מבקר המדינה הזהיר מהמנהרות כבר ב-2007

כבר בימים הראשונים של מבצע "צוק איתן", כשמערכת מנהרות הטרור שנחפרה ברצועת עזה הלכה ונחשפה, טענו גורמים שונים כי מחסור במודיעין הוביל להבנה לוקה של מלוא גודל האיום. עם זאת, מתברר כי דוח של מבקר המדינה התריע על סכנת המנהרות כבר במאי 2007: "המנהרות מהוות איום, בביקורת עלה כישלון מתמשך בטיפול בבעיה"

האיום היה ידוע מראש (דובר צה"ל)

ירי הרקטות הבלתי פוסק לעבר שטח ישראל היה אומנם הגורם הרשמי ליציאה למבצע "צוק איתן", אך בתוך זמן קצר התגלו ממדיו האמיתיים של איום מנהרות הטרור, וזה הפך למוקד הפעילות הצבאית ברצועה. בימים האחרונים נשמעת ביקורת על כשל מודיעיני שבא לידי ביטוי במידע לוקה או חסר בנוגע לגודל האיום, אך מתברר כי היה מי שהתריע כבר לפני שנים מפני הסכנה הגדולה הטמונה במנהרות - מבקר המדינה דאז מיכה לינדנשטראוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בחודש מאי 2007 הקדיש מבקר המדינה פרק בדוח שלו ל"התמודדות עם הלוחמה התת קרקעית הפלסטינית" והזהיר כי "גם לאחר ההתנתקות מהוות המנהרות איום בגזרת רצועת עזה". המבקר הוסיף כי בעתיד, כך על פי הערכות מודיעין, עלולה ישראל להיתקל בבעיית המנהרות גם בגזרות אחרות - בהן גדר ההפרדה, גבול לבנון, גבול מצרים וגבול סוריה.

"ישראל עלולה להיתקל בבעיה" (חדשות 2)

"בביקורת עלה כישלון מתמשך בטיפול בבעיית המנהרות עד מועד סיום הביקורת בדצמבר 2005", נכתב בדוח, "עקב התמודדות לקויה עם האיום בשלושת התחומים שנבדקו - תפיסת ההפעלה, המאמץ הטכנולוגי והתמודדות המודיעין עם האיום".

"כישלון מתמשך בטיפול במנהרות" (רויטרס)

"על צה"ל להתמודד עם האיום התת קרקעי"

המבקר הוסיף כי רק בסוף 2004, לאחר מספר פיגועים קשים שיצאו לפועל באמצעות מנהרות תופת, החל צה"ל בניסיון לטיפול מערכתי באיום, "אולם גם אז עבודת המטה בתחום זה לא עסקה בהיבט הרחב והמלא של הסוגיה, ולא הביאה בפועל לפתרון מערכתי של הבעיה".

"לא הוצג פתרון מערכתי של הבעיה" (רויטרס)

"על צה"ל לבנות את ההתמודדות עם האיום התת קרקעי מתוך ראייה כוללת בכל תחומי העשייה ולהעמיד לרשות הגורם המוביל התמודדות זאת את הכלים", כתב לינדנשטראוס. "על צה"ל ומפא"ת להחיש ולייעל את תהליכי הפיתוח של האמצעים הטכנולוגיים לגילוי ואיתור מנהרות". 

אתמול נהרגו חמישה חיילי צה"ל במהלך חדירת מחבלים באמצעות מנהרה סמוך לקיבוץ נחל עוז שבמועצה האזורית שער הנגב. מחקירת האירוע עולה כי חוליית המחבלים עברה את הגבול באמצעות מנהרה שחדרה כ-150 מטרים לתוך שטח ישראל. המחבלים ארבו לכוח צה"ל ששהה באותה שעה בפילבוקס (עמדת שמירה צה"לית העשויה בטון) וירו לעברם טיל נ"ט. מהירי נהרגו חמשת החיילים.

חמשת החיילים שנהרגו בחדירת המחבלים