קצין בכיר: "הדרג המדיני צריך להחליט עכשיו - נכנסים או יוצאים"

גורם בכיר בצה"ל התייחס להמשך מבצע "צוק איתן" וקרא לממשלה להכריע האם מרחיבים את הפעולה בעזה או נסוגים. "בשביל החיילים מדובר במלחמה ולא במבצע", אמר. "לא הופתענו מעוצמת הלחימה של חמאס ומהנחישות". על סיום המערכה אמר: "לא תהיה תמונת ניצחון, אבל אנחנו קרובים להשגת המטרות"

שלושה שבועות אחרי שצה"ל פתח במבצע "צוק איתן" ויממה לאחר ש-10 חיילים נהרגו במהלך הלחימה ברצועה, קרא היום (ג') קצין בכיר בצה"ל לשרי הקבינט לקבל את ההחלטה הקשה - האם להסיג את הכוחות מתוך רצועת עזה או דווקא להרחיב את המבצע ולהיכנס עמוק יותר לשטח הנשלט על ידי חמאס. הצטרפו למשדר המיוחד בערוץ 2 ובאתרי חדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"על הקבינט להחליט האם להתקדם או לצאת מעזה", אמר הקצין הבכיר. "מדובר בימים קריטיים של שלהי מערכה או שהיא נסגרת או שהיא ממשיכה. בשביל החיילים מדובר במלחמה ולא במבצע. לא הופתענו מעוצמת הלחימה של חמאס והנחישות שלהם. יש עשרות שבויים מהכוחות המיוחדים של החמאס שנמצאים בידי צה"ל. לא נראה פה דגלים לבנים ונעליים בחולות ולא תהיה תמונת ניצחון אבל כבר עכשיו אנחנו יודעים שאנחנו מאוד מאוד קרובים להשגת המטרות".

"יש לי אחריות שלי מהזווית הצבאית לכוון את המערכה לאן שצריך", הוסיף הקצין. "אני מתכתב עם ההגנה על הציבור ולא עם מה ש הציבור רוצה. זה לא האח הגדול ולא רייטינג - מי בעד ומי נגד. אני מניח שלדרג המדיני יש שיקולים פוליטיים ומדיניים".

לדברי הקצין, יכולת ההתאוששות של חמאס תהיה מאוד קשה. "יש הכנות לכל תרחיש אפשרי כולל הכנות לכניסה עמוקה פנימה", הוא הסביר. "ההישגים הישירים קצרי הטווח וארוכי הטווח הם מאוד רבים. אני לא יודע אם נגיע לכל פיר של מנהרה ולכל טיל או רקטה, אבל אני באמת מאמין שאחרי הקיץ החם הזה יבוא סתיו ויגיע הגשם ואז נראה שמצבנו הרבה הרבה יותר טוב".

"מתחשבים באוכלוסיה האזרחית" (רויטרס)

"צפויה מערכה משפטית אדירה"

לטענת הקצין, צה"ל עושה כל שביכולתו על מנת לצמצם כמה שניתן את הפגיעה באזרחים בלתי מעורבים במהלך הלחימה ברצועה. "אני שמח שאנחנו מפעילים את הכוח בעוצמה הנדרשת ועושים את הכל כדי לחסוך בחיי חיילי צה"ל כל זאת תוך התחשבות באוכלוסיה האזרחית ופגיעה מינימלית בבלתי מעורבים", הדגיש.

"ימים קריטיים של לחימה". חיילים ברצועה (רויטרס)

הקצין הסביר כי כפי הנראה צפויה מערכה משפטית לא פשוטה עבור בכירים ישראלים בבתי המשפט הבינלאומיים אחרי שהתותחים יידומו. "מדינת ישראל תהיה תחת מערכה משפטית בינלאומית אדירה", הדגיש הקצין. "אני בן של ניצולת שואה. סולם הערכים שלי לגבי חיי אדם מאוד מאוד גבוה. עוצמת האש שאנחנו מפעילים היא עוצמתית אך מבוקרת כדי לחסוך פגיעה בחיי אדם של בלתי מעורבים".

קרובים להשגת המטרות. תקיפה בעזה (כלי תקשורת פלסטינים)

לדבריו, לאחר המבצע צפויים ימים טובים יותר לאזרחי ישראל. "החיים פה יהיו מוגנים יותר עם פוטנציאל פריחה. מערכת הביטחון תייצר הרתעה מאוד גבוה. אנחנו כואבים על אירועי הדמים של אתמול וממשיכים הלאה", הוא סיכם.