רקטות לגוש דן, באר שבע וי-ם

על רקע הדיווחים על הפסקת אש מתקרבת, חמאס מגביר את האש לטווחים ארוכים. לא דווח על נפגעים במטחים. 6 חיילים נפצעו מפצמ"ר בתוך עזה. במקביל, צה"ל ממשיך לתקוף ברצועת עזה

על רקע הדיווחים על מגעים מתקדמים להפסקת אש - הלחימה נמשכת. אזעקות נשמעו הערב (ג') באשקלון, באר שבע והסביבה, וכעבור זמן קצר הופעלו הצופרים גם ברחבי גוש דן והשפלה. אזעקות נשמעו בין היתר באשדוד, רמת גן, ראשון לציון, בני ברק, אור יהודה, גני תקווה, יהוד. כמו כן, נשמעה אזעקה גם בבית החולים תל השומר. שלוש רקטות יורטו בהצלחה על ידי כיפת ברזל מעל גוש דן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מוקדם יותר הערב נפצעו שישה חיילים מפגיעת פצצת מרגמה בצפון רצועת עזה. כוחות צה"ל פתחו בירי ארטילרי כבד באזור, כדי לאפשר את חילוצם של הפצועים לבית החולים. במקביל, הירי נמשך. 9 רקטות נורו לאזור באר שבע והפזורה הבדואית 4 יורטו ע"י כיפת ברזל ו-5 התפוצצו בשטחים פתוחים.

זמן קצר קודם לכן, ירה חמאס רקטות גם לאזור הרי ירושלים. רקטה אחת יורטה ע"י כיפת ברזל ורקטה נוספת התפוצצה בשטח פתוח ושריפה התלקחה באזור. בשעות הערב המוקדמות שוגרו 4 רקטות נוספות לאזור חוף אשקלון - כולן התפוצצו בשטח הפלסטיני. לא היו נפגעים או נזק.

גורמים ביטחוניים התריעו מוקדם יותר, כי אל מול הדיווחים, על הפסקת אש קרבה עלול חמאס לנסות ולסיים במכת אש משמעותית. כוננות שיא נרשמת בשטח לאפשרות של מטח רקטות גדול, גם לאזורים מרוחקים בישראל, ולאפשרות של חדירה נוספת דרך מנהרות.

לקראת הפסקת אש? (דובר צה"ל)

גורם ישראלי בכיר אמר הערב כי כל הצדדים הגיעו להסכמה לקיים הפסקת אש, שבמהלכה ידונו בקהיר בהבנות בדרך להפסקת אש כוללת. גורם נוסף טען כי עדיין אין הבנות סופיות - אך מתנהלים מגעים מתקדמים להפסקת אש.

התנאים של ישראל להפסקת אש

הבכיר הישראלי ציין כי למרות ההסכמה בין הצדדים, עדיין לא ברור לכמה זמן תהיה הפסקת האש הראשונית, אך הוחלט כי במהלך ההפוגה ישראל תוכל להמשיך ולפעול נגד המנהרות - למורת רוחו של חמאס.

התנאים שדורשת ישראל במסגרת הסכם להפסקת אש כוללים: ראשית הפוגה זמנית בעוד צה"ל נשאר בשטח ובמקביל דיון בקהיר על התנאים, בהם מניעת התעצמות של חמאס בתמורה לשיקום הרצועה, הקמת מנגנון למניעת חימוש ארגוני הטרור ותהליך של פירוז הרצועה.

בינתיים, עשרות אזרחים התכנסו מול הקריה כדי להפגין נגד האפשרות של הפסקת אש. המפגינים קוראים לממשלה להמשיך את הלחימה בעזה.

חשש מ"מכת אש"

קרי: "נתניהו ביקש הפסקת אש"

בתוך כך, הירי הדו-צדדי בזירה המדינית בין ישראל לארה"ב נמשך. על רקע הביקורת שמתחו בכירים בישראל על יוזמתו, טען הערב מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא שפנה אליו וביקש כי יפעל להפסקת אש. לדבריו, נתניהו הדגיש כי הפסקת האש צריכה להיות בתנאיה של ישראל, שעיקרם המשך השמדת המנהרות.

הירי הדו צדדי נמשך (AP)

בנאומו התייחס לראשונה קרי בקולו לדברי הביקורת החריפים שהשמיעו בכירים בישראל נגד היוזמה שהוא מוביל. "ספגתי עלבונות, אני לא מודאג לגבי זה, העניין הוא לא אני, העניין הוא ישראל וזכותה להגן על עצמה ותמיכתנו האיתנה בזכותה", הבהיר מזכיר המדינה האמריקני. "העניין הוא האם יש דרך להתקדם כך שיימנעו אבדות בקרב חיילים ישראלים ואזרחים בכל מקום". ‎

בישראל מיהרו להכחיש את הדברים וגורם בלשכת ראש הממשלה הצהיר כי היה זה קרי שהעלה את רעיון הפסקת האש. לדברי הגורם, ראש הממשלה הבהיר לו כי ישראל תקבל הפסקת אש רק בתנאיה וכי צה"ל ימשיך לפעול ברצועה.

בהכנת הכתבה השתתפו: רוני דניאל, אודי סגל וניר דבורי