)

בעוד הקבינט המדיני-ביטחוני מתכנס על מנת לדון בהמשך הפעולה במסגרת מבצע "צוק איתן", הנחה הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ לאפשר חלון זמנים הומניטרי, בין השעות 15:00-19:00, וזאת על מנת לאפשר פינוי פצועים במספר אזורים ברחבי הרצועה. חלון הזמנים ההומניטרי לא יחול על אזורים בהם מתנהלת פעילות מבצעית שתימשך כסדרה. עוד קודם לכן נרשמו חילופי אש בין כוחות צה"ל למחבלי החמאס, לצה"ל 12 פצועים שפונו לבית החולים סורוקה בבאר שבע, ארבעה מהם במצב קשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

במערכת הצבאית זיהו בפעמים הקודמות שבהן סוכם על הפוגה הומניטרית כי פעילי הטרור מנצלים את הזמן שנועד לסיוע לאזרחים לשינוע אמצעי לחימה. בצה"ל הדגישו היום כי כל ניסיון לנצל את ההפוגה לפגיעה בכוחות צה"ל ובתושבי ישראל יענה בתגובה חמורה. חמאס הגיב בירי לעבר אשדוד ואשקלון ללא נפגעים, נזק נגרם זמן קצר לאחר מכן לבית במועצה האזורית שדות נגב. בארגון הטרור טענו כי ההודנא "חסרת ערך" ונועדה לצרכים תקשורתיים בלבד.

ועל רקע ההפוגה, מתכנס בשעה זו הקבינט המדיני ביטחוני בקריה בתל אביב כדי לדון בהמשך לפעולה במסגרת מבצע "צוק איתן", כששתי האפשרויות שעומדות על הפרק הן הרחבת הפעולה הקרקעית או היערכות לקראת הוצאת כוחות צה"ל מהרצועה. בישיבה ידונו שרי הקבינט בסיכוי להסכם הפסקת אש על פי המתווה המגבש במצרים.

כוחות חי"ר ושריון פועלים ברצועה (רויטרס)

לפני תחילת הדיון, התייחס גורם בכיר ישראלי גם לחלופות שיישקלו במקביל. "הסדרה באמצעות מצרים היא הפתרון הטוב ביותר למניעת התעצמות", אמר הבכיר. "השרים ידונו גם באפשרות של המשך פעילות הצבא במקרה של קריסת המגעים". במקביל, משלחת רשמית של הרשות הפלסטינית צפויה להגיע היום בקהיר, יחד עם נציגי החמאס והג'יהאד האסלאמי על מנת לדון במתווה המצרי להפסקת אש.

ברצועה ממשיכים הכוחות השטח בפעולה המוצהרת של מבצע "צוק איתן", איתור והשמדת מנהרות התקיפה המובילות לישראל. במספר מוקדים התרחשו חילופי אש בין כוחות צה"ל למחבלי חמאס. כמה חיילים שנפגעו בתקריות אלו פונו על ידי מסוק לבתי החולים בארץ בדרגות פציעה שונות. "הכרזנו על אירוע רב נפגעים, תשעה פצועים הגיעו לבית החולים, מצב ארבעה מהם במצב קשה", אמר פרופ' יוחנן פייזר, סגן מנהל בית החולים סורוקה. שלושה פצועים נוספים הועברו לבית החולים ברזילי באשקלון.

לוחמי צה"ל, היום (דובר צה"ל)

בתוך כך, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון קיים הערכת מצב בהשתתפות נציגי צה"ל, שב"כ ומתאם הפעולות בשטחים שבה הדגיש כי הכוחות בשטח ממשיכים בהליך השמדת המנהרות. "אנחנו מוסיפים לגבות חמאס מחיר כבד מאוד", הדגיש יעלון.

"אנו לא מגבילים את עצמנו בזמן או במקום, ומגיעים לכל מקום שידוע לנו על מנהרות או פירי מנהרות, גם אם זה מצריך אותנו להעמיק את הכניסה לתוך שטחים שטרם היינו בהם", הוסיף שר הביטחון. "כל האפשרויות המבצעיות נמצאות על השולחן, וחשוב מאוד להמשיך לשמור על ערנות ודריכות".

שר הביטחון התייחס גם לנאומו של מפקד הזרוע הצבאית של החמאס אמש, מוחמד דף, ששבר שתיקה בהודעה מוקלטת שפרסם. "נאום כזה או אחר שמוקלט בחסותם של מתקנים אזרחיים או ילדים ונשים כמגן אנושי לא ישנו את המציאות. והמציאות היא שחמאס ספג אבדות רבות ואיבד נכסים רבים", הוסיף יעלון.

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, אודי סגל, ירון שניידר ויואב אבן.