דיווח בעזה: 20 הרוגים בתקיפת בי"ס של האו"ם

גורמי רפואה ברצועת עזה האשימו את ישראל בהפצצה בבית ספר של אונר"א בג'באליה, ששימש כמקלט עבור רבים. על פי הדיווח, 20 בני אדם נהרגו. דובר צה"ל: "הדיווח בבדיקה, לא יכול להכחיש או לאשר"

גורמי רפואה ברצועת עזה דיווחו על הפצצה בבית ספר של אונר"א בג'באליה שבצפון הרצועה. על פי הדיווח של דובר שירותי החירום ברצועה, אשרף אל-קודרה, 20 בני אדם נהרגו בתקיפה של צה"ל בבית הספר, ששימש כמקלט הומניטרי עבור רבים. דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, אמר כי אינו יכול בשלב זה לאשר את הדיווח שנמצא בבדיקה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

שעות ספורות קודם לכן דיווחה סוכנות הסיוע של האו"ם לפליטים על מציאת מצבור רקטות נוסף באחד מבתי הספר של הארגון ברצועת עזה, וגינתה את האחראים להסתרת הנשק במקום. טרם התברר האם בית הספר שנפגע הוא אותו בית הספר בו הוחבאו הרקטות. הפלסטינים מדווחים על 41 הרוגים לפחות משעות הערב המאוחרות.

במקביל חיל האוויר הפציץ כ-50 יעדי טרור ברצועת עזה וחיל הים תקף מחסני אמל"ח ומשגרים, בתגובה לירי הרקטות לעבר מדינת ישראל. ארבעה חיילי צה"ל נפצעו קל מירי פצצת מרגמה ברצועה וקיבלו טיפול רפואי, מעבר לכך אין נפגעים נוספים וכוחות צה"ל. ביממה האחרונה הותקפו כ-200 מטרות, נהרגו כ-20 מחבלים והושמדו שלוש מנהרות. מדובר צה"ל נמסר כי חיל האוויר צפוי להגביר את התקיפות ברצועה היום. בשעות הבוקר נחתה רקטה אחת בשטח פתוח במועצה האזורית אשכול, ולא גרמה לנזק או לנפגעים.

טיל מאוניית קלוס סי, השנה (דובר צה"ל)

כריס גאנס, דובר אונר"א, טען כי הנחת הרקטות בבית הספר מסכנת אזרחים והאשים את "הקבוצה או הקבוצות האחראים לכך", אך לא קבע איזה ארגון עומד מאחורי המעשה. "זוהי הפרה נוספת של הנייטרליות במתקנינו - אנו קוראים לכל הצדדים הלוחמים לכבד את אופיים של מבני האו"ם", הבהיר גאנס, שציין כי טרם הצליח להגיע לאתר בו הונחו הטילים בשל הלחימה העזה באזור.

גאנס הוסיף כי הארגון קרא למומחי נשק של האו"ם על מנת שיטפלו במצבור שהתגלה. לדבריו, המומחים ישמידו את הרקטות ויהפכו את בית הספר למוגן בשנית, וזאת בניגוד למקרה קודם בו נמצאו רקטות בבית ספר בעזה והושבו לחמאס על ידי אונר"א - דבר שעורר זעם רב בישראל.

משמשים כסליק של חמאס? אונר"א בעזה (AP)

"המקום צריך להיות מקלט בטוח ונייטרלי"

שלשום התייחסה מועצת הביטחון למצבורי הנשק שנמצאו במתקני או"ם בעזה, בהם בית הספר בבית חנון שנפגע מירי, וציינה כי "מתקנים אזרחיים והומניטריים צריכים לזכות לכבוד ולהגנה".

גם שגרירת ארה"ב לאו"ם סמנת'ה פאוור גינתה את השימוש במתקנים "לאחסון רקטות ולתקיפת אזרחים ישראלים". "בנייני האו"ם בעזה מעניקים מחסה ליותר מ-140 אלף פלסטינים, בהם ילדים תמימים רבים, והמקום צריך להיות מקלט בטוח ונייטרלי עבור אזרחים שנמלטו מבתיהם", הדגישה פאוור, לא קבעה האם טיל ישראלי או טיל של חמאס פגע בבית הספר וגרם למותם של 15 בני אדם לפחות.

לפני כשבועיים התגלו רקטות בתוך בית ספר שמפעילה אונר"א ברצועת עזה. הארגון פתח בחקירה וגינה את המעשה, אך לאחר מכן דווח כי הנשק הוחזר לידי חמאס. "במהלך סריקה שגרתית, אנשי אונר"א גילו 20 רקטות שמוחבאות בבית ספר בעזה" נאמר אז בהודעת הארגון, שטען כי הפעולה מסכנת את אזרחים ואת משימת הארגון בכללותו.